18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Trump’ın adını yeni buldukları güve türüne verdiler: Neopalpa donaldtrumpi!

Trump’ın adını yeni buldukları güve türüne verdiler: Neopalpa donaldtrumpi!

Trump’ın adını yeni buldukları güve türüne verdiler: Neopalpa donaldtrumpi!

ABD’deki California Üniversitesi’nin Entomoloji Müzesi’nde böcek türlerini inceleyen uzmanlar, bir güvenin aslında diğerlerinden farklı olduğunun farkına vardılar. Diğerlerinden ayırıp tekrar incelediklerinde bu güvenin diğerlerinden farklı olduğu görüldü.

Güve, odun, kumaş ve kürk gibi eşyaları çok sevip buraları mesken haline getiren, asalak cinsten böcek ve kurtçuklara verilen ortak isimdir. Güve deyince çoğu kişi kelebekler ve tırtılları düşünür. Ama bu bir yanılgıdır. Gerçek güve , evlerde yaşayan parlak böceklerdir. En sevdikleri şeyler kumaşlar, yünler ve ahşap malzemelerdir. Güvelerin en tehlikeli olanları Halı güvesi (Tineola biseliella), kürk güvesi (Tinea pellionella)’dir.

Güveler hakkında kısa bilgimizden sonra Asıl konumuza geçelim. Diğer güve türlerine benzemeyen bu güveye bir isim vermeleri gerekiyordu.

Trump’ın adını yeni buldukları güve türüne verdiler: Neopalpa donaldtrumpi! | Ne kadarda benziyorlar 🙂

Güve renk olarak sarıydı. İsim vermek için ortak karar alan uzmanlardan Dr. Nazari, şu anda ABD gündeminde hergün farklı gündem olan yeni başkan Donald Trump‘ın adını vereceklerini söyledi. Bunun sebebi ise ikisininde tek tür ve sarışın olması :). Böcek türüne verilen ad ise : “Neopalpa donaldtrumpi”

ABD’de böyle komik olaylar olmakta. Düşünsenize bir böcek türüne bizim Devlet büyüklerinden birinin adının verilmesini. Verilseydi kesin bu işin arkasında bir Böcek Lobisi olduğu kesin düşünülürdü 🙂

Geçen sene de buna benzer bir olay olmadı değil. Su altı araştırmacıları ilk defa bulunan bir balık türünü keşfettiler. Balık Obama’ya benzediğinden ismini ‘Tosanoides Obama’ koymuşlardı.

Obama buna gülerek yanıt vererek hoşuna gitmişti. Ama Trump’ın bu konu hakkında ne diyeceği şimdiden sabırsızlıkla bekleniyor!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ