18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Binlerce Rus Atlet devlet destekli doping yapmış!

Binlerce Rus Atlet devlet destekli doping yapmış!

Binlerce Rus Atlet devlet destekli doping yapmış!

2016 Temmuzunda yaptığı iddia ile Rusya’nın şike davasını yürüten Hukukçu Richard McLaren’in şu anki doping davası ile ilgili raporunda 1000’den fazla Rus atletin doping yaptığı ve bunun bizzat devlet tarafından desteklendiğini belirtiyor.

Bunun görülmemiş büyüklükte, organize ve bilinçli bir doping olayı olduğunu belirten McLaren, Olimpiyat madalyalı sporcuların da içinde bulunan bir şebeke olduğunu anlatıyor. 2011 ve 2015 yılları arasında  1000’den fazla Rus atletin, devlet tarafından teşvik edilerek doping kullanıldığı ileri sürüldü.

Bu tarihler arasında 2 farklı olimpiyat yapıldı. 2013’de Moskova’da yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası ve 2014’deki Soçi Kış Olimpiyatları bu rapora göre tamamen şaibeli.

Binlerce Rus Atlet devlet destekli doping yapmış! | Son 5 senede doping yapıldı iddası için rapor hazırlandı

Raporda dopingin nasıl saklandığı da belirtilmiş. Bunun için kahve ve tuz kullanılarak idrar örneklerindeki değişiklik yapılmış. McLaren raporunda artık yıllardan beri kronikleşerek her sene daha da iyileştirildiğini belirtiyor.

McLaren’in raporunda, bu sistemin artık yıllardan beri kullanılarak şimdiye kadar yapılmış, bu yıllar içinde 105 madalya alınmış.72 madalya alınan Londra Olimpiyatları’nda 21’i altın, 33 madalya alınan Soçi’de 13 madalyada altın. Bu olayın şimdiye kadar görülmemiş bir yolsuzluk olduğunu belirten Mc Laren, madalyaya odaklı, iyi çalışılmış bir sahtekarlığın olduğunu söylüyor.

İşin boyutu sadece Atletizm de değil. Basketbol’unda içinde bulunduğu 30 farklı spor dalının şüpheli olduğunu söylüyor. Diğer ülkenin haklarını ve spor sevenleri aldattığı için bunun artık durdurulması gerektiği söyleniyor.

Binlerce Rus Atlet devlet destekli doping yapmış! | Richard Mclaren

Rusya Ne diyor?

Rusya Körling Federasyonu Başkanı ve aynı zamanda milletvekili Dimitri Svişev, bu iddiaların asılsız ve alakasız oluğunu, rusların hala tehdit görüldüğü için iftira atıldığı şekilde beyanı var. Raporu hazırlayan kişi McLaren ise raporun Ruslar tarafından halen okunmadığını söylüyor.

2016 Temmuz ayında, McLaren ön raporunda Rusya’da devlet kontrolünde bir doping kullanım sistemi yapıldığı yazılmıştı. Ön rapor da ise atletlerin idrar örnekleri laboratuvarlarda açılan deliklerden kaçırıldığını belgelemişti. En canlı kanıt ise Soçi Kış Olimpiyatları doping laboratuvarının eski müdürü Doktor Grigory Rodçenkov’un verdiği bilgiler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ