18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Dünyada her beş ölümden birinin nedeni sağlıksız beslenme

Dünyada her beş ölümden birinin nedeni sağlıksız beslenme

Sağlıklı beslenmenin giderek azalması, doğal kaynakların giderek daha da elimize zor gelmesi, tarımın giderek zorlanarak maliyetlerinin giderek yükselmesi. Gdo ve katkı maddeli fabrikasyon ürünlerin maliyeti ise yeni yapay gıda maddeleri ile daha da düşürülmekte. Böyle olunca sağlıksız beslenme cazip hale geliyor ve giderek ölüm nedenleri sıralamasında birinciliği oynuyor. Yazımızda dünyadaki ölüm nedenleri içinde birinciliği oynayan sağlıksız beslenme hakkında yapılmış araştırma sonuçlarını bulacaksınız.


Neden ölüm nedeni sağlıksız beslenme?

Çok fazla et ve şeker, buna karşın yetersiz miktarda sebze tüketimi yüzünden 2017 yılında tahminlere göre 11 milyon insan yaşamını yitirmiş.

Yani beş ölüm vakasından birinin sebebi sağlıksız beslenme.

Dünya genelindeki beslenme biçimlerini inceleyen araştırmacılar uzun yıllardan bu yana yaptıkları tahminlerin doğru olduğunu tespit etmişler.

Kötü beslenme birçok risk faktöründen daha fazla ölüme neden oluyor diyor Washington Üniversitesi’nden Christopher Murray.

Araştırma, bölgeden bölgeye nedenlerin değiştiğini gösteriyor. Örneğin Çin, Japonya ve Tayland’da aşırı tuz sorun yaratırken, Hindistan, Brezilya, Rusya, Almanya ve ABD gibi ülkelerdeki beslenme listesine en büyük eksiklik tam tahıl ürünleri.

Ayrıca birçok ülkenin beslenme listesinde zararlı yiyecekler (transyağlar, meşrubat, kırmızı et ve endüstriyel gıda) yararlılardan (ceviz ve fındık gibi kuru yemişler, meyve ve sebze) çok daha fazla.

Sağlıksız beslenme kanseri ve diyabeti tetikliyor

Bu beslenme biçimiyse kanser ve diyabeti tetikliyor. Sonuçlara göre kötü beslenmeye bağlı en az ölüm vakası 100 bin kişiye 88,9 kişiyle İsrail en iyi beslenen ülkelerin başında yer alıyor.

Bunu Fransa (89,1), İspanya, Japonya ve Andora takip ediyor. Kötü beslenme ile ünü olan ABD’de bu oran 170,7. Ancak incelenen 195 ülke arasında en kötü durumda olan Özbekistan(891,8).

Türkiye 142 ve 189 arasında değişen oranla 51.sırada yer alıyor. Bu sayılar yüzdeye çevrildiğinde İsrail için yüzde 12,4, Özbekistan içinse yüzde 43,7’lik bir oran çıkıyor. Ancak araştırmacılar çalışmadaki eksikliklere de dikkat çekiyorlar.

Peki beslenme biçimi ne şekilde ölüme neden oluyor?

Aşırı tuz tüketimi örneğin kalp-damar hastalıklarına yol açıyor. Kötü beslenmeye bağlı 11 milyon ölüm vakasından on milyonunun kalp-damar hastalıklarına bağlı olarak geliştiği görülmüş. Oysa tam tahıllı ürünler, meyve ve sebzelerin ise kalbi koruyucu etkileri var.

Kötü beslenmeye bağlı ölümlerde en çok görülen kalp rahatsızlarını, kanser ve diyabet tip 2 takip ediyor. Bazı ülkelere ait incelemeler eksiklerle dolu ve daha çok Avrupa kökenli topluluklara ait ki bu da genellemeyi zorlaştırıyor.

İncelemeler daha çok kişilerin kendi açıklamalarına dayanan gözlem araştırmaları. Yani insanlara nasıl beslendikleri sorulduktan sonra bu insanlardan ne kadarının hastalandığı veya öldüğü kaydediliyor.Ayrıca bakınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ