DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Motivasyon nedir? Personel motivasyon yöntemleri nelerdir?

Motivasyon nedir? Personel motivasyon yöntemleri nelerdir?

Günümüzde gerek ülkenin koşulları, gerekse iş hayatımızda ve trafikte yaşadığımız stres, neredeyse tüm zamanımızı almaktadır. Bizler ne olursa olsun, hayatımızı rahat ve huzurlu yaşayabilmek adına elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Evet, motivasyondan bahsediyoruz. Motivasyon nedir? Motivasyonumuzu nasıl arttırabiliriz? Kişisel motivasyon nedir? Motivasyon yöntemleri nelerdir? Personel motivasyon yöntemleri nasıl uygulanır? İşe yarayan motivasyon teknikleri nelerdir? sorularının cevaplarını bu makale içerisinde bulabileceksiniz.


Motivasyon nedir? Personel motivasyon yöntemleri nelerdir?

Öncelikle motivasyon kavramının tanımı ile yazımıza başlayalım. Motivasyon; bireylerin bir amacı gerçekleştirmek adına bireysel istek ve arzuları ile davranmasıdır. Tanıma baktığımız zaman, kendimize karşı doğru motivasyon kaynaklarını belirliyor olmamız çok önemlidir.

Örnek vermek gerekirse, acıktığımız zaman nasıl ki ekşi, tatlı ve tuzluyu aynı anda yediğimizde midemizde karışmakta ve midemiz bulanmaktaysa, bireyin kendine sağlamak istediği motivasyon da bizlerin beslenmekte olduğu büyük bir kaynaktır.

Dolayısıyla kendimize motivasyon yaratmak yerine birçok yere saldırmak, sizleri olumsuz yönde etkileyecektir. Yani birçok şey ile ilgilenmek, sizleri daha çok yoracak, tükenmişlik sendromu hissettirecek,en önemlisi de motivasyonunuzun düşmesine sebep olacaktır.

Bunlara ek olarak güncel bir örnek vermek de mümkün olacaktır. Örneğin; hafta sonu yemeği çok kaçıran ve pazartesi kesin diyete başlayacağım diyen kişileri çok görmüşsünüzdür.

Peki hangisi gerçekten pazartesi diyete başlayabilmiştir? Her insan motivasyonunu arttırmak için yapması gerekenleri bilmektedir. Maalesef ki, sorun zaten bilmiyor olmak değildir. Çoğu insan nasıl motive olacağını biliyor.

Ama ne yazık ki, bu yöntemleri uygulamıyor. İnsan her yaşta hatta her gün yeni birçok şey öğrenmektedir. Dolayısıyla bir şeyi bilmenin, uygulamadıktan sonra çare olduğu elbette deneyimlenmiştir.

Peki uygulamaya nasıl geçeceğiz?


Motivasyon yöntemleri nelerdir?

Öncelikle bireysel motivasyonumuzu etkileyen içsel ve dışsal olarak tabir edilen etkenlerin mevcut olduğunu söyleyelim. İçsel etkenleri tabir edecek olursak; insanın niyeti, kendine koymuş olduğu hedefleri, psikolojik problemleri, insanın kendisine güvenmesi, insanın kaygı durumu ile baş edebilmesi ve merak duygusu gibi faktörler olduğunu söyleyebiliriz.

Dışsal faktörleri sıralayacak olursak, özellikle bizim toplumda sık görülen, aile ve toplumun bizden beklentileri, bireye uygulanan ceza ve ödül sistemleri, öğrenim modellerinin de etkisi oldukça büyüktür. Son olarak arkadaş ortamındaki eğilimler de dışsal faktörler arasında sıralanmaktadır.


Peki kişisel motivasyonumuzu arttırmak için ne yapmalıyız?

Genellikle sorunlar yaşantımızdan memnun olmamak ile birlikte başlar. Özellikle hayatımızdaki birçok şeyi ertelemek ile devam eder. Bir şeyi yapacağınız gün hiçbir zaman gelmez. Dolayısıyla planlı bir şekilde olmayışınız, sizin motivasyonunuzu daha da aşağı seviyelere çekecektir. Şöyle bir durun. Nefes alın. Ve hayatınızı yeniden gözden geçirin.

Elbette hayatınızı değiştirmek hiç kolay değildir. Ancak imkansız diye bir şey yoktur. İlk olarak yapmanız gereken, hayatınızda memnun olmadığınız şeylerin bir listesini çıkartmak olacaktır. Daha sonra bunları iyileştirme ve değiştirme yollarına gitmelisiniz. Eğer bir şey sizin motivasyonunuzun düşmesine sebep oluyorsa, onu mutlaka değiştirme yoluna gitmelisiniz.

Bunlara ek olarak motivasyonunuzu düşürebilecek en büyük sebeplerden birisi de zihninizdeki olumsuz düşüncelerdir. Dolayısıyla hayat enerjilerini çabuk tüketmiş olan insanlarda, yaptığı işlere konsantre olamama sorunları gözlenmektedir.

Olumsuz duygulara çok fazla sahip olan insanlar yapabileceklerinden habersizdirler. Yaşamış oldukları zamanı da doğru değerlendiremezler. Unutmayın ki, başarılarına ulaşabilen insanlar hedeflerine odaklanabilen kişilerdir. Bir çok insan çevresinin oldukça etkisi altında kalır.

Kendini yönlendirmeyi de beceremediği ya da bilmediği için başkaları onu yönetmeye başlar. İşte motivasyon arttırabilmek adına uygulanacak yöntemleri anlatıyoruz.

Motivasyon nedir? Personel motivasyon yöntemleri nelerdir? | Asla asla deme!

Motivasyon nedir? Personel motivasyon yöntemleri nelerdir? | Asla asla deme! Senin olanı almalısın


Kişisel Motivasyonunuzu Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Motivasyonumuzu arttırabilmenin en önemli ve ilk kuralı inanmaktır.

Şunu unutmayalım ki; bir insanın hayatındaki en önemli mücadelesi, kendi ile ilgili verdiği mücadeledir. Dolayısıyla motivasyonumuz için özgüvenimizi arttırmalıyız.

Öncelikle kendimize güvenerek, inanmalıyız. Böylelikle çevremizdekiler de bize inanarak güveneceklerdir. Kendimize telkinlerde bulunmalıyız. “Ben bu işi yapabilirim, ben bu işi başarabilirim, ben bu işe girebilirim” dememiz gerekmektedir. Böyle yapmaya başladığınızda göreceksiniz ki, yaptığınız işler daha hızlı ve verimli olacaktır.

Bir işte başarısız olabiliriz. Ancak başarısızlık, aynı zamanda motivasyonumuzu düşürmemize sebep olmamalıdır. Ne olursa olsun moralimizi yüksek tutmalıyız. Bu inancımızı kaybetmemek için oldukça önemlidir. İnanç, motivasyonumuzu etkileyen en önemli unsurlardan biridir.

Çevremizdeki insanların başarılarını gözlemlemeliyiz. Onların çabalarından ders almak ve o yaptıysa ben de yapabilirim diyebilmek çok önemlidir.

Filmler de insan hayatına katkı yapabilirler. Başarması çok zor hatta imkansız olan filmleri izlemek, motivasyonunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Ayrıca tarihte yaşanmış olan olayları incelemek, başarılı hikayeleri okumak ta olumlu yönde fayda sağlayacaktır. Sabah kalktığımızda, o günün iyi geçeceği ile ilgili kendimizi telkin etmeliyiz. Bu hareket ile zihnimizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmış oluruz.

Her işimize başlarken, güler yüzlü olmalıyız. Hayatta yaşanılan sıkıntı ve üzüntülerin geçici olduğuna kendimizi inandırmalıyız.

Motivasyonumuzu arttırmanın bir yöntemi de lugatımızdan, yapamam, başaramam, mümkün değil gibi kelimeleri kesinlikle çıkarmalıyız.

Hayatımız her zaman güzelliklerle dolu olmayabilir. Bu gibi durumlara alışık olmak gerekmektedir. Dolayısıyla vücudumuzun direncini koruyabilmek için, sağlıklı ve düzenli beslenmeli, uyku düzenimize de oldukça dikkat etmeliyiz. Motivasyonumuzu arttırmanın bir diğer yolu ise kesinlikle doğa ile başbaşa kalmaktır.

Düzenli olarak yürüyüş yaparak ta sorunlu düşüncelerden kurtulabilir ve zihnimizi boşaltabiliriz.

Her insanın müzik zevki farklıdır. Motivasyonunuz için sevdiğiniz tür müzikleri sürekli olarak dinlemektir. Kendimizle her daim gurur duymalıyız. Başarı ile tamamlamış olduğumuz bir iş sonrasında kendimizi ödüllendirmek niteliğinde, sevdiğimiz bir şeyler yapmalıyız. Gıpta ile baktığımız, görmekten zevk aldığımız resim ya da objeleri evimizde, çevremizde ve çalıştığımız masamızda bulundurmalıyız.


Motivasyonumuzu Düşürmekten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Motivasyonumuzu yükseltmek için yapmamız gerekenleri sizler için sıraladık. Motivasyonu düşürmekten korunmanın yollarını da anlatacağız.

İlk olarak her daim değişimlere açık olmalıyız. Ve en önemlisi kendimizi her zaman geliştirmeliyiz. Unutulmamalıdır ki, insan, geliştikçe değerlidir. Sahip olduğumuz her şeyin değerini bilmeliyiz. İnsan için değişim, iki şekilde olmaktadır.

İnsan, kendisinde ne özellikler olduğunu ortaya çıkaramayabilir. Dolayısıyla bilinmeyen özelliklerinin ortaya çıkmasına izin verdiğinde ve bir şeyi gerçekten değiştirmek istediği zaman değişim meydana gelmektedir.

Kendimizi iyi hissetmek adına her zaman olumlu ilişkiler kurmaya özen göstermeliyiz.

Saygı göstermeli ve saygı görmeliyiz. Değer vermeli ve değer görmeliyiz.

Düşüncelerimizin dinlenmesi ve takdir edilmek, insan için en önemli değer yargılarındandır. Her zaman kendimize güvenmeliyiz. Cesaretli ve özgüven sahibi olmalıyız.

İnsanlar için en önemli şey kendisini iyi hissetmektir. Bunun için kendimizi iyi tanımalıyız. Dolayısıyla herkes güçlü olduğu yönlerini bilir. Bu yönleri geliştirmek, beslemek gereklidir. Zayıf olduğu yönlerde ise kendisini geliştirmelidir. İnsanlar her zaman kendi değerlerini bilmelidirler.

Son olarak ne yaparsak yapalım, unutmayın ki kendimize yapmış oluruz.

Kendimizi iyi hissetmek için strese girilmemesi ve yapılacak olan işlerin son dakikaya bırakılmaması gerekmektedir. Bunu başarabilmek adına da zaman kontrolünü doğru yapmalıyız. Doğru kullanmanın yöntemlerini hayatımıza uygulamalıyız.

Motivasyonumuzu kaybetmemek adına paylaşmış olduğumuz bu yöntemlerden sonra yapılması gereken son şey ise kendinizi yitirmemek olacaktır.


Ayrıca Bakınız

YORUMLAR
  1. Emrah Hadip dedi ki:

    Bu çalışma saatleri ve İstanbul’un bu lanet trafiği ile motive olmak çok zor.