DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Haşerelerin zararları nelerdir? Böcek ilaçlama neden önemli?

Haşerelerin zararları nelerdir? Böcek ilaçlama neden önemli?

Salgın hastalıklarla mücadele için kesinlikle Haşere ile mücadele edilmelidir. Haşereler insana nasıl zarar verir? Haşere türleri nelerdir? Haşerelerin zararlarından nasıl korunuruz? Böcek ilaçlama nasıl yapılmalı? Böcek ilaçlama firması nasıl seçilmelidir? sorularının cevapları yazımızda.


Haşerelerin zararları nelerdir? Böcek ilaçlama neden önemli?

Haşere, şu ana kadar bir çok hayvan ve insan hastalıklarının nedeni olduğu, böceklerin ve kemirgenlerin üzerinden taşınan mikroorganizmalara verilen addır. Haşere ile mücadele konusunun neden önemli olduğunu, tarih boyunca gördüğümüz milyonları öldüren veba salgınlarıdır.

Salgın hastalıklar haşerelerce taşınıyor ve dünya nüfusunun sağlık, yaşam koşulları sağlanması için haşere temizliği ve vektörlerle mücadele konusunda hassas olunmalıdır.

Uçan ve yürüyen haşereler listesine böcekler diye tanımladığımız sinek, hamam böceği, bit, pire, kene, tahtakurusu, örümcek, kırkayak, karınca listebaşındadır. Akrep, yarasa, yılan ve fare gibi hayvanlarda hem zehirli hemde bir çok salgın virüsünü taşıyarak, insan yaşam alanında gezinebilmektedir.

Türkiye’de haşerelerle mücadele konusunda bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanıldığı ile ilgili bir çok örnek karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden profesyonel yardım alınmalı ve halk sağlığına dikkat edilmelidir.

Haşerelerin ortak özellikleri içinde en çok dikkat çekeni hızlı üremeleridir. Bu yüzden haşere temizliği çok dikkat edilmelidir. Haşereleri yürüyen, uçan ve kemirgenler olarak ayırıp, ona göre mücadele edilmelidir.

Yeni, ev yada isyeri taşınmalarında uzman bir ilaçlama şirketi ile haşere temizliğini es geçmeyin


Haşerelerin Zararları

Virüslerin taşınmasında haşereler tam bir konaktır diyebiliriz. Örneğin Sahra altı Afrika’daki öldürücü Ebola virüsü, oralarda Meyve yarasaları üzerinden dağılmakta. İşin ilginç tarafı ise virüsü taşıyan hayvanın bu virüsden etkilenmemesi.

Öldürücü Malaria denen sıtma ise sivrisineklerin ısırmasıyla oluşuyor. Tifo ve veba gibi topluca öldüren salgın hastalıklar farelerce taşınarak, içme suyu ve yiyecek temaslarından kaynaklı.

Virüsler genelde pis ortamlarda konaklarını bulana dek cansız beklerler. Yüzyıllardır virüslerin canlı mı cansız mı olduğu bu yüzden hep tartışılır. Covid-19 gibi salgın virüsleri de canlı konaklar bulduklarında rahatça canlı kalabilmekte ve buradan çoğalmaktadır.

Böcek ısırmaları da bir çok kişide acılı bir süreç başlatabilir. Çünkü gelen virüse karşı bağışıklık olmadığı için geçici alerjik reaksiyonlarda görülebilir. Hatta bazı kimselerde kalıcı hasar bile görülmektedir. Örneğin Kene gibi böceklerin ısırması ile vücuda yapışır ve tıbbi yardımla çıkartılmalıdır.

Hamam böcekleri ve güve gibi haşereler, gıda zehirlenmesinin ana sebeplerindendir. Açık yiyeklere bıraktıkları, dışkı ve yumurtaları öldürücü bile olabilir.

Özellikle artan alerjik reaksiyonların nedeni, gdo ile değişen beslenme düzeni ve virüslere karşı bağışıklık sisteminin düşük olmasıdır. Bu yüzden vektörlerle gelen hastalıklara karşı, cilt hastalıkları, zehirlenmeler, uyuz, bronşit, nefes darlığı, astım, verem, dizanteri, grip, pnomoni, hepatit virüsü, astım, mantar gibi pek çok hastalık başlayabilir.

Nereden geldiğini bilmediğimiz sinekler açık gıdalar üzerine mikropları bırakırken, sivrisinekler de canlıları ısırarak beslenir. Eğer sivrisinek bir virüs konağıysa, sıtma gibi hastalıklara neden olabilir. Örneğin Zika virüsü ve Malaria virüsünü örnek gösterebiliriz. Bir başka örnek ise, Tatarcık sineğinin ısırması ile şark çıbanı, tavuk hastalığı, viral hastalıkların yayıldığı görülmektedir.

Yüzyıllardır farelerin tifüs, veba ve dizanteri gibi salgın hastalıkları taşıdıkları biliniyor.

Haşereler mutfak gibi herzaman yiyecek bulacağı sıcak yerlerde barınır


Haşerelerin zararlarından nasıl korunmalı?

Her yıl ev yada iş yerini haşere ilaçlama yada böcek ilaçlama yapılmalıdır.

Ev yada iş yerinde haşera sorunu var ise öncelikle bundan kurtulmak için marketlerde satılan böcek ilaçları alarak geçici bir çözüm için günü kurtarabilirsiniz. Fakat bu iş için profesyonel destek gerekmektedir.

Çünkü hangi haşera ile hangi tip mücadele nasıl olur? sorusuna cevap verecek bilgi sahibi olmak gerekir. Böcek ilaçlarının bir çoğunun insan sağlığına zarar verdiğini unutmamak gerekir.

Böceklere karşı kullanılan pestisit denen bu ilaçlara İnsektisit denmekte ve bunlar direk haşeralerın bıraktığı yumurta ve lavraları direk yok ediyor. Özellikle tarım ilaçlama da gelişen ilaçlama ürünleri yanlış kullanımı zehirlenmelere neden olabilir.

Böcek ilaçları yada İnsektisitler kendi aralarında kategorilere ayrıldığı içini işin uzmanı ona göre bir ilaç seçer. Örneğin evde bitkilerini yiyen zararlı böcekler var ise Sistemik insektisitler kullanılmalıdır. Bitkilerde saklanan böcekler sistemik insektisitleri yiyecek zanneder ve yediklerinde ölürler. Bu yüzden insektisitlerin sınıflandırılması işini iyi bilen böcek ilaçlama uzmanları ile çalışılmalıdır.

Eğer yaşadığınız ev yada iş yerinde hayvan barındırıyorsanız, ilaçlamaya daha çok önem vermelisiniz.

Özellikle yeni bir eve yada iş yerine taşınıyorsanız, ev ilaçlama ve işyeri ilaçlama konusunda referanslı böcek ilaçlama şirketleri, zaman kaybetmeden iletişime geçiniz.

Kalorifer böcekleri solunum yolu hastalıklarına neden oluyor


Böcek ilaçlama neden önemli? Böcek ilaçlama firması neden önemli?

Kemirgenler ve böcek zararlıları yalnızca malınıza zarar vermez aynı zamanda hastalık taşır, alerji oluşturur ve insanlara başka pek çok zararlar verir. Bir haşere sorununuz olduğunu düşünüyorsanız ve bu bir istila şeklindeyse böcek ilaçlama firması ile çalışmalısınız.

Bazı böcekler, uğur böcekleri ve bal arıları gibi, bahçeniz için faydalıdır. Evinizde olduğunda da size ya da malınıza büyük bir zarar vermez. Fakat diğer böcekler maalesef bu kadar masum değil. Değerli bitkilerinizi harap ederken aynı zamanda bazılarının ısırıkları insanlar için zehirli olabilir.

İlaçlama firmaları haşere istilasıyla baş etmek için en etkili yöntemdir. Alanında uzmandır ve zararlıları evinizden hızlı ve güvenli bir şekilde çıkarmanıza yardımcı olmaktadır. Daha sonra mülk sahiplerinin evlerinin ve işletmelerinin tekrar zararlılar tarafından istila edilmemesini sağlamak için önleyici tedbirler almalarına yardımcı olacaklardır.

Böcek ilacı ev yada işyeri çevresinde de bir bölgeye uygulanır. Evinizin yada işyerinizin etrafında ilk savunma hattı görevi görür ve zararlıları girmeden önce durdurur. Çevre uygulamaları aynı zamanda dış yüzeylerde ev, iş, açık alan, toprak ve yakındaki bitki materyali üzerinde bir bariyer oluşturur.

İstilacı haşerelerin büyük saldırısı, bir ev sahibinin yada iş yeri sahibinin başa çıkamayacağı kadar fazladır. Bu durumlarda, çatı saçakları ve alt kısımlar da dahil olmak üzere tüm ev yada işin böcek ilacı ile iyileştirilmesi gerekir. Bir profesyonel, büyük ölçekte kalıcı bir şekilde sorunu çözecek donanıma sahiptir.

Zararlılarla çalışırken onların habitatlarını bilmek ve alışkanlıklarını öğrenmek önemlidir. Bu nedenle böceklerle savaşta deneyimli ve uzman bir ekiple çalışmak gerekmektedir. Tekrar eden bir haşere sorununda yalnızca paranızı ve zamanınızı boşa harcamış olursunuz.

Böcek ilaçlama şirketinin sunduğu hizmetlerin, bugün mevcut olan en ileri teknoloji ve yöntemleri içermelidir. Bu, size özel kişiselleştirilmiş planınızın zararlıları evinizden dışarı atmak ve yıl boyunca dışarıda tutmak için tasarlandığı anlamına gelmektedir.


Böcek ilaçlama firması neler yapar?

Bu konuda uzman böcek ilaçlama firması Aden İlaçlama, Ev yada işyerleri için özelleştirilmiş böcek ilaçlama hizmeti yapttıklarını söyleyerek, 4 önemli böcek ilaçlama adımlarını şöyle sıralamaktadır;

  1. Yaptığımız işlemlerin ilk adımı inceleme yapmaktır.
  2. Mevcut veya potansiyel haşere sorunları için evinizin yada işyerinizin her noktasını içten dışa inceliyoruz.
  3. Haşeraya göre hangi ilaçların kullanım seçilmesi yapılır.
  4. En güvenilir ve sağlıklı yöntemleri kullanarak sizin ve ailenizin sağlığını koruyoruz.


Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.