18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Tahtakurusu dinozorlar zamanında da vardı

Tahtakurusu dinozorlar zamanında da vardı

Milyonlar yıl öncesinde Dinazorların yaşadığını bulunan fosillerle artık biliyoruz. Fakat parazitlerle ilgili araştırma yapan bilim insanları, Tahtakurusu dinozorlar kadar eski olabileceğini ileri sürdüler. Araştırma yazımızda.


Tahtakurusu dinozorlar zamanında da vardı

Tahtakurusunun geçmişi tahmin edilenden çok daha eskilere uzanıyor. Yeni bir analize göre tahtakuruları yaklaşık olarak 115 milyon önce bile yaşıyorlardı. Yani dinozorların çağdaşı idiler. Bu nedenle tahtakuruların ilk konakçıları tahmin edildiği gibi yarasalar olamaz. Çünkü yarasalar otuz milyon yıl sonra çıktılar dünya sahnesine.

Parazitlerin en eski örneklerinin hangi yaşam biçimlerine uyum sağladığı bilinmiyor. Fakat dinozor olamaz diyor araştırmacılar. Çünkü tahtakuruları, hayvanların her zaman geri döndükleri yerde yani yuva, mağara veya yatak
gibi yerlerde rahatsız ediyorlar.

Ayrıca kalıtım karşılaştırmaları sonucunda araştırmacılar, insana yaklaşan bildik tahtakurusu ve tropikal tahtakurusunun insandan çok daha eski olduğunu hesaplamışlar.

Bu sonuç, insanın Homo erectus ve Homo sapiens olarak farklı soy çizgilerine ayrılmasından sonra iki yeni tahtakurusu türünün ortaya çıkmış olabileceği tahminiyle örtüşmüyor.

Norveçli biyolog Steffen Roth ve Alman bilim insanı Klaus Reinhardt ayrıca her 500 bin yılda bir yeni bir tahtakurusu türünün insanı konakçı olarak seçtiğini hesaplamış. Araştırmacılara göre yeni oluşacak sonraki tahtakurusu türünün daha önce ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Çünkü dünyamızda artık daha fazla insan yaşıyor ve büyüyen hayvan ticareti de tahtakurularının yayılmasını kolaylaştırmakta. Araştırma ekibi on beş yıl boyu müzelerden ve doğal ortamlardan tahtakuruları toplayarak kalıtım analizleri yapmış ve grup içindeki ve insanla olan evrimsel bağını bulmaya çalışmış.

Günümüzdeki tahtakurularının üçte ikisi yarasalarla, geriye kalanlar ise kuşlarla yaşıyor.

Kaynak: Bedbugs Evolved Before Their Bat Hosts and Did Not Co- Speciate with Ancient Humans, Current Biology, 16.05.2019.Ayrıca bakınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ