22.05.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Hindistan’da yeni bir örümcek türü bulundu: Eriovixia Gryffindori

Hindistan’da yeni bir örümcek türü bulundu: Eriovixia Gryffindori

Hindistan’da yeni bir örümcek türü bulundu: Eriovixia Gryffindori

7 milimetre uzunluğunda, düşmanlarını gördüğünde kurumuş yaprak gibi görünen bir örümcek türü Hindistan’da bulundu. Batı Gat dağlarında bulunan bu örümcek tıpkı Harry Potter’daki Seçmen Şapka‘ya benziyor. Bu yüzdende bilim adamları bu örümcek türüne, Seçmen Şapka‘nın hikayedeki sahibi Godric Gryffindor‘in anısına Eriovixia Gryffindori ismini taktılar.

Araştırmacı takımın içindeki Javed Ahmed, araştırma yaparken gizlenirken bulduklarını ve Harry Potter’daki Seçmen Şapka’ya benzediği için hiç düşünmeden bu ad üzerinde karar verdiklerini söylüyor.

Hindistan Araknoloji Dergisi‘nde yayınladıkları makalede bu isimle yayınlandı ve tanıtıldı. Seçmen Şapka örümceği, zehirli bir tür olmadığını, kendini kamufle etmek için ise çok iyi taklit özelliği olduğu belirtildi.

Hindistan’da yeni bir örümcek türü bulundu: Eriovixia Gryffindori , seçmen şapka benzerliğinden geliyor

Taklitte çok yetenekliler

Şimdiye kadar bulunamaması ise tamamen farklı taklit kullanması. Güneydoğu Asya‘da bir çok örümcek türü yaptığı büyük ağların merkezlerinde kendi varmış gibi,  yediği böceklerin kalıntılarını koyup avlanırlar. Başka bir örümcek çeşidi de bu ağın merkezine diken ve ağaç kabuklarından kendine benzetir. Ağına takılan ise kurtulması çok az ihtimal.

Örümcek ağları, Çelik ipten sağlam, ipekten daha ince ve kalitelidir. Örümceklerin ağlarından şimdiye kadar ip yapan olmadı çünkü aynı ortamda birbirlerini yerler.

Hindistan’da yeni bir örümcek türü bulundu: Eriovixia Gryffindori örümceği ve isim aldığı şapka yanyana

Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling isim için teşekkür etti

Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling bu görüntüyü görünce ve isminin   “Eriovixia Gryffindori ” (‘Seçmen Şapka’ ) verilmesi çok heyecanlandırdı. ‘Bir fantastik canavar daha keşfettiniz’ yorumunu twitter hesabından paylaşarak çok mutlu olduğunu bildirdi ve teşekkür etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ