DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir?

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir?

Hayvanlar aleminde zehirleriyle, ısırıklarıyla, sokmalarıyla, tekmeleriyle, yumrukları ve vücut ağırlıklarını kullanıp vurdukları darbeler ile insan yaşamını sonlandırabilecek bir çok tehlikeli hayvan bulunmaktadır. Tehlikeli ve ölümcül hayvanları incelediğimizde bir çoğunun bunu kendini savunmak için de yaptığı görülmekte. Fakat bazıları bunu özellikle avlanmak için yapmakta. Sizlere bu yazımızda karşınıza çıkacak öldürücü hayvanların listesini yaparak, Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? Hangi hayvanlar yumruk ve tekme kullanır? Hangi hayvanlar zehirlidir? merak ettiğiniz bu sorularında cevabını vermeye çalışacağız.


Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir?

Bir çok kişi zehirli hayvanlar hangileridir sorusuna, akrepler, yılanlar, örümcekler cevabı genelde ortaktır. Tehlikeli ve öldürücü hayvanlar hangileridir desek eminiz ki yırtıcı ve vahşi hayvanlardan bir çok isim sayacaksınız. Yazımızda ise tehlikeli ve öldürücü hayvanların listesini verirken, asıl yumruk ve tekmeleri ile öldürücü hayvanlar listesinde hiç duymadığınız hayvanlarında bilgilerini vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda örümcekler ve yılanlar ile ilgili en tehlikeli türlerini paylaşmıştık. Dilerseniz linklerden ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en tehlikeli hayvanlarını kısaca tanıyalım. Karada ve Suda olmak üzere ikiye ayıracağımız tehlikeli hayvanların en zehirli ve ölümcül olanları ayrı ayrı inceleyelim.


Kara Hayvanları içinde En Tehlikeli ve Öldürücü Hayvanlar

1. Dart kurbağa

Sevimli ve rengarenk olan bu kurbağa aslında tam bir ölüm makinesi. Sıklıkla Kolombiya ve Brezilya’da görülen Dart kurbağa’sı salgıladığı alkaloid ile öldürücü toksin onun korunma mekanizması.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Dart Kurbağa


2. Fierce, Kara Mamba ve Kırbaç Yılanı

Isırıkları ile birkaç saat içinde kurbanı öldürüyor. Yüz veya gövdeden alınan ısırık 1 saatten az bir zaman içinde öldürüyor.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Kara Mamba


3. Çeçe Sineği

Sivrisinekler zaten insanlara bulaştırdıkları hastalıklar ile her yıl 3 milyona yakın insanı öldürebiliyor. fakat bunun içinde, Orta ve Batı Afrika’da özellikle de Zaire’de ırmak kenarlarında yaşayan, ısırdığında insana uyku hastalığını veren, tüyleri seyrek ve sert, biraz da iri olan, boyu 6-16 mm arasında değişen çeçe sineğidir.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir?| Çeçe Sineği


4. Akrepler

Bunların içinde en tehlikelisi olan “Ölüm Avcısı” (The Deathstalker) olarak bilinen bu akrep türü Türkiye’deki 2 zehirli akrepten biri olmak üzere, anavatanları Kuzey Afrika ve Ortadoğu’dur. Akrep ölümlerinin 4’de 3’ünün sorumlusu bu türdür. Dünyanın en zehirli akrebi olan The Deathstalker, diğer kara akrep (Androctonus crassicauda) zehirine göre 2 kat daha güçlüdür.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Ölüm Avcısı (The Deathstalker)


5. Örümcekler

Her örümcek gördüğümüzde çekiniriz ama  Dünyanın en tehlikeli örümceği dendiğinde bilinen en zehirlisi Brezilya gezgin örümceğidir. Zehirinin sadece 1 gramının binde 6’sı bir fareyi öldürür. Örümcek ağı gibi tuzaklarla uğraşmayan, Gezgin örümcek, Güney Amerika ormanlarında ve toprağa yakın gezmektedir.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Brezilya gezgin örümceği


6. Arılar

Bir çok Arı yaşam alanına taciz edilmediğinde saldırmaz. Onun işi bulduğu şekeri alıp götürmektir. Alerjisi olan insanlarda en küçüğü bile tehlikeli sınıfa girerken, bunlardan bir tanesi özellikle çok tehlikelidir. Fakat Brezilya’da 1950’lerde Batı bal arıları (Apis mellifera) ile Afrika bal arıları (Apis mellifera scutellata) ile ortak bir tür üretilmiş. Bu arılar 1957 yılında, vahşi doğaya salınmış. 1980’li yıllarda tüm Güney ve Orta Amerika’ya, 1985 yılında ise Kuzey Amerika kıtasına yayılmış. Meletin adında bir zehri olan bu arılar, kısa sürede böbrekleri iflas ettirir ve müdahale anında yapılmazsa, kişi ölüme mahkumdur.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Katil Arılar

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Katil Arılar


7. Su Aygırı

Hem kara hem de suda yaşayan su aygırının eğer yaşam alanına girmeyi düşünürseniz, sizi öldürmek için tüm gücünü kullanacaktır.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Su Aygırı


8. Filler

Uysal olmalarına rağmen, eğer kafası atarsa, kontrolü neredeyse imkansızdır. Afrika ve Asya’da bulunan devasa Filleri görmeyi düşünüyorsanız temkinli olmak gerekir. Ayrıca fillerin hafızası diğer hayvanlara göre çok iyidir.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Filleri kızdıran bir motorcu

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Filleri kızdıran bir motorcu


9. Mandalar

Keskin ve sivri boynuzlarıyla birlikte hareket ettiklerinde, karşısındaki canlının kurtulma olasılığı var mı? sorusu bile anlamsızdır.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Afrika Manda

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Afrika Manda


10. Timsahlar

Genelde hepsi ölümcül ama Tuzlu su timsahının çene yapısı daha güçlü ve dişleri daha sivridir. Özellikle av için pusuya yatar ve bir çok deniz ve kara hayvanını avlar. Avın insan olup olmaması önemli değil. 6 metreye kadar boyları mevcuttur.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Timsah

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Timsah


11. Aslanlar

Ormanın kralı insanları sevmiyor. Kesinlikle uzak durulması gereken hayvanlardan.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Aslanın avı

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Aslanın avı


12. Ayılar

Ayılar çok tehlikelidir. İnsan onların yaşam alanına girmediği sürece sorun yok. Ama Kutup Ayısı kutupların neredeyse en öldürücü hayvanıdır. Kara yada Deniz onun için farketmez, eğer bir avsanız sonuna kadar iyi bir iş bitiricidir.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Kutup Ayıları

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Kutup Ayıları


13. Gergedanlar

Saatte 45 km hıza ulaşabilen Fillerden sonra en büyük hayvan olan gergedanların yaşam alanına girildiğinde, öldürücü darbesi ile kurtulma şansı neredeyse sıfırdır.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Gergedan

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Gergedan


Deniz Hayvanları içinde En Tehlikeli ve Öldürücü Hayvanlar

1. Koni Salyongozu

Su altındaki en tehlikeli salyongoz olan, koniler adeta zehir koleksiyonu var. 200 farklı zehiri dilediği kombinasyonda kullanabilen Koniler, Avustralya, Asya Pasifiği ve Endonezya’da yaşarlar. Gece avına çıktıklarından, gündüz su diplerindeki kumların içini tercih ederler. İnsan için sorun burada başlıyor. Çünkü üzerine çıplak ayakla basıldığında, üzerindeki iğneler vücuda temas sağlarsa, en kötü 15 dakika da ölüme götürür.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Koni Kabuklu Salyangoz

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Koni Kabuklu Salyangoz


2. Köpek Balıkları

Denizde karşılaşmaması gereken özellikle en tehlikelisi Beyaz köpek balığıdır. İnsanlarla pek işi olmaz ama açık denizlerde bulursa da affetmez. Ilıman suları sever. Akdeniz, Ege hatta Marmara ve Karadeniz’dede bulunduğu söylenir.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Beyaz Köpekbalığı

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Beyaz Köpekbalığı


3. Piranalar

Beyaz köpekbalıkları gibi kan kokusu hassasiyeti vardır. Ama herhangi bir canlı onun görüş alanına girerse, keskin dişleri ile derin yaralar açabilmekte. Özellikle dakikalar için açtığı bir çok yara, kan kaybından öldürür.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Yakalanmış bir pirhana

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Yakalanmış bir pirana


4. Kutu denizanaları

Dünyanın en zehirli canlılarından biri olup, 50 insanı aynı anda komaya sokacak zehiri barındırır. Hint Okyanusunda sıklıkla bulunan Kutu denizanalarının dokungaçları 3 metre boyunda olabilir.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Kutu Deniz anası ve dokungaçları

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Kutu Deniz anası ve dokungaçları


5. Balon balığı

Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara Denizleri’nde olabilen taşlı ve yosunlu alanlarında hayat sürer. Kafasının üsütündeki gözlerle, su diplerinde yatarak, diğer canlıları izlemeye alırlar. Balıklarla beslenir.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Balon Balığı

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Balon Balığı


6. Kaya Balığı

“Dünyanın en zehirli balığı” olarak da bilinir, dikenlerine basmak bacağınıza ve en kötü ihtimalle hayatınıza mal olur.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Kaya Balığ

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Kaya Balığı


7. Mavi halkalı ahtapot

Tenis topundan küçük olan mavi halkalının zehri 26 yetişkin insanı öldürecek yeterliliktedir.

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Mavi Halkalı Ahtopot

Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü hayvanları hangileridir? | Mavi Halkalı Ahtopot


Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.