21.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Astronotların temel gıdası Kinoa Adıyaman’da üretiliyor!

Astronotların temel gıdası Kinoa Adıyaman’da üretiliyor!

Astronotların temel gıdası Kinoa Adıyaman’da üretiliyor!

Son zamanlarda Uzay’a yolculuk haberlerini çok gördük. En son 7 Eylül 2016 tarihin de Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda 172 gün görev yapan Expedition 48 ekibiDünya’ya dönmüştü. Döndüklerinde yedikleri ile ilgili soru sorulduğunda  en çok tükettikleri bitkinin “Kinoa” olduğunu söylemişlerdi.Peki bu Kinoa(Kinova) neydi ve Adıyaman’la ne ilgisi var?

Kinoa şu an için Türkçe isim olarak Kinova olarak dikkat çekiyor. Açıklamayı yapan kişi Adıyaman Kinova Yetiştiricileri Derneği Başkanı Ziraat Mühendisi Yusuf Çoban. Adıyaman’da 2 bin dönüm alan ayrıldığını söyleyen Yusuf Çoban bölgede alternatif üretim için çalışma yapıldığı ve Kinoa(Kinova) için hasat alınabilir uygunluğu görüldüğünü açıkladı. Kinoa’nın 2 uygun cinsi Adıyaman’ın Kahta ilçesi merkez olarak kullanılacak. Yusuf Çoban işin maddi boyutu içinde ‘Kinoa’nın şu an kilosu 10 kilo et fiyatına eş değer’ olduğunu da ekliyor.

Kinoa(Kinova), 2013 yılını Birleşmiş Milletler “Dünya Kinova yılı olarak ilan edilmişti”.

Yusuf Çoban, 5 aylık kısa bir sürede hasat veren bu bitkinin, diğer tahıl ürünlerine göre zahmeti daha az olduğunu söylüyor. Pazar ağı yurt içinde tamam, fakat yurt dışına çıkartmanın peşinde olduklarını söylüyor. Hollanda ve Ukranya şu an hedefimizde olan 2 ülke olduğunu belirtti.

Astronotların temel gıdası Kinoa Adıyaman'da üretiliyor!| Kinoa, Quinoa

Astronotların temel gıdası Kinoa Adıyaman’da üretiliyor! | Kinoa, Quinoa

Yusuf Çoban, Adıyaman’da sulu tarıma geçemediklerini, Kinoa’nın hem sulu hemde kuru tarımda yetişmesi bölgenin kısır döngü haline girmiş tarımına ilaç olacağı görüşünde. Kinova’nın 150 çeşidinin 2’sinde gerçek hasadı alındığını ve riskin olmadığını yörenin çitçilerine anlatıldığını belirtti. Kinova’nın tüketim alanı büyük olduğu için  bir çok alanda kullanılan bitki özellikle ilaç ve gıda sektörlerinde kullanılıyor.

Kinoa Bitkisi, aynı buğday gibi yenebilen tohumları vardır ama tahıl ailesinden değildir. Daha çok ıspanak ve pancar bitkilerinin ailesine yakındır. Kinoa, Bolivya, Peru, Ekvador ve Kolombiya‘nın And Dağları üzerindeki yerlerde üretiminde yaklaşık olarak 4.000 yıllık bir tarihi vardır. Fakat doğal olarak insanların 7000 yıl öncesine kadar elle toplanıp yeniliyordu. İncalarda bu bitkinin tüketildiği ve tarımı yapıldığı da görülmüştür.

Neden Kinoa? Kinoa’nın yararları nelerdir?

Kinoa besin değeri olarak gerçekten çok sağlam bir temel besin. Lizin gibi temel amino asitler ve bol miktarda kalsiyum, demir ve fosfor bulunmaktadır. 100 gram Kinoa(Kinova), 372 kalori, 5,8 gram yağ, 69 gram karbonhidrat, 6 gram lif bulunur.

Kinoa(Kinova), pişirilmesi aynı pirinç gibidir. Pirinçle neler yapabiliyorsanız Kinoa ile de aynı yemekleri yapabilirsiniz. Ayrıca ıspanağa benzer Kinoa’nın yaprakları vardır ama ender görülmektedir.

Astronotların temel gıdası Kinoa Adıyaman'da üretiliyor! | Kinoa Pilavı | Quinoa Rice

Astronotların temel gıdası Kinoa Adıyaman’da üretiliyor! | Kinoa Pilavı | Quinoa Rice

Zayıflamaya yardımcı olur mu?

Kinoa düşük kalorili ve uzun süre tok tuttuğundan tam bir Astronot yemeği olmuştur. Zayıflamak isteyen kişilerin diyet listelerinde tüketilmesi gereken yararlı bir bitkidir.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ