25.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Futbolda sarı kart görenlere zaman cezası verilecek!

Futbolda sarı kart görenlere zaman cezası verilecek!

Futbolda sarı kart görenlere zaman cezası verilecek!

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu  IFAB Mart ayında maç esnasında sarı kart gören futbolculara belli bir süre ceza verip oyundan çıkması ile ilgili bir karar vermeye hazırlanıyor.

Bu ceza bir çok spor branşlarında var özellikle Hentbolda ceza alan belli bir zaman oyun dışı kalıyor.

IFAB,  İngiliz Krallığı sınırındaki 4 futbol federasyonu ve FIFA temsiciliklerinden oluşan bir otorite. IFAB’ın İngiltere’den üyeleri 2017 itibari ile, Alex Horne (İngiltere Futbol Federasyonu), Patrick Nelson (Kuzey İrlanda Futbol Federasyonu), Stewart Regan (İskoçya Futbol Federasyonu), Jonathan Ford (Galler Futbol Federasyonu).

Futbolda kural değişikliği isteklerini ve değerlendirmesini IFAB yapıp, karara bağlıyor. Futbol oyun kurallarını belirleyen IFAB ilk toplantısında bu kararı alması bekleniyor. Aslında bu ceza kuralı  UEFA tarafından gerçekleşen genç turnuvalarda denenmiş ve gayet iyi olmuştu.

Eğer karara bağlanırsa önce Amatör sonra PAF sonrada Profesyonel liglerde uygulanmaya başlayacak. Bunun tahminen 3 seneye kadar tüm liglerde başlanacağı tahmin ediliyor.

IFAB aynı zamanda her ülkenin kendi liglerindeki futbol federasyonları, oyun içinde kaç oyuncu değişikliği yapma kararını kendilerineözgür bırakacağı da düşünülüyor. Bunun nedenleri arasında genç futbolcuların daha çok gün yüzüne çıkması olduğu düşünülüyor.

IFAB takım kaptanlarına saha içinde daha çok görev vermede peşinde. Herhangi bir saha içi probleminde Hakeme sadece kaptanlar şikayette bulunabilecek. Bu istek tahminen FIFA’nın teknik yetkilisi Marco van Basten’den geldi.

Diğer taraftan ise bir çok futbol yorumcusu bu kuralın futbolda olmasının pekte mümkün olmayacağı. Çünkü futbol, hentbol gibi hem salon işi değil hemde durağan bir oyun olmadığı görüşünde. İzleyici ve seyirci kitlesinin Futbol takımlarının 11 adamlı sahada tam görmek ister. Uygulanması futbolun izleyici kitlesini kaybettireceği görüşündeler.

Görüşülecek bu kural önerileri Mart ayından sonra belli olacak. Nasıl uygulanacağı ile ilgili tüm bilgiler geldiği zaman sizlerle paylaşacağız.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Metin Oktay dedi ki:

    fenerliler yandı desene birader 🙂

BİR YORUM YAZ