19.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Fazla kilolar beyni yaşlandırıyor

Fazla kilolar beyni yaşlandırıyor

Fazla kilolar beyni yaşlandırıyor !

Yaş aralığı 20 ile 87 olan toplamda 473 kişinin İngiliz Cambridge Yaşlanma ve Nörobilim Merkezi’nde katılmasıyla yapılan araştırma sonucu fazla kiloluların yani obezlerin diğer deneklere göre beyin yaşının daha genç olduğu gözüktü.

Araştırmada kişilerdeki beyindeki , bilgi akışını sağlayan ak madde oranları hesaplanarak yapıldı.Yaşlandıkça kaybedilen bu madde aslında bilindiği gibi değil.Aynı yaştaki deneklerde aşırı kilo olan kişide ak madde oranı diğerine göre çok düşüktü.Bu düşüklüğe bakıldığında 50 yaşında olan obez bir kişinin aslında 60 yaşındaki bir kişi ile aynı beyin yaşına sahip olduğudur.

Fakat araştırma halen devam etmek olup.Acaba Ak maddeyi azaltan aşırı kilo mu? yada Ak madde nin azlığı sonucu mu kilo oluştuğu? Ekibin lideri Dr. Lisa Ronan bunun araştırmasına devam ettiklerini iletti.

Bir diğer konu ise ekibin diğer yönetici üyelerinden Prof. Dr. Sadal Farooqi , beyin kaybolan ak maddeyi kilo verdiğinde tekrar oluşturur mu? sorusuna cevap arayacaklarını iletti.

Ak madde Nedir ?

İnsan beyninin en gelişmiş 3. kısmı ön beyindir.Ön Beyin Uç ve Ara olmak üzere 2’ye ayrılır.
Uç Beyin sağ ve sol olmak üzere 2 yarımküreden oluşur.2 yarımkürenin arasında Ralondo yarığı ile ayrı, iki köprü ile birbirine bağlıdır.Üstteki köprüye nasırlı cisim, Allatkine ise beyin üçgeni denir.
Beyin yarımkürelerinin içinde ak madde dışında ise boz madde bulunur.
Ak madde ,Beyazlığını aldığı madde miyelinli sinir aksonlarından oluşma sebebidir.Uç beyin düşünme, hafıza, konuşma, görme, işitme, tat ve koku alma gibi bilgi akışının olduğu yerlerdir. Korteks yani Beyin kabuğunda öğrenilmiş davranışlar, bilinçli ve istemli yüz, kol ve bacak hareketleri düzenlenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ