DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak

Hepinizin bildiği gibi dolandırıcılık olayları oldukça kendini göstermektedir. Hele de şu dönemde. Çiftlik bank vurgunu ile başlayan dolandırıcılık hikayesi, birçok saadet zinciri gibi iş yapan şirketi de vurdu. Yanında süt bank, anadolu farm gibi firmaların da soruşturmaya girdiği dolandırıcılık hikayelerini hep birlikte izlemekteyiz. “Bilgisayarı açık bırakarak para kazanmak” gibi farklı bir yatırım işi duydunuz mu? Artık yeni dolandırıcılık modellerine gün geçtikçe bir tane daha katılmaktadır. İşte bu yazımızda size yine onlardan birini anlatacağız.


Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak Nasıl Yapılmaktadır?

Dolandırıcılık ile ilgili birçok yöntem var. Bunlardan en çok tutanı da saadet zinciri mantığı ile yapılan dolandırıcılık suçlarıdır. Dünyada Ponzi yani Piramit finans sistemi adı bunlardan sadece biri.

Ponzi yani Piramit finans sistemi hepimizin bildiği adıyla Saadet zincirinde hep en başta kazandırma mantığı ile ilerlemektedir. Ta ki tüm yatırımınızı alana kadar. Bu sırada birçok yeni üye kazanırsınız ancak bu tür saadet zinciri sistemlerinin öyle bir noktası var ki; zaman içerisinde kesinlikle tıkanacaktır. Ve tüm müşterilerin paralarını ödeyememeye başlayacaktır. Nitekim saydığımız bütün kurumlar da o hale gelmiştir.

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | Ponzi Piramidi ve Basamakları

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | Ponzi Piramidi ve Basamakları

Konu hakkında birçok bilişim uzmanı açıklık getirerek anlatmış. Şöyle ki; Çiftlik Bank ya da Süt Bank gibi sanal oyunları bir tarafa bırakalım. Günümüzün başka bir trendinin de “bilgisayarını açık bırak, para kazan” vaadi verilerek üye belli bir ücret ile üye olunan siteler, vatandaşları tehlike altına sokmaktadır. Aylık belli bir ücret ödüyorsunuz. Vaatleri ise size günlük 20$ gibi bir ücret kazandırmasıdır. Ayrıca açık bırakılan bilgisayarların, karşı tarafın denetiminde olacağını ve sizi bir bilişim suçunun içerisine aktaracağını rahatlıkla düşünebilirsiniz. Bunun sebebi de bilgisayarın hem bu şirketler tarafından gönderilmesi hem de kullandırdıkları programın arka tarafta ne yaptığını bilmemenizdir.

Çiftlik Bank sanal bir saadet zinciriydi. Üstelik binlerce kişi aynı mantıkla dolandırıldı. Şimdi ise gözler bu işleri yapan ve aynı yöntemle insanları dolandırabilecek olan sanal oyunlara çevrildi. Bilişim uzmanları elbette ki tehlikenin farkındalar. Ve vatandaşları bu tür dolandırıcılıklara para kaptırmaması için uyarıyor. Özellikle bu tür sanal saadet zinciri internet siteleri ya da sanal oyunlara kesinlikle çok dikkat edilmeli ve para yatırılmamalıdır. Unutmayın; dolandırıcılığa yönelik olan bu saadet zincirlerinin en güzel yöntemi verdiğinizden fazlasını kazanacağınızı vaat etmesidir.

Dolayısıyla insanlar, çok para kazanma durumu olunca bu tür saadet zinciri uygulamalarına itibar etmektedirler. Bunu yapmak için de size öncelikle çok para vaat ediyorlar. İlk başta para yatırmanızı ve üyelikleri arttırmayı planlıyorlar. Fakat şöyle bir durum var. Saadet zinciri türündeki dolandırıcılık yöntemlerinde, formül yüksek üyelikler edinmektir. Ancak sistem yüksek üyeye ulaştıktan sonra, ancak belli kullanıcı sayısına ödeme yapabilmektedir. Yani sistem tıkanmaktadır, bu sebeple insanların buna kanmaması gerekir. İlk etapta belli yüksek ödemeler yapılmaktadır. Bu da ödeme yapılan kişinin başka üyeleri getirmesi içindir. O nedenle bu tür oluşumlara kesinlikle itibar edilmemelidir. Hiçbir saadet zinciri üyesi olan kişiyi mutlu ayrılmış olarak göremezsiniz. Dolayısıyla bir süre sonra büyük zararlarla insanların ortada mağdur olarak kaldıkları görülmüştür. Saadet zinciri dolandırıcılık türü, eskiden gerçek olarak telefonda kandırarak yapılıyordu. Ancak şimdi sanal alemde bu dolandırıcılığa devam edilmektedir.

Eğer oyun oynamak istiyorsanız yine oynayın. Çiftlik oyunları için size tavsiyeler de verebiliriz. Biliyorsunuz ki; çiftlik oyunlarını, Facebook ile birlikte tanıdık. Oyun içerisinde insanların sanal ve kendi çiftliklerini kurmalarına izin veriliyordu. Ancak kimse kimseye para kazanma vaadinde bulunmuyordu. Şöyle ki; oyunların içerisinde de ödeme yapılarak bir şeylere sahip olabiliyorsunuz. Örneğin bazı bölümleri geçebilmek adına ücret ödemesi yapabilirsiniz. Bunlar olabilecek şeyler. Bu tür oyunları sorunsuzca oynayabilirsiniz. Çünkü bu kısımlar oynayan kişi ve oyun arasındadır.  Fakat iş saadet zinciri gibi olaylara dönüşüyorsa, kesinlikle para yatırılmamalıdır. Bu tür dolandırıcılıklara güvenilmemelidir.

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | saadet zincirinde ilk başta giren en çok parayı kazanıyor ve getirdiklerinden de para kazanıyor

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | Saadet zincirinde ilk başta giren en çok parayı kazanıyor ve getirdiklerinden de para kazanıyor


Herkes Suça Alet Edilebileceği Unutulmamalıdır!

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sanal alem oyunlarının dışında, son dönemlerde çıkmış olan bilgisayarını açık bırak, para kazan sloganını mutlaka görmüşsünüzdür. Yeni dolandırıcılık yöntemi olarak ta bunu kullanmaktalar. Özellikle şirket olmuş kişiler bu vaatleri kullanıcılara vermektedir. Bilgisayarınızı açık bırakın ve bu şekilde para kazanın. Metot aynı gibi. Ve günümüzde bu işi yapan, hala da aktif olan birçok şirket bulunmaktadır. Sisteme dahil olmak çok kolay görünüyor. Belli bir ücret yatırıyorsunuz. Üyeliğiniz başlıyor. Ya kendileri size bilgisayar gönderiyorlar. Ya da size bu uygulamayı kurun ve şu kadar saat açık kalsın deniyor. Karşılığında da belli bir günlük ücret ödeneceği söyleniyor.

Sistem güzel gibi görünüyor. Paralar şu an için ödeniyor olabilir. Ancak tek tehlike para kaybetmeniz değildir. Üye olan kullanıcılar, bilgisayarlarının açık kaldığı sürede ne yaptığını, hangi işleme dahil olduğunu bilmiyor. Çünkü neden açık bıraktınız denildiğinde, “bir program kurdum ve açık bıraktım” gibi cevaplar alınmaktadır. Dolayısıyla kullanıcı, bilgisayarın içerisinde de ne yapıldığını bilmiyor. Para kazanacağım derken, farklı ve büyük bir suça ortak ediliyor olabilirsiniz. Belki de aylar sonra başınıza büyük bir iş açılacak. Bunun garantisi yok.

İnsanlar; bilgisayarımı açık bırakıyorum ve para kazanıyorum. Ne kadar güzel diye bakıyorlar. Ancak durum tam olarak öyle değildir. Mantık olarak şöyle düşünün; kimse size herhangi bir iş yapmadan para vermez. Dolayısıyla bilgisayar açık iken, suça alet olabilirsiniz. Unutmayın açık bırakılan her bilgisayardan, kullanıcı sorumlu tutulmaktadır. Yani size vermiş oldukları programı kullanırken, siz sorumlusunuz. Garip ama kolay para her zaman insanlara cazip gelmektedir. Siz hiçbir saadet zinciri yöntemine ya da sanal oyuna dahil olmayın. Bu tür sistemler; sizlere her zaman rahat yaşam ve lüks sunacaktır. Bu sebeple her zaman büyük ve gösterişli salonlarda toplantı yapmaktadırlar. Bu tip yerlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Aksine çok büyük para kayıpları yaşanabilir.

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | İnternet dolandırıcılığında insanları kandırmak için bir reklam banneri

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | İnternet dolandırıcılığında insanları kandırmak için bir reklam banneri


Saadet zinciri yöntemini kullanmış olan şirketler hangileridir?

Çiftlik dolandırıcılığı ile bu benzer yöntemi kullanan sahtekar network şirketlerinden kısaca bahsedelim.

Flexkom

Hepiniz hatırlayacaksınız, Flexkom ismi ile bir şirket ortaya çıkmıştı. Ve insanlara aylık 30 ila 40 bin kazanç vaadinde bulundular. Üyelik ile yapılan dolandırıcılık ile yaklaşık 40 bine yakın kişiden para aldılar. Flexkom’un mantığı, yine saadet zinciri idi. Aralarında Tanju Çolak’ın da bulunduğu 40 bin kişiden 500 TL ile 2.500 TL arasında üyelik bedeli topladılar. Üye getir ve kazan adında yapmış oldukları kampanya ile 30 milyon lira topladılar ve ortadan kayboldular. Sistem içerisinde kariyer basamak hedefleri de konmuştu. Üyelik için 20 bin TL yatıran kişilere süper emeklilik vaat edilmişti. Hatta birçok ailede de Flexkom‘a yatırılan bu paralar nedeniyle sorunlar yaşanmıştı.

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | Flexkom'un Türkiye ceosu çok para kazandığını reklam yaparak halkı bu şebekenin içine çekti

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | Flexkom’un Türkiye Ceo’su çok para kazandığını reklam yaparak, halkı bu şebekenin içine çekti


Kairos

Türkiye’de Kairos adında bir saadet zinciri daha türemişti. Onların vaatleri de aynıydı. Bilgisayarlarınızı açık tutarak para kazanmak. Üstelik üyelerine günlük saat başına 1 dolar teklif ediliyordu. Ancak ofislerini de Londra’da kurdular. İnternete erişim ne kadar hızlanırsa titan dediğimiz bu saadet zinciri dolandırıcılıkları da o kadar artmaktadır. Kairos isimli şirket İngiltere kuruluşlu bir şirketti. Özellikle de Facebook üzerinden yapmış olduğu reklamlar ile kullanıcıları sistemine dahil edebiliyordu.

Şirket öyle bir tanıtılmıştı ki; dünya üzerindeki büyük şirketlerin de veri güvenliğini sağladıkları söyleniyordu. Aralarından DHL, Nissan Motors gibi firmaların bulunduğu şirketler ile e-posta yolu ile iletişime geçildiğinde ise Kairos adında bir şirketi tanımadıklarını söylediler. Sistem klasik bir piramit sistemidir. Bu sebeple belli bir üye kazanımından sonra kesinlikle para dağıtmaz. Çünkü bir yerde kilitlenir. Bunu bilen dolandırıcılar, ilk üyelere her zaman vaat ettikleri paraları öderler. Ancak belli bir sayıya ve kazanca ulaşınca da tası tarağı toplayarak, şirketi boşaltıp yurt dışına kaçmaktadırlar.

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | Bilgisayarı açık tutarak para kazandıran Detay Maksinet dolandırıcılığına üye olan binlerce kişi milyonlarını kaybetti

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | Bilgisayarı açık tutarak para kazandıran Detay Maksinet dolandırıcılığına üye olan binlerce kişi milyonlarını kaybetti


Detay Maxinet

Detay Maxinet şirketi de aynı şekilde vaat vermektedir. Kullanıcılara üyelik bedeli karşılığında bir hesap açılır. Kullanıcıya bir bilgisayar gönderilir. Ya da kendi bilgisayarından ilgili yazılım ile açık bırakması halinde belli saat aralığı kadar dolar ücreti ödeniyordu. Aylık olarak ta para belli kesintilerle hesabınıza aktarılıyor. Ancak belli bir üye sayısından sonra işler sarpa sarmaya başladı.

Ayrıca sistem üzerinde üyelerin getirmiş oldukları başka üyeler sayesinde yine ücret ödendiği bilinmektedir. Bu yolla üye arttırmak çok daha kolaydı. Bu yolla yaklaşık 40 bin üyeye sahip oldular. Üyelerden toplanmış olan paranın tamamı 100 milyon TL olarak bilinmektedir. Toplanan paraların bir bölümü de üyelere dağıtıldı. Sistem üzerindeki en yüksek kazançları da liderlerin elde ettiği bilinmektedir. Kurucuların aylık kazançlarının 400 ila 500 bin TL olduğu bilinmektedir. Son olarak Detay Maxinet Teknolojileri Dış Tic. A.Ş. şirketindeki hesaplara bloke konulduğu bilinmektedir. MASAK’ın hazırladığı raporda da piramit sistemi kullanarak dolandırıcılık yapılmış olabileceği bilinmektedir.

Titancılar, yine durmayacaklar. Bu tür piramit sistemi şeklinde dolandırıcılıklara devam edecekler. Belki şekil değişecek ama yapılacak olan üyelerden kazandığı gelir ile birlikte içi boşalmış bir şirket. Günümüzde internet hızla evlere girdi. Teknoloji hızla gelişmekte. Nasıl yeni teknolojiler çıkıyorsa, onlar da nasıl bir yöntem ile dolandırırız diye düşünüyorlar.

Şunu unutmayın; kısa yoldan para kazanmak diye bir şey yoktur. Kimse size yapmadığınız bir iş için dolarlar ya da türk liraları ödemez. Bu tip saadet zinciri durumlarına aldanmayın. Her türlü lüks gösterileri yapacaklardır. Sizleri büyük olduklarına, öyle kapatıp kaçacak bir şirket olmadıklarına inandırmaya çalışacaklar. Üye edemezlerse, hiç bir şey yapamadan kendileri batacaktır. Bunun gibi saadet zinciri dolandırıcılıklarına paranızı kaptırmayın. Hiç bir üyelik için de bedel ödemeyiniz.

Peki bu sahtekarlara karşı daha başka hangi önlemler alınmalı? 

Okumadan Geçme: Hacklenmekten Nasıl Korunabiliriz? İnternet Güvenliği nasıl sağlanır?

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | Bilgisayarını açık tut para kazan kampanyası

Yeni Dolandırıcılık Sistemi: Bilgisayarı Açık Bırakarak Para Kazanmak | Bilgisayarını açık tut para kazan kampanyası


Bakanlık bu konuda özel bir birim kurmalı

Üye olan kişilere, bilgisayarlarını açık bırakarak günde 20 dolar kazanç sağlayacakları söylenmektedir. Evet, bakınca günlük 20 dolar kazanç hiç fena değil. Ancak kişiler, bunun karşılığında bilgisayarlarında ne işlem yapıldığını bilmiyorlar. Bir gün içerisinde 20 dolar kazanayım derken, birçok suça ortaklık etmiş olabilirsiniz.

Genellikle sizden birtakım üyelik ücretlerini toplayarak, üyeliklerini yani kullanıcı sayılarını arttırarak, şirketlerin içerisini boşaltıp kaçtıklarını gördük. Dolayısıyla ilgili bakanlıkların; hızlı bir şekilde devreye girmesi hatta bu sorunlar ile ilgili bir birim kurması gerekmektedir. Çünkü teknoloji oldukça gelişti. Ve dolandırıcılar çok hızlı hareket etmekteler. Bu nedenle şu anda saadet zinciri yöntemini kullanan tüm şirketler incelemeye alınmalıdır. Henüz kuluçka evresinde iken gerekli denetimler ve kontroller yerine getirilmelidir. Bu olaylardan sonra bitmeyecekler. Ve daha da çok türeyecekler. Dolayısıyla ilgili bakanlıkların biran önce harekete geçmeleri gerekmektedir.

İnternet kullanıcıları kendi güvenliklerini sağlamalıdır!

Kişisel bilgisayarlarımızda güvenliğimizi kendimiz sağlamalıyız. Özellikle ev bilgisayarlarında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle modem şifrenizi kimse ile paylaşmamalısınız. Herhangi bir çiftlik oyununa dahil olmayabilirsiniz. Ancak hiç akıllara gelmeyen bir sorun daha var. Sizin paylaşmış olduğunuz internet şifresi ile insanlar birtakım işlemler yapabilir. Bu da size ciddi zararlar verebilir. Çünkü bağlantının sahibi sizsiniz.

Dolayısıyla modeminizin güvenliğinden en başta siz sorumlusunuz. Düzgün ve kolay olmayan bir şifreleme yapmalısınız. Birisi sizin internetiniz ile bağlanıp bu tür işlemler yaptığında sorumlusu siz olmaktasınız. Modem şifrenizi kimse ile paylaşmayınız. Bu her gün birçok kişinin başına geliyor. İnternet şifreleri kimse ile paylaşılmamalıdır. İlgili güvenlik önlemlerinin kişisel olarak alınması gerekmektedir.

Günümüzde internet dolandırıcılığı (internet fraud) bana uğrayamaz demeyin! Önleminizi alın.Ayrıca Bakınız

YORUMLAR
 1. Mikail Arslan dedi ki:

  Elinize saglik, son derece guncel bir konuya bu kadar birikimli ve hizli yanit vermek yuksek bir farkindalik gerektirir.

 2. Abdurrahman dedi ki:

  Bu tarz sistemlerde ilk kayıt olanlar her zaman en büyük vurgunu yapar. Daha sonra sisteme girenler parasını kurtarmak için savaşır. Yine kazanan ilk katılanlar olur. İşin sonunda sisteme yeni üye katılımı azaldığın ise dağıtılacak para kalmadığından sistem çöker. Çünkü üretim yok ve hazır para ile dönüyor sistem.

 3. Deniz dedi ki:

  Hiç arastirma yapmama gerek kalmadan bu siteden her bilgiyi öğreniyorum
  Teşekkür ederim gelgez 🙂