18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Dünyanın en büyük tek parça elması Afrika’da bulundu: 706 Karat

Dünyanın en büyük tek parça elması Afrika’da bulundu: 706 Karat

Dünyanın en büyük tek parça elması Afrika’da bulundu: 706 Karat

Batı Afrika’nın Sierra Leone yada resmi adıyla Sierra Leone Cumhuriyeti’nde yaşayan bir madende part time çalışan Kilise papazı Emmanuel Momoh dünyanın en büyük tek parça elmasını buldu. Elmasın değeri ise şu an için bilinemiyor.

The Times’ta çıkan habere göre bulanan elmas şu ana kadar ortaya çıkan en büyük tek parçalık bütün elmas. 1972 yılından beri elman madenleri bol olan ülkede böylesine bir elmas bulunamamıştı.

Dünyanın en büyük tek parça elması Afrika’da bulundu: 706 Karat

Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma, bulunan elmasın ülkenin menfaatleri için açık arttırmaya çıkarılacağını, bulan papazın da hakkını vereceğini açıkladı.

Bulunan elmas şu an için Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da bulunan Merkez Bankasına götürüldü.

Dünyanın tek parça olmadan bulunan en büyük elması 1893 yılında Brezilya’da bulunan Sergio lakaplı 3167 karatlık elmas.

Dünyanın en büyük tek parça elması Afrika’da bulundu: 706 Karat | Sierra Leone


Sierra Leone Nerede? Sierra Leone Cumhuriyeti hakkında kısa bilgi

Sierra Leone Afrika kıtasının batısında yer alan, güneybatısında Atlas Okyanusu, kuzeydoğusunda Gine, güneydoğusunda Liberya olan, özgürlüğüne kavuşmuş kölelerce 1791’de kurulmuştur. 1961 yılına kadar İngiliz sömürgesi olarak kalmıştır. Sierra Leone Tropikal iklimli, 71 bin 740 kilometrekarelik alanda 6 milyon 500 bine yakın nüfusu vardır.

İsmini bol aslanlı dağlar anlamına gelen Portekizlilerin koyduğu Sierra Leone elmas madenleri bakımından zengin olmasına rağmen halen fakir bir ülke. 1961 yılında İngiliz sömürgeciliğinden bağımsızlığa kavuştular ama 1990 ile 2002 yılları arasında yok edici bir iç savaş yaşamıştır. Batının sömürgeciliği bu ülkedeki kışkırtmaları desteklemiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ