18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Oyunlar Üzerinde Haç Kullanmak Yasaklandı!

Oyunlar Üzerinde Haç Kullanmak Yasaklandı!

Oyunlar Üzerinde Haç Kullanmak Yasaklandı!

Bilgisayar oyunlarında sürekli gördüğümüz haç sembolü yapımcıların başına bela olmaktadır. Basit bir kızıl haç işte, diyebilirsiniz. Ancak durum gerçekte öyle değil.

Yıllardır oynadığımız oyunlar içerisinde kızıl haç görmekteyiz. Neredeyse bütün oyun yapımlarındaki sağlık paketlerini belirtmek amacıyla İngiliz kızıl haç sembolü kullanılmaktaydı. Bunun bir sorun olduğunu kimse düşünmemiştir. Ancak bu gerçek bir sorun teşkil etmiş durumda.

Bu sembol halka açık değildir. Pc Gamer da bunu zaten açıklamıştı. Üstüne bütün hakları da Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne aittir. Kızıl haç sembolünü kullanan firmalardan birisi olan Prison Architect yapımcısı, kendilerini bir soruşturmanın içerisinde buldular. Ve durumun ciddiyetini ancak o zaman algıladılar. Halbuki biz bugüne kadar oynadığımız neredeyse tüm oyunlarda bu işareti görmekteydik. Böyle bir yasal zorunluluk olunca mecburen oyundaki tüm haç işareti sembollerini kaldırmışlar. Ancak işin garip kısmı bugüne kadar hiç böyle bir olayın gündeme gelmemesiydi. Daha önce de birkaç firma da bu sebeple davalık olmuş. Bu olaylara maruz kalmış bir oyun şirketi de Halo oyunudur. Onlar da durumu hiç duyurmadan küçük bir güncelleme paketi ile bütün haç işaretlerini hastane olarak değiştirmişti.

Biz bu durum ile beraber şunu öğrenmiş bulunmaktayız. Yıllardır görmeye alıştığımız ve sağlık paketlerinin üzerinde gördüğümüz kızıl haç sembollerinin, aslında davalık duruma gelmemeye sebebiyet veriyor. Kızıl haç sembolleri yasaklıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ