16.06.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Android 4 ve 5 kullancılarını tehdit eden yazılım: Gooligan!

Android 4 ve 5 kullancılarını tehdit eden yazılım: Gooligan!

Android 4 ve 5 kullancılarını tehdit eden yazılım: Gooligan!

23 yıl önce İsrail‘de kurulan ve 4 binden fazla çalışanı ile siber güvenlik firması Check Point, Gooligan adlı yeni bir kötü amaçlı yazılımın her gün 13 bin Android kullanıcısının indirdiğini ve milyonları şu an için tehdit ettiğiniz açıkladı.

Hali hazırda ABD’de gelişimini sürdüren siber güvenlik firması Check Point, açıklamasına göre programın amacının, Android 4 ve Android 5  yazılımlı cihazların üstündeki Google uygulamalrın ve diğer uygulamaların tüm verilerine erişebiliyor.

2016 Ağustos ayında fark edilen bu yazılımın ise Google ve Holigan sözcüklerinin karışımı olduğundan geldiği düşünülüyor.

Güvenli olmayan yazılımın Google tarafından araştırılmakta ve Android markette incelemeleri sürdürmekte.

Şimdiye kadar yapılan en büyük saldırı!

Check Point’in raporuna göre Gooligan yazılımı ile bir milyondan fazla Google hesabına sızıldı. Bu kadar büyük bir sızıntı ilk defa Google’ın başına geldiği ve bu sızıntının her geçen gün daha da büyüdüğü belirtiliyor. Google ile beraber buna karşılık çalışmaların devam ettiğini söylüyorlar.

Android 4 ve Android 5  yazılımlı cihazlar yüzde 53’ü Asya’da bulunuyor. Kalan yüzde 19’unun Amerika’da, yüzde 15’inin Afrika’da ve yüzde 9’unun Avrupa’da olduğu bildirildi.

Eski sürüm android yazılımı kullanan kişilerin mobil güvenlik için, güvensiz yazılımları kurmayın. Andoid marketten sadece uygulama edinin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ