20.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

İnterneti Buzdolapları ile Patlatmışlar!

İnterneti Buzdolapları ile Patlatmışlar!

İnterneti Buzdolapları ile Patlatmışlar!

21 Ekim günü dünyadaki tüm internet servislerini etkileyen DDOS saldırılarında, güvenlikleri zayıf olan akıllı ev aletlerinin kullanıldığı tespit edildi.

akilli-buzdolaplari-ile-interneti-patlatmislar |gelgez.net|

akilli-buzdolaplari-ile-interneti-patlatmislar |gelgez.net|

Geçtiğimiz Cuma günü, Spotify, Twitter ve Reddit servislerinde erişimin kesilmesine neden olan saldırıların arkasından internet nesneleri ve akıllı ev aletleri çıktı.

Hacker’lar, tüm dünyada internet bağlantısında sorun yaşanmasına neden olan saldırıda cihaz olarak buzdolaplarını, kahve ısıtıcılarını, çamaşır makinelerini ve kombileri kullanmışlar.

PC Yerine Buzdolabı

Normalde bildiğiniz üzere Hacker’lar DDOS saldırıları için zombi PC’lere ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak kullanıcıların bilinçlenmesi ve antivirüs yazılımlarının yaygınlaşması ile bunu yapmak artık eskisi kadar kolay değil.

Buna nazaran hızla yaygınlaşan akıllı ev aletleri internet ortamına bağlı olan küçük cihazlar olarak çalışıyorlar. Güvenlik konusunda da çok fazla açıkları var.

Geçtiğimiz Cuma yaşanan DDOS saldırılarında ise kullanılan akıllı ev aletlerinin büyük bölümünün Çin üretimi olduğu tespit edildi. Çinli üreticilerin kullandığı düşük yazılım ve güvenlik donanımları ile hacker’ların işinin çok daha kolay olduğu söyleniyor.

Güvenlik açıklarını affetmeyen Hacker’lar, tüm dünyayı etkileyecek bir DDOS saldırısı gerçekleştirdiler. Peki ya birer internet nesnesi olan bu cihazları ele geçirdiklerinde, dünyayı durdurmak isteyen kötü niyetli grupları kim, nasıl durduracak ?

Bir bakıma da bu yapılan saldırılar, teknolojinin öncü olan firmalarının güvenlik konusundaki standartlarını yükseltmesi için bir uyarı olabilir.

Buzdolapları, akıllı ampuller, akıllı çamaşır makineleri, akıllı saatler, akıllı gözlükler ve akıllı otomobiller, eğer yeterince güvenli değillerse, tüm dünyayı durdurabilecek silahlara dönüşebilecekler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ