19.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Alafranga tuvaletleri alaturkaya çevirmenin basit, kolay ve sağlıklı yolu

Alafranga tuvaletleri alaturkaya çevirmenin basit, kolay ve sağlıklı yolu

Alafranga tuvaletleri alaturkaya çevirmenin basit, kolay ve sağlıklı yolu

Alaturka eski adıyla hela şimdilerde dünya genelinde daha sağlıklı olduğu konuşuluyor. Artık neredeyse her evde Alafranga yani yeni model tuvalet sistemine geçmesinden dolayı geri dönüş çok maliyetli ve zor.

Peki alafranga tuvaleti alaturkaya çevirmenin basit, kolay ve daha az maliyetli bir şekli var mı? Yazımızda bu sorunun cevabını göreceksiniz. Hatta alt kısımdaki linkten video şeklinde de izleyebilirsiniz.

Alaturka nedir? Alafranga nedir?

Alaturka tuvalet bizdeki adıyla hela, çömelerek kullanılan tuvaletlere denir. Büyük bir hela taşı olup, Güney Çin, Japonya, Fransa, İtalya, Türkiye, İran, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Ortadoğu ülkeleri ve eski Sovyet Rusya’sından ayrılmış devletlerde halen kullanılmaktadır.

Çömelerek yapılan ihtiyaç, giysilere bulaşma riski yüksektir. Hijyen açısından diğer tuvaletlere göre kötü ama sağlık açısından önemi daha yeni yeni anlaşılmaya başlamıştır.

Alafranga tuvalet, klozet ya da WC, oturma kapağı olup, oturak ihtiyacın giderildiği, rezervuar ve sifon sisteminden meydana gelen tuvaletlere denir.

1800’lü yıllarda Kraliyet ailelerinin rahatı ile başlayan bu akım, tüm dünyaya dağılmıştır. Alaturkaya göre daha hijyenik olması ve rahat olması kullanım sayısını arttırmıştır.

Batıdaki Alafranga tuvalet yada klozetlerde çoğunlukla taharet musluğu yoktur. Islak mendil yada kuru tuvalet kağıdı kullanılır. İslam ülkelerindeki klozetlerin hepsinde taharet muslukları kullanılmaktadır. Batılı devletlerde müslüman sayısının artması ile yavaş yavaş taharet musluklu klozetlere de geçilmektedir.

Alafranga ismi daha çok ingilizce olarak WC olarak geçer. WC nedir?  WC’nin anlamı Water yani su, Closet ismi ise hela anlamına gelmektedir.

Alafranga tuvaletleri alaturkaya çevirmenin basit, kolay ve sağlıklı yolu | Ahşap aparatlar

Alafranga tuvaletler mi sağlıklı yoksa alaturka mı?

Konu hakkında Cerrahi Uzman Prof. Dr. Dursun Buğra, alaturka tuvalet kullanarak, çömelmeye bağlı olarak kabızlık, reflü ve basur yani hemoroit gibi hastalıkları azaltabileceğini söylüyor.

Alaturka tuvaletler, İdrar kanalında daha az idrar kalarak hem boşaltım sistemini hemde böbreklerin ve bağırsakların çalışmasını rahatlatır.

Prof. Dr. Dursun Buğra, Aynı zamanda Alaturka tuvaletlerin, Mesane, prostat, uterus, anal kanal gibi organlara giden sinirlerin ıkınmalar da zarar görmesinin önüne geçtiğini söylüyor. Özellikle hamile kadınları doğuma alıştırdığını da ekliyor.

Alafranga Tuvaletlere sahip olanlar üzülmesin, Alaturka haline çevirmek çok kolay. Hem basit hemde çok ucuz. Videoda hem yararları hemde basit yolu anlatılmaktadır.

İzle | Video


Alafranga tuvaletleri alaturkaya çevirmenin… paylaşan: gelgez.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ