21.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Sigaranın DNA’ya Etkileri

Sigaranın DNA’ya Etkileri

Sigaranın DNA’ya Etkileri

Bildiğiniz üzere sigaranın sağlığa zararları hakkındaki farkındalık her geçen gün artmaktadır. Farkındalık arttıkça da dünya genelinde sigara içenlerin sayısı azalmaya başlamıştır. Ama hala önlenebilir ölüm sebepleri arasında en başta yer almaktadır.

Bir araştırma grubu tarafından yapılan araştırmalar, sigarayı bırakmanızdan yıllar sonra bile DNA üzerinde etkilerinin görülebileceğini belirtiyor. Sigara; araştırmaya göre hücrelerin gen etkinliklerini DNA metilasyon süreçlerinde iz bırakmaktadır.

sigaranin-dnaya-etkileri-nelerdir-gelgez

Sigaranın DNA’ya Etkileri

Araştırmayı genele yayarak, sigara içen, geçmişte içen ve hiç içmeyen insanlar üzerinde çalışmalar yapılmış. Sonuçlar ise çok garip. Bütün insanlarda genlerin üçte birinde sigaradan etkilenen metilasyon bölgeleri görülmüş. Sigara içmeyi bıraktıktan yaklaşık 5 sene sonra metilasyon bölgelerinin büyük çoğunluğu sigara içmemiş insanlarınki gibi olmaktadır. Ama bazı DNA metilasyon bölgesindeki etkileri bıraktıktan 30 sene sonra dahi görülebilmektedir. Bu metilasyon bölgelerinin de bazısı kardiyobasküler ve çeşitli kanser türleri gibi sigara ile ilişkili sağlık sorunlarına sebep olduğu da görülebiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ