DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Suriyeli Mülteciler para karşılığında organlarını satıyorlar! Lübnan’daki Organ Mafyası

Suriyeli Mülteciler para karşılığında organlarını satıyorlar! Lübnan’daki Organ Mafyası

Suriyeli Mülteciler sayı olarak Türkiye’de neredeyse 5 milyona yaklaştığı tahmin ediliyor. Neden Türkiye’ye geliyor derseniz, şimdi size anlatacağımız bir röportaj kaydıyla, ülkenin güney kesimine gitmeme sebeplerini daha iyi anlayacaksınız.

Suriyeli Mülteciler para karşılığında organlarını satıyorlar! Lübnan’da Organ Mafyası

Dilerseniz Suriye’deki iç karışıklığı özetle hatırlayalım. Arap Baharı ile başlayan sözde özgürlük direnişi, Suriye’de ilk defa  15 Mart 2011’de başlamış ve Nisan sonu itibariyle tüm ülkeye yayılmıştır. Ülkede birden fazla grup ortaya çıktı. Fakat 4 ana grup kıyasıya savaşmaktadır. Birincisi Katar, Suudi Arabistan, Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu, ikincisi Rusya, İran, Irak tarafından desteklenen Esad Hükümeti, üçüncüsü sözde İslam Devleti adındaki İŞİD, dördüncüsü ABD, İsrail, Kürdistan Özerk Yönetimi, PYD, YPG, PKK gruplarının desteklediği Kuzey Suriye Federasyonu. Kuzey Suriye Federasyonunun aynı zamanda Rusya’da dirsek teması halindedir.

Ana etnik grup savaşı ise, Şii, Sunni, Kürt olarak 3’e ayrılabilir. Bu savaş aynı zamanda Yemen’deki Suudi Arabistan ve Katar’ın desteklediği Sunni grup ile İran’ın desteklediği Şii grubun yaptığı savaşa da benzemektedir. Burada da ciddi ölüm sayıları olmakta ve Geçtiğimiz bir haberde Yemen’deki çocukların açlık ve hastalıktan nasıl öldüklerini yayınlamıştık.

İlgili Link: Unicef’in açıkladığı korkunç rakama göre 1,5 milyon çocuk açlıktan ölecek!

Suriye’de yaşanan bu savaşta Mart 2016 tarihine kadar olan ölüm sayılarında ilk resmi rakamı Cenevre’deki  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu açıkladı. Son beş yılda yaşanan ölüm sayısının 283 bin kişi olduğunu belirledi. 82 bine yakın ölen sivil halkın 11 bine yakını çocuk, 10 bine yakınında kadın olduğu açıklandı. 50 bine yakın Muhalifler ve terör örgütü militanları, 48 bine yakın kişide Cihat etmek için gelen yabancı uyrukların olduğu, 100 bine yakın Esad rejimine ait olan yerlerde ölen kişilerin sayıları açıklandı. 56 bini Esad Rejimi askeri iken, diğerleri sivil halktı.

Suriyeli Mülteciler para karşılığında organlarını satıyorlar! Lübnan'daki Organ Mafyası

Suriyeli Mülteciler para karşılığında organlarını satıyorlar! | Hala yüzüğünü çıkarmayan, eşini kaybetmiş ve çocuklarıyla Lübnan’a sığınan bir kadın

Bu rakamlar resmi ama asıl ölüm sayısının 500 bin ile 750 bin arasında olabileceği tahmin ediliyor.

Suriye’de kalıp savaşa dahi olan halkın dışında Türkiye ve Lübnan tarafına kaçan Suriyeli Mülteciler’in sayıları belkide 10 milyondan fazladır. Üst kaçacakları yer olarak açık sınır kapısı Türkiye diğer taraftan kaçacakları kapı Lübnan, Irak tarafına kaçmak sıkıntı çünkü burada özellikle İŞİD tarafından kaplanmakta.

Lübnan’ın şu an her 4 kişiden 1’i Suriyeli Mülteci. Şartlar ağır ülkedeki Suriyeli Mültecilerin çoluk çocuk dileniyor, trafikte mendil, ciklet ve su satıyor, ayakkabı boyuyor, kadınların bir çoğuda fuhuş bataklığına girmiş. Topluca kalan insanlar, az yardımla çok kötü şartlarda yaşıyor.

Fakat daha çok para kazanma için başka yola doğru gitmeye başladılar. İnsanlığın en büyük suçlarından olan organ mafyasının ağına düşüyorlar. Bununla ilgili BBC tarafından, kod adlı Ebu Cafer ile yapılan röportajı sizlerle paylaşacağız.

Suriyeli Mülteciler para karşılığında organlarını satıyorlar! | Çocukların çoğu hasta ve çaresiz Beyrut’ta


Lübnan’daki Suriyeli Mülteciler Organlarını Satıyorlar!

Ebu Cafer, Lübnan’da organ ticareti yapan, bundan söz ederken keyiflenen, insanlığın dışına çıkmış bir kişi. Suriyeli Mülteciler ona gelip para karşılığında anlaşıp, bir çok organını satıyorlar. Ebu Cafer’e göre onlara iyilik yaptığını, zaten bu şartlarda yaşamaya devam ederlerse öleceklerini söylüyor. Organlarını sattıklarında yaşadıkları acının, savaşta yaşadığı dehşetten düşük olduğunu söylüyor.

Kod adlı Ebu Cafer, Beyrut’un güneyinde bir kafede işlerini idare ediyor. Özellikle Suriyeli Mültecilerin çok olduğu bu yerde işleri gayet iyi. 3 yıldır 30’a yakın organ sattığını söylüyor. En çok ona gelen talep böbrek, sonrasında göz.

2015 yılında Lübnan, Birleşmiş Milletlerden yeni mülteci kaydı yapmamasını istemişti. O tarihten sonra gelenler artık Suriyeli Mülteci olarak gözükmediği için yardım alamıyorlar.

İşte bu yardım alamayanlar, çok zor durumda, para bulamadıklarından dolayı gittikleri kişi ise Ebu Cafer. Bu kişiler organlarını satıp, en kolay para kazanma yolunu seçiyor. Ellerine gecen toplu para, belki de onları 1 sene aç kalmaktan kurtaracak, ailesi rahat edecekti.

Suriyeli Mülteciler para karşılığında organlarını satıyorlar! Lübnan’daki Organ Mafyasına böbreğini satan Suriyeli genç


Suriyeli Mülteciler nasıl organlarını satıyorlar?

Ebu Cafer gibi daha kaç organ mafyası var bilinmez, ama işlerin nasıl gittiğini anlatıyor. Suriyeli Mülteci gelip önce fiyatta anlaşıyor. Eğer anlaşırsa gözleri kapalı olarak, gizli bir yasa dışı kliniklere götürülüyor.Önce kan testleri yapılıyor ve uygun böbrek ise hemen işleme başlıyor.

Ebu Cafer böbreğini yada gözünü satan kişilerin yaralarının iyileşmesi için 1 hafta baktığını söylüyor. Parayı verdiği için vicdanının çok rahat olduğunu söylüyor. Peki ölürse? sorusuna ise çok sakin olarak “Umrumda Değil!” diyor. Çünkü herkes dileğine ulaştığı için, başlarına ne gelirse gelsin kendisini ilgilendirmeyeceğini söylüyor.

Özellikle yaptığı son alışverişi anlatıyor. 17 yaşında Suriye’de ağabeylerini ve babasını kaybeden bir genç geliyor. Bakmakla zorunda olduğu annesi ve 5 kız kardeşi var. 3 yıldır iş arayan çocuk, çok borç yapmış ve çareyi Ebu Cafer’e böbreğini satmakta buluyor. 8 bin dolara anlaşıyor ve ameliyat oluyor. Ebu Cafer röportaj yaparken fotoğrafının çekilmesine de izin veriyor. Yüzü terler içinde, bandajı kanlı halde kanepede uzanan bu genç, yüzü belki fotoğrafta görülmüyor, ama çok acı çektiği ve iki de bir sağa sola döndüğü, devamlı ağrı kesici aldığı söyleniyor.

Ebu Cafer bu işten ne kadar kazandığını söylemiyor. Arap ülkelerinde Organ ticareti hem dinen hemde toplumsal geleneklerde yasak. Ölen kişi hemen gömülüyor. Bu yüzden Suriyeli Mülteciler zaten fazlalık oldukları için kimsenin umurunda değil. Yasal güçlerden korkmayan Ebu Cafer bu işi aleni yapıyor.

Zaten yobazlaşmış ve yozlaşmış bir kültürün içinde Rüşvetin suç olduğu nerede gözükmüş?

Suriyeli Mülteciler para karşılığında organlarını satıyorlar! Lübnan’daki Organ Mafyasına böbreğini satmış ama ölen bir Mülteci


Türkiye’deki Suriyeli Mültecilerin Durumu

Manzaraya baktığınızda Türkiye’nin bir çok yerinde Türk Halkı güney kesimdeki Araplar gibi değil. Ülkemizde hem resmi kanallar, hem kişisel hemde sivil toplum örgütlerince yardımlar toplanıyor. Gelen Suriyeliler Türkiye’de vergisiz iş yeri açıp, çalışma olanakları bile var. Hatta Üniversiteye sınavsız ve burslu girebiliyorlar.

Ülkemizde bir çok Suriyeli Mültecilerin yasa dışı yaptıkları olaylar var, bu yüzden Türk Halkı galiba sabırla bekliyor. Çünkü çoğu kişi işlerinin elinden alındığını ve 2017 Nisan ayında yüzde 13’e çıkan işsizlik rakamlarında Suriyeli Mültecilerin payı olduğu görüşünde.

Suriyeli Mülteciler 5 seneden fazla Türkiye’de yaşayanlar için vatandaşlık çıkarılacağını R.T. Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

Ama vatanlarındaki savaş bitmiyor çünkü Suriye’de Suriyeliler savaşmıyor. Burası dini mezheplerin karşılaştığı yer. Özellikle kendi başına devlet kuran Emevilerin merkezi Şam‘dı. Emevilerin kurucusu Lanetli Muaviye ve Hz. Ali’nin savaşı, Lanetli Yezid ve Hz. Hüseyin’in savaşı halen devam ediyor.

Kimin kazanacağı yada kimin kaybedeceği kimin umurunda! 

Arap ülkeleri bu savaşa uzaktan destek verirken, kendi topraklarında keyifli zamanlar geçiriyor. En güzel örnek ise, 2022 Dünya Kupasına hazırlanan Katar’ın 200 milyar dolar harcayarak Olimpiyatlara hazırlanırken, sebebi oldukları bu savaştan kaçan insanlar ise açlık içinde ölmeye mahkum ediliyor. Savaşta Eşini kaybeden kadınlar çocukları için ya kuma yada namussuz kişilerce cinsel tacizlerde bulunuluyor yada tecavüz ediliyor. Çocuklar ise eğitimsiz, geleceksiz ve çoğu hasta.

“Etme bulma dünyası” diye bir Türk atasözü vardır. Kötü yapılan her şeyin sonunda dönüp seni bulacağıdır.

Suriye’deki Savaşın sebeplerini, Savaştaki tarafları ve hangi ülkelerin bu işe karıştıklarını alt linkten okuyabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Suriye’de İç Savaş | Suriye’deki Hangi ülkeler ve örgütler savaşıyor?

Haberi yapan, BBC’nin Beyrut ekibinden Alex Forsyth’e teşekkür ediyoruz.

YORUMLAR
  1. Ömer Altun dedi ki:

    Allah yardımcıları olsun. Türkiye’deki Suriyeliler daha rahat, Lübnan’da neler yaşıyor garipler