DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri

16 Mart 1911’de Alman İmparatorluğu zamanında Günzburg’da doğan Josef Mengele, Hitler döneminde Nazilerin toplama kampı Auschwitz-Birkenau’da uyguladığı insanlık dışı işkenceli ölümcül denemelerle bilinen bir Alman Nazi doktorudur.

7 Şubat 1979 yılında kaçtığı Brezilya’nın Bertioga şehrinde, yaptığı suçlar dürülmeden yüzerken geçirdiği felç ile boğularak ölmüştür.

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | Josef Mengele

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | Josef Mengele


Josef Mengele’nin Gençliği

Zor bir aile içinde yetişen Mengele, çok sert ve disiplinli bir baba tarafından yetiştirildi. Yetiştirilirken çok eziyet çektiğini, babasından soğuk ve uzak yaşamasından algılanabilir. Fakat aksine onun büyüdüğü yerde ise küçüklüğünde çok harika ve saygılı bir çocuk olduğu söyleniyor.

Giyimine ve kuşamına daha gençlik yıllarında özen gösteren mengele, özel dikilmiş takım elbisesi ile ünlenen beyaz eldivenlerinden asla vazgeçmemiştir.

Bilim Dünyasının belki de en psikopatlarından biri sayılan Josef Mengele Münih Üniversitesi ve Frankfurt Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, tıbbi antropoloji üzerine doktora yaptı. Ocak 1937 yılında ikizlerle ilgili yaptığı araştırmalar ile tanınan Dr. Otmar Freiherr von Verschuer’ın yanında çırak olarak Frankfurt’ta Kalıtsal Biyoloji ve Irk Hijyen Enstitüsünde bilimsel çalışmalarda çalışmıştır. 1938 yılında Tıp doktoru diplomasını aldı.

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | josef Mengele ve Kamp komutanı Hoess

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | Josef Mengele ve Kamp komutanı Hoess


Nazilere nasıl katıldı?

Onun bilimsel çalışmalarında Alman ırkının saf ırk olduğunu düşünüyordu. Bunun için revaçta olan milliyetçilik arzusunun tavan yaptığı Nazi partisine 1937 yılında katıldı. Amacını ulaşmanın yolu ise kendi gibi psikopat eylemlere izin verilecek alan SS ordusuydu. 1940 yılında kendini göstermeye başlayan Josef Mengele, Waffen-SS’de bir asker olarak kendini ispatlamaya başlamıştı. Muhabere kolunda tıbbi destek alanında gönüllü olarak hizmet aldı. 1941 yılında Ukranya ile açılan cephede gösterdiği çabalar sonucu İkinci Sınıf meşhur Nazilarin Demir Haç madalyası verildi.

İlgili Link: Adolf Hitler Kimdir? Adolf Hitler’in Hayatı, Başarıları, Katliamları ve Ölümü

Rus cephesine gitti ve orada da yaralandı. Muhaberede vurulan 3 SS askerinin hayatını kurtardı ve bu başarı ona Nazi ordusunda Yüzbaşı rütbesi olan SS-Hauptsturmführer’i getirdi.

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | Auschwitz Kampı

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | Auschwitz Kampı


Ölüm Meleği doğuyor! Ölüm Kampı: Auschwitz

Toplama kampları artık onun için bir deney yuvası olacaktı. Esir düşen askerler ve toplama kamplarındaki aciz insanlara yaptığı inanılmaz akıl dışı deneyler yüzünden ona Ölüm Meleği denecekti. Dünya genelindeki bilinen ismi yani “Angel of Death”. (Tabi burada ölüm meleği demek Melek kelimesine saygısızlık olacağı için affınıza sığınıyoruz.)

Kendi deneylerine katılacak esirleri tek tek seçen ve hangisinin öldürüleceği hangisinin çalıştırılacağı gibi seçme yetkisi olan doktorlardan biri olan Josef Mengele, dayanıklı askerler için bir çok deneylerle isminin hakkını veriyordu.

Tarihte çalıştığı kamp olarak ünlenen Auschwitz kampı hakkında özellikle yahudiler söyle söylerdi: “Auschwitz diye bir yer var ve oraya giden insanlar ya hemen ya da bir süre sonra öldürülüyorlar. Ama mutlaka öldürülüyorlar…”

Almanların insanlık suçlarının işlediği Auschwitz toplama kampında yahudiler, çingeneler, eşçinseller ve engelli insanlar deneylerde ön planda kullanılıyordu. Bu kampta ölen kişi sayısının 2 milyondan fazla olduğuna inanılıyor.

Josef Mengele, farklı ırklar üzerinden, aldığı kanlar ile birbirleri arasındaki bağları araştırmak onun bir tutkusuydu.

Günlerce susuz ve aç olarak toplama kamplarına getirilen insanların birinci hedefi o dönemdeki özellikle Adolf Hitlerin amacı olan yahudileri yok etmekti. Bu hizmetin yapılacağı yer olan bu kampta gelen insanlar önce gaz odası ve ateşli fırınlara atılıp atılmayacağı karar veriliyordu. Bu kararın en önemli elemanlarından biride Dr. Josef Mengele idi.

Çok sakin bir hali olduğunu ve sadece mahkumlara yön emirleri verdiğini söylüyorlar. Soğukkanlı hali onun ne kadar acımasız bir psikopat olduğunu gösterir gibiydi.

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | Auschwitz Kampında ölüler ve yaşayanların anı fotoğrafı

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | Auschwitz Kampında ölüler ve yaşayanların anı fotoğrafı


Öldürmekten Zevk alıyordu!

Özellikle çocuklara yaptığı direnç ve basınç testleri çok meşhurdu. Çocukları özellikle deney öncesi çikolata ile kandırıp, onlar üzerinde acımasız ölümcül deneyler yapardı. Bunla ilgili verilecek örneklerden biri de bu kampta sağ kurtulabilen İzak Ganon adında bir yahudi çocuktu.  Mengele’nin kandırdığı bu çocuk ameliyat masasına yatırılmış ve ardından narkoz bile vurmadan, neşteri vurup, direkt böbreğinin birini çıkardığını söylüyor. Bu durumdan ölmeden kurtulan İzak, gaz odasından da elindeki 201 numarası ile kurtulduğunu söylüyor. Çünkü işlem görmüş yada sakat yada deney için elverişli olmayan kişiler direk öldürüldüğünü, 200 kapasiteli gaz odasından son anda yırttığını söylüyor. Fakat annesi ve kız kardeşi 200 kişinin içindeydi.

Savaş bitimi ile bu kamplardan kurtulan bir kişi de, 10 kamyonun boşalttığı çocukların bir çukurda yakıldığını da söylüyor. Çukurdan çıkmaya çalışanları SS askerleri dipçiklerle geri düşürüyordu. Auschwitz kampının kumandanı Hoess ve Josef Mengele büyük bir zevkle izlediklerini söylüyor.

Josef Mengele’nin zevk alarak ölümü izlemesinin nedeni, ölüm ile yaşam arasında bir karar mercisi gücüydü. Sanki bir haşa Tanrı gibi…

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | Buluna ödül verilecekti

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | Buluna ödül verilecekti


Savaş bittikten sonra aranmaya başlandı!

1944 yılında Hitler’in yaşadığı gerileme ile artık büyük güç olmaktan çıkmıştı. Müttefik devletlerin Nazi şifrelerini kırması ile çok büyük hasar almışlardı. 17 Ocak 1945´te Rus ordusu Almanya’ya girmesiyle Dr. Josef Mengele Auschwitz kampından kaçtı, Avusturya’da Hans Sedlmeyer’in evinde saklandı. Olayların unutulacağı güne kadar bekleyip, 1959 yılında Güney Amerika’ya kaçtı. Arjantin’e yerleşti. Burada durmayıp, Brezilya’nın Bertioga kasabasına yerleşti. Unutulmuştu kimse artık onu aramıyordu.

Auschwitz kampından kurtulan bir yahudinin, 17 Ocak 1985 yılında buralara gelip, anılarını anlatmasıyla bir anda tüm dünyanın hedefine giren Mengele için tekrar araştırmalara başlandı. Mengele’nin eski bir arkadaşı yardımı ile, Avusturya’daki yaşadığı eve baskın yapıldı. Fakat yanındaki aileden yaşayan kalmamıştı. Bulunan mektuplarda Brezilya’da yaşadığı öğrenilmişti.

Brezilya’da başlayan araştırmalar sonucu 1979’da denizde yüzerken yaşadığı felç ile boğularak hayatını kaybettiği, Campinas Devlet Üniversitesi uzmanlarının DNA testi ile doğrulandı.

Bir çok kişi intikam için beklerken, o bildiği en iyi şey olan ölümün pençesinden kurtulamamıştı. Hala günümüzde Yahudi Soykırımı olarak bilinen olay kınanmakta ve anılmaktadır.

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | Ölmeden önce son fotoğrafı

Hitlerin Ölüm Meleği Josef Mengele Kimdir? Hayatı ve Ölümcül Deneyleri | Ölmeden önce son fotoğrafı


Yaptığı İnsanlık suçlarından bazı örnekler!

Bir SS subayı paraşütle atlarken ne kadar basınca dayanabilir? Bunu test etmek ne kadar da basit! Auschwitz kampından alınan insanlar askeri üniforma giydirilip, basınç odalarına alınıyordu. İç organları patlayana dek basınç uygulanıyordu.

Yeni doğan bebekler, anne sütü olmadan ne kadar yaşayabilirdi. Bunu da Annelerin göğüslerini bantlayarak, yeni doğan çocukların yaşama sürelerini hesaplıyordu.

Saf Germen Irkı sarı saçlı ve mavi gözlü olmalıydı. Peki bazıları mavi değildi acaba sonradan değiştirme imkanı var mıydı? Bunu test etmek için Renkli gözlü çocukları seçip, onların gözünde kimyasal deneyler yapıp, göz renklerini değiştirmeye çalışıyordu. Yapılan testler ise başarısızlıklarla dolu ve birçok insanın kör olmasına neden olmuştur. Dolayısıyla engelli duruma düşüldüğünde buda ya gaz odası yada yakılma yolu ile öldürüleceğine işaretti.

SS askeri soğuğa ne kadar dayanabilirdi? Askeri üniforma giydirilen denekler, buz dolu küvette ölüm süreleri hesaplanıyordu.

En sevdiği ise anestezi kullanmadan kanlı deneyler yapmaktı. Beyaz eldiveni ile diğer askerlerden ayırt edilebilen Josef Mengele, tarihin en büyük psikopatı olup, 2 milyon kişinin ölümünden sorumludur.

Ayrıca Bakınız: Pişman olmadığını söyleyen Sosyapat bir Çocuk Katili: Ian Brady

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.