16.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Asgardia için ilk adım işte ilk uzay ülkesi!

Asgardia için ilk adım işte ilk uzay ülkesi!

Asgardia için ilk adım işte ilk uzay ülkesi

Tarihte ki ilk uzay ülkesi’ olma hedefiyle yeni bir proje oluşturuldu. Bu kapsamında kurulması planlanan uzay ülkesi Asgardia için vatandaşlık müracaatları başladı bile

Guardian’da yayınlanan Diken’in haberine göre, proje Paris’te düzenlenen bir panelde, bilim insanları tarafından duyuruldu. Dünya yörüngesinde kurulacak bir uzay istasyonunda yükselecek olan Asgardia da Aşağı yukarı 100 bin insanın yaşaması bekleniyor.

Asgardia adını Tanrı Odin den alıyor

İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülkede insanların kendi kurallarıyla yaşaması, ilaveten Dünya’yı meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlerden koruması hedefleniyor.

Özgün bir Ortam

‘Yeryüzündeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam’ diye tanıtılan projenin, 18 ay içerisinde fırlatılacak bir uyduyla başlayacağı ifade edildi.

Asgardia Projesinin sahibi Asigor Ashurbeyli

Asgardia için ilk adım işte ilk uzay ülkesi | Asgardia Projesinin sahibi Asigor Ashurbeyli

DEVLET STATÜSÜ İÇİN BM’YE BAŞVURULACAK

Asgardia için vatandaşlık müracaatlarının da başladığı duyurulurken, proje lideri Igor Ashurbeyli, vatandaş olmak isteyen kişilerin yüzeydeki ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmek zorunda olmayacaklarını ifade etti.

Ashurbeyli şu şekilde devam etti: “Fiziksel anlamda Asgardia vatandaşları Dünya’da bulunacaklar ancak sadece Dünya’nın başka bir ülkesinde yaşıyor olacaklar. Başvuru sayısı 100 bini geçtiği takdirde Birleşmiş Milletler’e devlet statüsü için de başvurabileceğiz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ