25.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Safari, Chrome ve Opera Kullanıcılarının Bilgileri Tehdit Altında Mı?

Safari, Chrome ve Opera Kullanıcılarının Bilgileri Tehdit Altında Mı?

Safari, Chrome ve Opera Kullanıcılarının Bilgileri Tehdit Altında Mı?

Günümüzde en çok kullanılan tarayıcılar olarak bilinen Chrome, Opera ve Safari için çok ciddi seviyede bir güvenlik açığı ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bir yazılım geliştiricisi, tarayıcı içerisine kaydedilen kullanıcı adları ve şifreler gibi özel bilgilerin tehlikede olduğunu buldu.

Hepinizin de kullandığı bu tarayıcılar üzerinde kayıtlı olan kullanıcı adı ve şifreler sayesinde internette dolaşırken, alışveriş yaparken ve iletişim kurmak dolayısıyla çok daha hızlı hale gelmiştir. Tabi bu da beraberinde bazı güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bahsi geçen yazılım geliştirmecisi, Safari, Chrome ve Opera web tarayıcılarının otomatik olan doldurma yöntemlerinin web siteleri ile istenenden daha fazla bilgi paylaştığını tespit etmiş.

Sizler web sitelerine giriş kullanıcı adınızı, mail adresinizi, isminizi ve adresinizi, telefon numaranızı ve hatta kredi kartı bilgilerinizden bil faydalanabiliyor. Yazılım geliştiricisi yaptığı bir web sitesinde, bu olayı kanıtlıyor ve insanların bilmesi için anlatıyor. Normalde sizden yalnızca bir isim ve mail adresinizi isteyen bir form gibi görünen bir web sitesi, eğer formu otomatik olarak doldurursanız, kendi rızanız olmadan kişisel bilgilerinizin tümüne ulaşmış oluyor. Yazılım geliştirmeci olan Kuosmanen, yaptığı web sitesinde ele geçirmiş olduğu ham veriden sizleri bilgilendirmek adına faydalandırıyor. Ve bilgilerinizin nasıl bir tehlike içerisinde olduğunu gösteriyor.

Sizlere son olarak bir uyarıda bulunmak isteriz. Bu güvenlik açığı Firefox web tarayıcısı üzerinde bulunmuyor. Ama tabi bu durum sizleri rahatlatmasın. Çünkü Firefox, otomatik doldurmayı güncellediği zaman sorun bu tarayıcı üzerinde de olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ