DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İtalya’da Türkçe bilmeyen Türk köyü: Moena

İtalya’da Türkçe bilmeyen Türk köyü: Moena

İtalya’da Türkçe bilmeyen Türk köyü: Moena

2017 yılı ile tam 324 senedir Türk gibi yaşayan ama Türkçe bilmeyen , Moena köyü İtalya’nın kuzey-doğu  bölgesinde kalan, 1948 tarihinde resmi olarak kısmi bölgesel özerklik verilmiş Trentino-Alto eyaletine bağlı bir içe kapalı bir topluluktur.

İtalya’da Türkçe bilmeyen Türk köyü: Moena

Trento’nun 60 km kuzeydoğusunda yer alan Moena, İtalya’nın Manzori Dağları’nın eteğinde, Fascia Vadisi’nde yer alan en büyük köylerden biridir.

İtalya’da Türkçe bilmeyen Türk köyü: Moena

Resmi dilleri Ladin Dili’dir.

İtalya’da Türkçe bilmeyen Türk köyü: Moena

19-21 Ağustos tarihleri arasında bir “Festa de Turchia” (Türk Festivali) düzenlendiği ise tüm dikkatleri üzerinde topladı. Neden bu insanlar Türk günlerini kutluyor?

“Festa de Turchia” (Türk Festivali)

325 yıl önce, 1683 yılında, 2. Viyana kuşatması sırasında yaralı bir Osmanlı yeniçerisi bu köye sığınır. Köyde tedavi olur, köyde kalmayı ister ve bir kızla evlendirilir.

Halk arasında kahraman ilan edilen Yeniçeri askerinin büstü

Halk arasında kahraman ilan edilen Yeniçeri askerinin büstü

Köydeki derebeylik sisteminde dükalığın yüksek vergilerle halkı bezdirmesi, bizim yeniçeri’nin zoruna gider ve halkı organize ederek ayaklandırır. Kendilerinin korumayı öğretir. Halk bu yeniçeriyi çok sever ve adalet sistemlerinden tut yaşayışına göre her şeyi Türk örf ve adetlerine uygun yapmaya başlar.

“Festa de Turchia” (Türk Festivali) hazırlıkları

O kadar çok severler ki ölümü sonrası her yıl köye geliş zamanını kutlarlar. 325 yıldır ise hala bu fedakarlığa gösterdikleri saygı devam ediyor.

Türk festivalinde osmanlı kıyafetleri ve bayraklarla geziyorlar

Türk festivalinde osmanlı kıyafetleri ve bayraklarla geziyorlar

Yüzyıllardır süregelen adetler gereği Ağustos ayının ilk haftasında geleneksel olarak yapılan festivallerde bütün köy Türk bayrakları ve Osmanlı resimleri ile süsleniyor.

Türk festivalinde sultan tahtı

Türk olduklarını söyleyen bu köy, Türk dostları için kapılarını açmış durumda.

Eğer kışın bir tatil düşünüyorsanız, Türk dostluğunu seven ve sizi krallar gibi karşılayacak bir doğa şehrinden bahsediyoruz. Kış ayları köyün nüfusu 7 katına çıkarak neredeyse 15.000’i buluyor.

Türk festivalinde semazen gösterileri

Köyün adı “La Turchia” diye anılıyor.

İtalya’daki Türk köyünden davet var

İtalya’nın Manzori Dağları’nın eteğindeki ‘La Turchia’ adıyla da bilinen Moena Köyü, türkçe bilmiyor ama Türklerin gelmelerini çok istiyor. Moena bizim Türkiyemiz diyorlar ve biz Türkiye’de doğduk diyen köyün insanları ile hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.

Gotik mimari yapısıyla San Vigilio Kilisesi

Gotik mimari yapısıyla San Vigilio Kilisesi

Sadece festivallerde Türk kıyafetleri giyinmiyor. Evliliklerde de özel Türk kıyafetleri giyiniliyor. Türk geleneklerine göre kız isteme halen devam ederken, birde başlık parası istenmekte. Buna töre diyorlar. Köyden dışarıya gelin giderken ‘Alabastia’ adlı bir tören düzenleniyor. Bu törende köyün yaşlılarından kızın istenmesi ve onaylanması gerekiyor.

Moena’daki Dağ evleri

TV ve internetten Türkiye’yi devam takip ediyorlar. Yılın ağustos ayının ikinci haftası “Moena Türk Festivali’ne belediye başkanı dahil herkes Türk gibi giyiniyor, ata biniyor ve semazen gösterileri yapılıyor.

 

Moena Belediye Başkanı Riccardo Franceschetti, Türkiye’lilerin buraya gelmesini istiyor. Bizi ziyaret etsinler ve aramızdaki bağları kuvvetlendirmemiz gerektiğini özellikle belirtiyor.

İtalya’da Türkçe bilmeyen Türk köyü: Moena’nın caddesinin kış hali

Hem kış hemde yaz için yaşanacak bölge de ise sanayi ile ilgili bir şey yok. Bu yüzden doğa tamamen doğal.

Moena Köyü sokakları çok düzenli

Tarihi olarak ise Gotik mimari yapısıyla San Vigilio Kilisesi ve San Valfongo Kilisesi,bulunmakta. 18. yüzyıldan kalan  Valentino Rovisi’nin resimlerini de görebilirsiniz. Giovanni Guadagnini tarafından yapılmış barok tarzındaki iç kaplamalarıda Moena’da görebilirsiniz.

Moena'da yerleşim ve Türk evlerine benzerlik

Moena’da yerleşim ve Türk evlerine benzerlik

Yazın soğuk dereleri ve serin yüksekliklerde doğa gezisi yapabilirsiniz. Gezi için telefiriği de düşünebilirsiniz.

Dağ gezisi ve telefirik

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.