18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Türkiye İnternet Özgürlüğü Hakkında

Türkiye İnternet Özgürlüğü Hakkında

Türkiye İnternet Özgürlüğü Hakkında

Freedom House; yaptığı incelemede ülkelerin internet özgürlüklerini sıraladı. Sizce Türkiye, internet özgürlüğü sıralamasında kaçıncı olmuştur?

Dünya üzerindeki tüm ülkelerin Freedom House; Freedom on the Net 2016 üzerinde listelendi. Freedom House; 100 ile 0 puan arasında derecelendirme yapmış. Dünya üzerinde bulunan internet kullanıcılarının %27’si Facebook ve Twitter yüzünden tutuklandığı tespit edilmiş. Ülkelerin WhatsApp üzerindeki erişim engeli, internet özgürlüğüne engel olunduğunu ortaya koymuş.

Araştırmanın iç yüzüne bakıldığında, Türkiye‘de 78.7 milyon nüfus bulunuyor. Ortalama olarak %54’ü aktif olarak evinde internet kullanıyor. Türkiye‘de siyasi nedenlerden dolayı sosyal medyanın engellenmesi ya da blog engellemeleri sürekli yapılmaktadır.

Sonuç olarak yapılan bu araştırmada; Türkiye erişim engelleri kısmında 25 üzerinden 13 puan almış. İçerik sınırlamalarında 35 üzerinden 21 puan almış. Kullanıcı haklarının ihlali kısmında 40 üzerinden 27 puan aldı. Ve ne yazık ki toplamda 61 puan toplayarak internet özgürlüğü olmayan ülkeler arasında yerini aldı. Ancak araştırmada şöyle bir detay bulunuyor. Alınan puan ne kadar düşükse de özgürlük çarpanı artıyor. Türkiye‘nin bir önceki yıl puanı 58 imiş. Yani geçen yıl Türkiye‘de internet özgürlüğü vardı. Ancak bu sene gerileme yaşayarak 46. sıraya gerilemiş bulunuyor.

Son olarak sıralama şöyle devam ediyor. İnternet özgürlüğü olmayan ülkeler listesi gayet kalabalık. Myanmar, Belarus, Mısır, Kazakistan, Sudan, Rusya, Tayland, Gambiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Pakistan, Vietnam, Suudi Arabistan, Özbekistan, Küba, Etiyopya, Suriye ve Çin listedeki internet özgürlüğü olmayan ülkelerin arasında yer almıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ