18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Etna yanardağı patladı! Çekim yapan 10 gazeteci yaralandı!

Etna yanardağı patladı! Çekim yapan 10 gazeteci yaralandı!

Dünyanın hala sönmeyen volkanlarından biri olan Etna Yanardağı, BBC haber kanalının çekim yaptığı sırada aniden patladı. Havaya ateşli kaya parçaları fırladı ve altında olan birçoğu muhabir olan 10 kişi yaralandı.

İtalya’nın Sicilya adasının doğu sahilleri, Messina ve Catania’ya yakın hala sönmeyen volkanı, Avrapa’nın en yüksek yanardağı Etna, 2017 yılı Şubat ayında tekrar püskürmeye başlamıştı.

Etna yanardağı patladı! Çekim yapan 10 gazeteci yaralandı! | Etna’nın gece fotoğrafı

3 bin 326 metre olan dağın püskürmesi ile yüksekliği zamanla düşmektedir. Çünkü 1865 yılında yapılan ölçümlere göre, 22 metreye yakın kaybı vardır. Etna Alp Dağlarının güneyinde kalan, 1200 kilometrekarelik bir alanın üzerinde bulunmaktadır. Bulunduğu yerin dairesel olarak hesaplamasına göre 21 kilometrelik yarıçapı olup çevresel olarak 140 km’yi bulmaktadır.

İtalya’da toplamda 3 aktif yanardağ var. Etna aralarında en büyük olanıdır. Bu volkanlardan biri olan Vezüv’ün üç katı, Stromboli’nin 3,5 katı kadardır.

15 Mart 2017 yılında inceleme için BBC haber kanalı buradaydı. Fakat birden bire aniden patlamaya başladı. Ateşli kaya parçaları havadan düşmeye ve kaçmaya çalışanlarında yaralanmalarına  sebep oldu.

Uzmanlara göre lavın kar ile teması sonucu patlama meydana geldiği tahmin edilmektedir.

İşte yaşanılan o anlardaki paniği video da izleyebilirsiniz.

Haberi İzle


Etna yanardağı patladı! Çekim yapan 10 gazeteci… paylaşan: gelgez.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ