18.06.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Öğrencilerin Memnun Olmadığı LYS’nin Açık Uçlu Soru Sistemi İçin İmza Kampanyası Başlatıldı!

Öğrencilerin Memnun Olmadığı LYS’nin Açık Uçlu Soru Sistemi İçin İmza Kampanyası Başlatıldı!

Öğrencilerin Memnun Olmadığı LYS’nin Açık Uçlu Soru Sistemi İçin İmza Kampanyası Başlatıldı!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, açıklamasında ilerleyen zaman içerisinde açık uçlu soru sistemine geçileceğini söyledi. Açık uçlu soru sistemi nedir?

Yekta Saraç‘ın yaptığı açıklamalar sonrasında muhtemelen yeni bir sınav sistemi ile karşılaşabiliriz. Sorunların ise açık uçlu olacağı söyleniyor. Açık uçlu demek ne anlama geliyor peki?

Açık uçlu soru demek, cevabı basit olmayan sorulardır. Yani evet ya da hayır gibi basit cevaplarla ve seçenekli sorular değildir. Klasik yazılı soruları gibi bir soru tipidir. Sorular karşısında öğrencilerin duygu ve düşüncelerini analiz yoluyla öğrenebilirler. Bu tip sorular genelde klasik yazılı yapan öğretmenlerin son soruları olur.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, 15 Temmuz olaylarından sonra yükseköğretim kurumlarını temizlemeye çalıştıklarını söylüyor. Ayrıca öğretmenlik bölümü için de başarı sıralaması getireceklerinden bahsediyor. Bunun için de başarı sıralaması için 240 bin sınırının geleceğini söylüyor.

Başkan Yekta Saraç, açık uçlu soru sistemi ile ilgili de konuştu. Üniversitelere giriş için ikinci bir aşama olan LYS‘de öğrencilerin açık uçlu soru sistemi ile tanışması sağlanacak şekilde az soru sorulacağını söyledi. Öğrencileri hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmememiz gerek diyen Prof. Dr. Saraç, açık uçlu soru sistemine yavaş yavaş geçilecek. Ve bu bağlamda öğrencilerin açık uçlu sorular ile tanışmasını istiyoruz dedi.

Öğrenciler de Twitter üzerinde konu ile ilgili #LYSUygulamasıSeneye hashtag altında, bahsedilen sistemin gelmesini istemediklerini ifade ettiler. Öğrenciler change.org üzerinde de “ÖSYM’DE AÇIK UÇLU SORULAR SORULMASIN” adlı başlık ile bir kampanya başlattılar. Kampanyaya katılmak isteyenler buradan ulaşabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ