DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yapay zeka ve katil robotlar insanlığın sonunu mu getirecek?

Yapay zeka ve katil robotlar insanlığın sonunu mu getirecek?

Bir çok bilim insanı yapay zeka ve robotların yükselişini izlerken “Zavallı İnsanoğlu” deyimini kullanıyor. Yapay zeka ve katil robotlar insanlığın sonunu mu getirecek? İnsan tarafından programlanan Robotlar neden tehlikeli olabilir? Yazımızı okuduğunuzda Terminatör filmindeki sahneler aklınıza gelebilir. Çünkü bekleyen ciddi tehlikeler var.

Yapay zeka ve katil robotlar insanlığın sonunu mu getirecek?

Bu düşünceyi yıllardır savunan sadece beyin fonksiyonları çalışan Profesör Stephen Hawking, insanoğlunun kendi sonunu getireceğini düşünüyor. Konuya tuz basan kişi ise Silikon Vadisi’ni terk edip, doğal yaşama dönen, Facebook’un eski yöneticilerinden Antonio Garcia Martinez’in yaptığı açıklama da İnsan medeniyetinin 30 yıl içinde çökebileceğini söyledi. Ardından Tesla ve SpaceX’in Ceosu Elon Musk ve Google’a ait olan yapay zeka üretim şirketi DeepMind’ın içinde olduğu 26 ülkeden toplamda 116 yazılım uzmanı Birleşmiş Milletlere yazdığı mektupla insansız ve hedefleri otonom ile belirlenmiş savaş uçakları gibi gibi projelerin durdurulmasını istedi. Hatta bu projelerin yasaklanmasını bile istediler. Uzmanlar eğer bu kapı açılırsa bir daha dönüşü olmayan bir yola gidileceği görüşünde.

Son zamanlarda otonom silahlar Birleşmiş Milletlerin gündemindeki en riskli konulardan biri olarak görülmekte.

Otonom silahlar eğer gelişmeye devam ederse, terörist grupların yada kötü kişilerin yönetiminde hack işlemi yapıldığında kendi emelleri için kullanabilir. Bundan sonrada ciddi savaş sebepleri ve toplu insan cinayetleri yada katliamları meydana gelebilir.

Bilim insanları yapay zekanın insanların yoksulluklarına ve çaresizlik gibi negatif durumları iyileştirme için kullanılmasını istiyorlar. Fakat savaş endüstrisi bunu yeni bir para kazanma yolu olarak görürse iş çığırından çıkabilir.

Bunun hali hazırda örneği de var. Güney Kore’nin dev teknoloji markası Samsung, Kuzey Kore sınırına bir otonom silah yerleştirmiş.  SGR-A1 adlı sabit silah, içindeki yapay zeka ile anında tehdit algıladığında kendisi karar veriyor ve hemen harekete geçiyor. Yani kısaca gözlem yapıyor. Bomba atma ve seri ateşleme gibi özellikleri bulunuyor.

Diğer taraftan Rusya’da otonom tank projesi yapıyor. ABD ise hem gemi hemde otonom tank projesi üzerinde çalıştığı biliniyor. İngiltere ise Taranis  adında bir otonom savaş uçağı geliştirdi bile.

Dahi çocuk Elon Musk ise bu konu hakkında, yapay zekanın insan nesli için ciddi bir tehlike olacağını söylüyor.

Google’ın başmühendisi Ray Kurzweil ise yapay zekadan çekinenlerden biri. Ona göre yapay zekanın kendi kendini geliştirip, kısıtlamaya gidecek kodların belki de insan için zor olacağı görüşünde.


Antonio Garcia Martinez’e göre “Medeniyetin çöküşü” yaklaşıyor

Facebook’un üretim müdürlüğü yapan ve endişelerinden dolayı işi bırakan Antonio Garcia Martinez, ise çok ciddi bir iddia’da bulundu.

İşin ilginç tarafı ise teknolojinin babasının olduğu yer olan Silikon Vadisinde yüksek maaş ve yüksek olanaklara sahip olan, ardından bunları hepsini elinin tersiyle itip kaçan biri acaba neyden korkmuş olabilir?

Antonio Garcia Martinez açıklamasında, 5 ile 10 sene içinde dünya pazarına girecek olan teknolojik ürünleri gördüğünü dünyanın en az yarısının işsiz kalacağını ve ortaya çıkan bu durumun çok büyük kaoslar çıkaracağını söyledi. Filmlerde görülen ve hayretle izlediğiniz olamaz diye görünen her şeyin olacağını söylüyor.

Bu filmleri dilerseniz bir hatırlayalım. Terminatör serisi, Ben Robot, 2001 Uzay Macerası, Matrix, Bıçak Sırtı gibi birçok filmde yapay zeka ile güçlenmiş düşmanlara savaşı dile getiriyorlardı. Avengers-Yenilmezler deki yapay zeka Ultron’u hatırladınız mı?

Yapay zeka ve katil robotlar insanlığın sonunu mu getirecek? | Ben Robot filminden bir sahne

Yapay zeka ve katil robotlar insanlığın sonunu mu getirecek? | Ben Robot filminden bir sahne

Spike Jonze tarafından çekilen ‘Aşk (Her)’ filmin de, insan ile işletim sistemi arasında geçen bir aşk hikayesi anlatılırken, Alex Garland’ın çektiği  ‘Ex Machina’ filmi de insanın yapay zekayla olan mücadelesi anlatılıyor.

Silikon Vadisinde yapay zeka ve üretilen robotların yüksek becerileri kısa sürede küresel ekonomileri alt üst edip, 30 yıl içinde insanlığın zor bir sürece gireceğini söyleyen Antonio Garcia Martinez, Zaman makinesinden çıktığını, 5 ile 10 senede neler yaşanacağını gördüğünü ekliyor.

Antonio Garcia Martinez çok ciddi bir iddia daha ortaya atıyor. Bu iddiayı da ABD üzerinden bir örnekle veriyor. İddiası ise; ” ABD’de yaklaşık 300 milyon silah var. Ortalamaya vurulduğunda her kişiye bir silah düşüyor. Bu silahların çoğu, ekonomik açıdan kafa kafaya idare eden ya da zorluk çeken kişilerin ellerinde. Eğer bu kişilerin işleri ellerinden alınıp, iş bulma konusunda zorluk çektiklerinde, bir isyan çıkmasının muhtemeldir. Bu beklenen süre  10 sene içinde büyüyecek ve 30 yıl sonunda çok kötü bir kaos çıkarabilir.”

Silikon Vadisinde çalışan bir çok eski yöneticinin kendisi gibi korktuğunu ve inzivaya çekildiğini söylüyor.

Yapay zeka ve katil robotlar insanlığın sonunu mu getirecek? | Terminatör

Yapay zeka ve katil robotlar insanlığın sonunu mu getirecek? | Terminatör


Robotların dünyayı ele geçirme olasılığından şimdiden korkmaya başlamalı mıyız?

2017 yılının Haziran ayında Facebook bir blog yazısı yayınladı. Bir çok bilim dergisi bunu haber yaptı. Facebook bir sohbet yazılımı yapmıştı. Bu yazılım hem insanlara hemde diğer robotlarla kısa sohbetler yapabiliyordu.Amaç ise konuşulan dilin robotlar üzerinde ki etkilerine bakılacaktı.

Fakat olayın farklı bir boyuta gittiği ve ne kadar ürkütücü olabileceği gözlemlendi. Robotlar kendi aralarında kısa sohbetler yapıyorlardı. Bu sohbetler insan tarafından anlaşılmıyordu. Yani robotlar kendi aralarında dil geliştiriyorlardı.

Teknoloji dergisi Wired konuyu çok iyi bir şekilde ortaya çıkardı. Bu projenin ismi OpenAI ve çalışan yazılımcılardan biri, yapay zekalar bilgiyi daha hızlı işlemek için, kendi dillerini oluşturup, daha hızlı sonuç odaklı olmaları istendiği için böyle bir sistem üzerinde ar-ge yaptıklarını açıkladı.

Elon Musk konuyu ateşledikten sonra da Facebook şimdilik bu projeyi durduğunu açıkladı.


“Zavallı İnsanoğlu”

Akıllı telefonlar bile yavaş yavaş insan zekasının üstüne çıkmaya başlıyor. İspat mı? şimdi akıllı telefonu kapatın ve elinizi bir kağıt kalem alın. Telefon defterinizde ki kaç kişinin adı soyadı ve cep telefon bilgilerini yazabileceksiniz?

Satranç bilgisayarlarını duymuşsunuzdur. Sadece bu işte usta olan bir kaç kişiyi yenemiyor. Diğer tüm insanlığı yenecek kapasitesi var ve gittikçe gelişiyor.

Fabrikalar gittikçe robotlaşıyor. Artık tek düğme ile üretim yapıp paketleyen yerler de var. İlerisi için siparişi alacak ve kapı kapı gezecek robotlar çıkmayacak mı?

Otonom şekilde kendi kendine düşünüp, savaş konumuna geçen uçaklar da geliştirildi. Katil robotlar artık aramızda!

Makineler yavaş ama emin şekilde insanlardan daha akıllı hale geliyor, insanların en iyi oldukları uğraşlar ise gün geçtikçe azalıyor.Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.