19.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Yaşlandırmayı durdurup gençleştirici ilaç Hollanda’da farelerde denendi

Yaşlandırmayı durdurup gençleştirici ilaç Hollanda’da farelerde denendi

Yaşlandırmayı durdurup gençleştirici ilaç Hollanda’da farelerde denendi

Kanser hastaları için müjdeli bir haber Hollanda’dan geldi. Erasmus Tıp Fakültesinde fareler üzerinde denenen ilaç, karaciğer ve böbrek işlevliğini tekrar eski haline getirip, yaşlanmayı durdurduğu görüldü. Cell adındaki Tıp dergisinde sonuçlar yayınlandı.

Peki insanlar içinde aynı sonuçlar görülebilir mi?

Yaşlanan insan vücudunda Hücreler yavaş yavaş etkinliğini kaybedip, zararlı bir molekülün esiri olup kansereli hücreye dönüşebilir yada kendini imha ediyor. DNA yapısı bozulan hücre, onarımı artık çok zor hale geliyor.

Çalışmayı yapan uzman doktorlar, şimdiye kadar yaşlı hücrelere dokunmuyordu. Fakat yapılan son yıllardaki araştırmalarda Zararsız olduğu düşünülen yaşlanmaya bağlı oluşan yaşlı hücrelerin, eklem ve kemik hastalıkları, damar hastalıkları ve katarakt gibi göz hastalıklarını yaptıkları görüldü.

Yaşlandırmayı durdurup gençleştirici ilaç Hollanda’da farelerde denendi

Uzmanlar düşüncelerine göre yaşlı hücrelerden kurtulursak, yaşlılık hastalıklarına daha geç yakalanacağı, böylece yaşam süresi uzar mıydı?

2016 yılında Farelerin yaşlı hücrelerini kendi kendilerine yok etmeleri için, ilaç verildi. Farelerin ortalama yaşam ömrü yüzde 20 artmıştı.

Demek ki yaşlı hücreler olmadığında ömür uzaması teoride doğru bir yoldu.

İlacı geliştiren ekibin lideri Dr. Peter de Kaizer, deneylerinde peptid moleküllerini farelere enjekte edip, kimyasal tepkimelerle yaşlı hücrelerin kendilerini imha etmesini hızlandırıyordu. Dr. Peter de Kaizer açıklamasına göre 4. deneyinde başarılı olduğunu ama ondan önce yapılan 3 deneye de kimsenin inanmadığını söylüyor.

Genetikleriyle oynanmış ve hızlı yaşlanmaları sağlanmış 90 farenin 2 gruba ayrılıp yapılan deneyde, 10 ay süresince haftada 3 kere peptid molekülleri enjekte edildi. 10 ay sonrasında  iğne yapılan grup diğerlerine göre yeni tüyleri çıkmış ve kuvvetleri artmıştı. 30 gün sonrası karaciğer ve böbrekler artık normal hale dönmeye başlamıştı.

Yaşlandırmayı durdurup gençleştirici ilaç Hollanda’da farelerde denendi | Yaşlılık tarih mi olacak?

Bu başarılı sonuçlar, bilim insanları önce kanserli hastaların tedavilerinde kullanacaklarını açıkladılar.

Dr. Peter de Kaizer, Özellikle beyin tümörü olan “Glioblastoma multiforme“hastalarında denemeye başlayacağını açıkladı.

Kanserli hastalar için yeni bir umut olan “Yaşlı hücreleri yok etme” deneyi insanlarda başarılı olacak mı?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ