18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Başkası gıdıklarken aldığınız keyfi neden kendinize yaparken alamassınız?

Başkası gıdıklarken aldığınız keyfi neden kendinize yaparken alamassınız?

Başkası gıdıklarken aldığınız keyfi neden kendinize yaparken alamassınız?

Başkası tarafından gıdıklanmak, insan beyninin gizemlerinden biridir aslında. Başkası gıdıkladığında keyif alıyoruz çatlayacak gibi gülme hissi geliyor. Ama siz kendinize yapınca o kadarda abartacak bir şey yok değil mi?

Bu soru çocukça gelse de, bilim adamları bunu bilimsel olarak açıkladı.

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nden George Van Doorn bu durumun beyinciğin bir öngörüsü olduğunu söylüyor. Mesela yürürken elimizin, vücudunuza çarpması bir saldırı olarak algılansaydı, savrulup giderdik. Beyincik, duyumları değerlendirip, ayrım yapabilen bir donanıma sahip. Bu özelliği hiçbir yapay zeka ile yapılabilecek bir robotik teknolojinin bile yapma ihtimali kocaman sıfır.

Beyincik, kırmızı olarak görülen organdır.

Beyincik ya da Cerebellum, vücudun denge organlarından biridir. Beynin ense tarafına doğru altında bulunan, kasların düzenli çalışmasını ve organize olmasını sağlayan, tiklerimizin ve reflekslerimizi oluşturan isminden de anlaşıldığı gibi küçük bir beyindir.

İlginç bir yapısı olan beynin, kendi hareketlerini tehdit olarak algılamıyor ve harekete geçirecek refleksleri oluşturmuyor. Yani tepki vermiyor. Elimizle kendimizi gıdıkladığımız da beyin bunu tehdit olarak yada bir tepki algısı olarak görmüyor. Ama başka biri yaptığında bu bir tepki mekanizmasını harekete geçiriyor.

Bir başka araştırma ise yıllarını vermiş Londra Üniversitesi’nden Sarah Jayne Blakemore yapmış. Avuç içlerini kendileri tarafından gıdıklamanın ve bir başka kişi tarafından yapılmasını anında beynin taramasını gerçekleştirmiş. Gördüğü ise gerçekten hayret vericiydi. Kendi yaptığı zaman beyincik herhangi bir hareket sinyali yaymaz iken, başkası yaptığında ikinci bir sinyali gönderdiği görüldü.

İşin ilginç tarafı ise arka arkaya oturan kişilerin deneyinde çıktı. Beyni kandıran bir video tekniği kullanıldı. Katılımcılara videolu gözlükler takılarak deneyi yapan ve önündeki kişinin gözleriyle kendilerine bakıyormuş gibi bir hava oluşturuldu. Aynı anda ve yavaş yavaş gıdıklama hareketini yapan kişiyi, beyin sanki kendi yapıyormuş gibi algılandı. Böylece beyin kandırılmış oldu.

Araştırmada dikkat çeken ise şizofren hastaların kendi kendilerine gıdıklayabildikleri görüldü. Hareket kaynaklarını ayırt etmede beyinciğin ayrım yapamadığı görüldü.

Başkası gıdıklarken aldığınız keyfi neden kendinize yaparken alamassınız? | Beyincik algısı

Yapay zekâ’nın gelişimine katkı olabilir

Kendi kendine gıdıklamanın, robotların temas özelliklerini nasıl ayrımcılık yapacağı ile ilgili bir başlangıç olabilir. Çünkü robotlar’ın dokunma ile ilgili bir duyuları yok.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ