DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir?

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir?

Karizmatik insanlar toplumda sevilir yada sevilmez ama her zaman kendini dinletir. Özellikle toplumda ileri gelen kişiler, karizmatik olmayı çok iyi biliyorlar. Yazımızda sizlere Karizmatik olmak nedir? Karizmatik olmanın sırları nelerdir? Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir? sorularına işin uzmanlarından topladığımız bilgileri vermeye çalışacağız.


Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir?

Karizmatik (charismatic) kişiler işte ve özel hayatlarında önemli avantajlara sahip olurlar. Karizmatik bir lider olunduğunda çevredeki insanların güvenini kazandığı için, etrafında sadık kişiler olur.

Özellikle ülke liderleri karizmatik olmak için özel eğitimler de alırlar. Çünkü karizmatik olunduğunda insanları TV ekranlarından bile etkileyebilirsiniz.

Karizmatik kişilere bakıldığında en belirgin özellikleri, anlattığı şeylere uygun vücut dilini iyi kullanması, sözlü ve yazılı iletişimde uzman, anlatımı akıcı ve etkili, metafor kullanmak, kendine çok güvenir.

Eğer karşınızdaki kişiyi cezbetmek ve kendinizi çekici yapmak istiyorsanız, insanların gözlerinin içine bakıp, gülümsemek ilk yapılması gereken harekettir. Karşıdaki kişiye kendi ile ilgili özel sorular sorarak, onun çemberine girmek gerekir. Anlattıklarını dinleyip, empati kurarak, onun tarafında olduğunu hissettirmek gerekir. Böylece çekici bir insan olunabilir.

Çekici insan ile karizmatik insan arasında durum farklı. Çok popüler olan çekici bir insan, karizmatik olmayabilir. Göz temasında olmadığı sürece insanı pekte etkileyemeyebilir. Karizmatik insanlar ise TV ekranından konuşsa bile karşısındaki üzerinde etki bırakır.

Karizmatik liderleri uzaktan izleriz. Sevilmeyebilir ama çıktığı zaman konuşması gene de izlenir.

Bu konuda bir uzman olan Olivia Fox Cabane, “Liderlik Koçu” kitabında karizma ile ilgili tespitlerinden bahsediyor. Karizmatik olanların kendini sevdirmeye ihtiyacı olmadığını, bir çok kişi de farklı karizma çeşitleri olduğunu söylüyor. Marilyn Monroe kamera karşısına geçtiği zaman kendini kaybedecek kadar çok sevmesi yıldızlara özgü karizma, eğer Steve Jobbs konuşursa odaklanma karizması, Budistlerin babası olarak görülen Dalai Lama‘nın yansıttığı ise iyilik karizmasıdır.

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir? | Karizmatik olmak, çekici olmak anlamına gelmez

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir? | Karizmatik olmak, çekici olmak anlamına gelmez


Karizmanın etkileri nelerdir?

Lozan Üniversitesi bilim insanı örgütsel davranış profesörü John Antonakis, Devlet başkanlarının yada siyasi parti yöneticilerinin arkasından giden geniş kitlelerin sebebini açıklıyor. Eğer insanların değer verdikleri, önemsediği değerlere sahip çıkılıp onların üzerinden gidilirse, karizma etkisi denen geniş çapta bir karizma etkisi oluşuyor. Böylece insanlar bu kişilerin peşinden gidiyor. Kendi düşüncelerinin ifadesini bunu kullanan kişilerde bulması yeterli.

John Antonakis, karizmatik kişilerin etkiledikleri kişilerin tercihini direk etkileyebilirken, aynı zamanda yaşantısında da bazı değişikliklere yol açacaktır diyor. Bir nevi hipnoz gibi. Bunun nedeni ise psikologlara göre, güvene dayandığını söylüyor. Karizmatik kişiler etrafında güven ortamı oluşturarak, çevresinde sadık gruplar oluşturur.

Şirketlerde de böyledir. Eğer patron eleman arasında bir güven oluşursa, iş potansiyeli artar ve iş sözleşmelerinin gerektirdikleri bile bazen önemsenmez.

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir? | Ekranların unutulmaz karizmatik kadını Marilyn Monroe

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir? | Ekranların unutulmaz karizmatik kadını Marilyn Monroe


Karizmatik nasıl olunur?

Bazı kişiler zekasıyla ve normal üstü özellikleri ile doğal bir karizmatik havası olabiliyor.

Eğer karizması olmayan kişiler de karizmatik olmak istiyorsa bunun denenmiş yolları da var. Özellikle karizmatik olmak için akıcı bir konuşmaya ve bu konuşmayı vücut dili ile betimlemesi gerekiyor. Konuşmasını daha önce hazırlayarak içine hikayeler, hatıralar, tezat ilişkiler, retroik sorular gibi 9 sözel taktiği öğrenmesi gerekir. Konuşmasına herkesi inandırması içinde, hedefteki insanların hangi duygulara sahip oldukları, önemsedikleri değerleri iyi bilmesi gerekir. Beklentilerini karşılamak içinde biraz öz güveni arttırmak gerekir.

Hatırlarsanız geçmişte Demir Leydi lakaplı eski İngiliz Başbakan Margaret Thatcher, karizmatik olmayı işi iyi bilen kişilerce taktiksel olarak becerebilen biriydi. Retoriği çok iyi yapabilen Margaret Thatcher, inanılmaz karizmatik bir kişilik olarak görülüyordu. Yaptığı konuşmaların içine, atasözleri, deyimler ve kelime oyunları ile birleştirip, karizmatikliğin doruğuna ulaşabiliyordu.

Karizmatik olmak için hazırlanan konuşmaların yanında jestler, mimikler, yüzün duruşu ve ses tonunu da iyi ayarlamak gerekiyor. Uzman John Antonakis, eğer konuşma inandırıcı olmazsa karizmatik biri olamazsınız diyor.

Bunun en büyük örneklerinden biri SpaceX şirketinin sahibi dahi çocuk Elon Musk. Karizmatik olmayı o kadar iyi becerebiliyor ki, son yaptığı roket denemesinde tüm şirket çalışanları adeta başarı için odaklanmış halde, inandıkları şeyin olması için yüzlerindeki o istek görülebiliyordu. Şirket çalışanları aldıkları maaştan ziyade yaptıkları iş için o kadar emek harcamışlar ki… Eğer izlemediyseniz aşağıdaki linkten bu anı izleyebilirsiniz.

İlgili Link : SpaceX ekibi ve Elon Musk’ın Falcon 9’u izlerken yaşadığı heyecan

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir? | Steve Jobbs karizmatikliği bir efsane

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir? | Steve Jobbs karizmatikliği bir efsane

Bill Clinton ile eşi Hillary Clinton karizmatik siyasi liderlerden birkaçı. Ama Hillary, Bill kadar karizmatik değil. Çünkü Bill, jest, mimik ve ses tonunu Hillary’den daha iyi kullanıyor. Hillary’i izleyenler daha çok ezberden konuşuyor havası olduğunu söylüyor.

Uzman Fox Cabane, yönetici ve liderlere özel dersler veriyor. Listesinde bir çok ünlü kişi var. Fox Cabane, kendisine başvuru yapan kişileri, hangi konu üzerinde nasıl karizmatik olacağı ile ilgili ön çalışmayı hazırlıyor. Çünkü herkes de aynı reçete uygulanamıyor. Bunu bir örnekle açıklıyor. Mesela şirkette bir yangın ve içerdeki kişileri dışarı acil çıkartmak gerekiyor. Burada “Otorite Karizması” işe yarıyor. Kişilerin sizi sevmesi dediğinizi yaptıracak anlamına gelmez, ama sözünüzü dinletebilecek bir karizmanız varsa bunu becerebilirsiniz.

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir? | Demir Leydi karizmatik ünlü kişilik Margaret Thatcher

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir? | Demir Leydi karizmatik ünlü kişilik Margaret Thatcher


Karizmanın güçlenmesi için ne yapmalı?

Uzmanlar bunun için öz güvenin gelişmesi gerektiğini söylüyor. Dövüş sporları yaparak yada ağırlıkla yapılan vücut sporları fiziksel olarak duruşu değiştireceği için, öz güveni de arttırır.

Profesör John Antonakis, ölen Apple’ın eski CEO’su Steve Jobbs‘un görsel olarak en iyi örnek karizmatik kişilik olduğunu söylüyor. Steve Jobbs’un videolarını izleyen Antonakis, onun karizmatik olmak için ciddi bir eğitim aldığını görüyor. 1984 yılındaki konuşmasına bakıldığında Steve Jobbs’un konuşmalarında daha çok sivrilmiş, ukala bir öğrenci gibi görülüyor. 2000’den sonra ise izleyicilere hitabı değişiyor. Konuşurken onların gözüne bakıyor, sesini iyi ayarlıyor, sahne performansı ile vücut dilini de çok iyi kullanıyor.

Okumadan Geçme : Başarılı olmak için Kendi Kendine Konuşmak işe yarar mı?

Steve Jobbs şimdilerde aramızda olmasa bile, ciddi olarak karizması öldükten sonra daha da artığı gözlemlendi. Yapılan araştırmalar, bir çok karizmatik insanın öldükten sonra da öncekinden daha da karizmatik olduğu görüldü. Buna en güzel örnek, Mustafa Kemal ATATÜRK.

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir? | Öldükten sonra karizması artan ender liderlerden biri Mustafa Kemal ATATÜRK

Karizmatik nasıl olunur? Karizmatik görünmenin avantajları nelerdir? | Öldükten sonra karizması artan ender liderlerden biri Mustafa Kemal ATATÜRK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.