21.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Enerji içeceklerini tüketmek Hepatit C’yi tetikliyor!

Enerji içeceklerini tüketmek Hepatit C’yi tetikliyor!

Enerji içeceklerini tüketmek Hepatit C’yi tetikliyor!

Enerji içecekleri sağlığa zararlı? ve Enerji içecekleri kalbe zararlı mı? sorularla meşgulken, ABD’den gelen bir haber kafaları karıştırdı.

BBC’den aldığımız habere göre, ABD’nin Florida eyaletinde çalışan bir inşaat işçisi, mide ağrısı ve şişkinlik, bulantı ve devamlı kusma hali, idrar renginin koyu olması, sürekli bitkinlik ve yemek yememe isteksizliği gibi sorunlarından dolayı Florida Üniversitesi’nin hastanesine gitti.

Doktorlar kişi hakkında araştırmak için nasıl bir hayat yaşıyor ile ilgili sorular sormuş. Alkol, uyuşturucu vb. tüketiminin olup olmadığını sorarlar. Herhangi bir alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı değildi. Fakat yapılan testlerde, Karaciğer’in durumu çok kötüydü. Teşhiste kronik Hepatit C görülmüştü. Doktorlar bu sefer yediği içtiği tükettiği besinler hakkında sorduğu sorular karşısında farklı bir cevap her şeyin seyrini birden değiştirdi.

50 yaşındaki bu işçi son ayda günde ortalama 5 enerji içeceği içiyormuş. Ağır hasta hemen tedaviye alındı. Enerji içeceği içilmesi kesildi. Kısa sürede kendini topladı. Karaciğer’in Vücutta tek kendini yenileyebilen organ olduğu da böylece kanıtlanmış oldu.

İşçinin ağır yorgunluk ve enerji ihtiyacını karşılamak için enerji içeceği içtiğini söylüyor. Reklamların etkisiyle, bunun çözümünü de enerjiyi dışarıdan almak ve en kolay olarak enerji içeceklerini görüyor.

Enerji içeceklerini tüketmek Hepatit C'yi tetikliyor!

Enerji içeceklerini tüketmek Hepatit C’yi tetikliyor!

Belli bir yaşın üstünde riskli grubun enerji içeceklerini tüketmenin ne kadar problem olduğu apaçık ortada. Dr Jennifer Harb‘ın ekibi ile yaptığı araştırmada, dünya genelinde enerji içeceği tüketiminin hızla arttığın ve tüketicilerin bu içeceklerin içeriği ve potansiyel riskleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır yoksa geri dönüşü olmayan hastalıkların kapısını araladığını açıkladılar. Besin değerinde ise junk olduğunu yani boş gıda olduğunu hatırlatıyor.

İnşaat işçisinin testlerinde transaminaz adındaki bir karaciğer enziminde artış gözüküyordu. Hepatit hastalarında görülen bir başlangıçtı. Karaciğer biyopsisi sonucunda da hastaya ağır akut hepatit teşhisi konulmuştu..

İngiliz Karaciğer Vakfı Genel Müdürü Andrew Langford, enerji içeceklerinin boş besin olduğunu belirtiyor. herhangi bir besin değerinin olmadığını ve çok fazla tüketenlerde karaciğerin fonksiyonlarında bozukluğun yanında ciddi problemlerin nedeni olduğunu söylüyor. Andrew Langford “Bol bol su içmek, sınırlı alkol tüketimi ve düzenli egzersizi içeren beslenme modeli sağlıklı bir karaciğeriniz olmaya yeterlidir.” dedi.

Enerji içecekleri nasıl Karaciğer’e darbe vuruyor?

Herşey normal giderken, fazla enerji almak için Enerji içeceği aldınız. Enerji içeceklerindeki bol şekeri, enerjiye dönüştürecek, yeterli insülininiz yoksa vücudunuz yakıt sağlamak üzere yağ yakmaya başlamak için keton cisimleri denilen asitler birikir. Transaminazlar, sitoplazma ve mitokondrilerde bulunan hücre enzimleridir.Ketonları ateşlemek içinde Karaciğer’den aşırı bir şekilde transaminaz enzimleri salgılanmaya başlar. Aşırı transminaz enzimi genelde Hepatit hastalarında görülen bir olaydır. Karaciğer’i kandırarak fazla enerji çıkartmanın yolu budur. Bu yol sizi bir çok hastalığa yakalanmanıza sebeptir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ