19.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Dünyanın en soğuk yeri neresi? kaç derece?

Dünyanın en soğuk yeri neresi? kaç derece?

Dünyanın en soğuk yeri neresi? kaç derece?

Herkezin bildiği gibi en soğuk yerler, Güneş ışığını en az gören yerler olarak kutuplardır. Bilimsel verilere göre de öyle gözüküyor. Uydular yardımı ile Dünyanın en soğuk yerinde ölçülen sıcaklık -93,2 derece ile Antartika Buzul kıtasının en ortası.

Bu ölçüm 2010 yılının Ağustos 10’unda yapıldı. Aslında uyduların yaptığı sıcaklık değerlerine bir kaç derece daha koyulması gerektiğini söylüyor uzmanlar. Temel algılayıcılar sayesinde belirlenen bu sıcaklığın, ilk değer olduğu için resmi derece bu.

Bir önceki araştırmada ise -89,2 ile en soğuk yer yine Antartika’ydı. Ölçümü yapan bu sefer Temmuz 1983 yılında Rusların Vostok üssünden yapılmıştı. Rus Antarktika araştırma istasyonu olan Vostok ismi, 1819-1821 yıllarında Fradley Belinnshauzenin kaptanlığında, birinci Antarktika seferi sırasında kullanılan Vostok gemisinden almıştır. Vostok İstasyon bölgesinde buz tabakasının kalınlığı 3700 m’dir.

Antartika’daki 3 en düşük sıcaklık yerleri

İkinci ölçümü yapan ve bu verilere ulaşan Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado eyaletine bağlı bir şehir olan Boulder’deki ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’nden Ted Scambos’du.

Ted Scambos ve ekibi yıllardır kutup yörüngelerindeki sıcaklıkları ölçüyorlar. Antartika’da yapılan Ağustos ayları en soğuk aylar olduğu için özellikle bu zaman da ölçüldüğünü söylüyor.

Ayrıca Dünyanın en sıcak noktasıda 2005’te uydular aracılığı ile tespit edilmiş olan İran’daki Kavire Lut çölü 70,7 derece ile adeta yanıyordu.

Güneş sisteminde en soğuk yer neresidir? sorusuna vereceğimiz cevap ise, Uyduların gidebildiği ve ölçtüğü en soğuk noktadır. İnsanoğlunun gidebildiği yer Dünyanın uydusu Ay’da bulunan derin bir kraterin inilebilen bir noktası. Buradaki sıcaklık ise -238 dereceydi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ