21.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Yüz temizliğine doğal çözüm: Muz kabukları

Yüz temizliğine doğal çözüm: Muz kabukları

Yüz temizliğine doğal çözüm: Muz kabukları

Muz Kabuğunun Faydalarını eğer bilseydiniz çöpe atmazdınız. Sizlere bu yazımızda bu şifalı bitkinin kabuğunun yararlarına geçmeden önce biraz Muz meyvesi hakkında kısa bilgi verelim.

Muz, yeryüzünde meyvesi belki de en fazla tüketilen bitkilerden biridir. Muzun bu kadar aranmasının sebebi sadece kolay erişilebilen ve kolay tüketilebilen bir bitki olması değildir. Bu tüketimin ardında muzun çok besleyici bir besin kaynağı olması, birçok vitamin, protein, mineral ve aminoasit içeriyor olmasından kaynaklıdır. Batı Avrupa ülkelerinde sadece tadı ve kokusu için aranan bir meyve konumunda ise de üçüncü dünya ülkelerinde çok önemli bir besin maddesidir. Az gelişmiş ülkelerde çocuklar ihtiyaçları olan proteini muz yiyerek almaktadırlar.

Muz meyvesinin kabuğu ise başka bir şaşırtıcı tarafıdır. Kabuk siyaha döndüğünde ise en yüksek şeker ihtiva etmektedir.

Muz kabuğunun cilt ve yüz bakımında ne kadar etkili olduğunu görelim.

Sivilce | Akneler için Muz Kabuğu

Cildinizdeki sivilceler yada akneler için muz kabuğunu deneyebilirsiniz. Akne yada sivilceler için günün sonunda yüzünüzü yıkayın, temizleyin. Sonrasında muz kabuğu ile yüzünüzü silin. Gece bu şekilde yüzünüzü yıkamadan uyuyun. Sabah ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu şifalı kabuğun düzenli kullanımı ile yüzünüzdeki sivilce yada aknelerden kurtulmanız mümkündür.

 

Yüz temizliğine doğal çözüm: Muz kabukları | Sivilce ve Akne için

Yüz temizliğine doğal çözüm: Muz kabukları | Sivilce ve Akne için

Doğal Peeling

Muz kabuğunu sirkenin içinde bekletin ve yüzünüzü bu sıvı ile temizlediğiniz de ölü deri hücrelerini toplayacaktır. Muz Kabuğu kollajen liflerinin oluşumunu tetikleyerek cilt hücrelerini ve dokularını sıkılaştırır.

Yüz temizliğine doğal çözüm: Muz kabukları | doğal peeling

Yüz temizliğine doğal çözüm: Muz kabukları | doğal peeling

Cilt Canlandırıcı

Cilt canlandırıcı olarak da kullanabilirsiniz. Bu etkisi için kabuğun iç kısmını cildinizin üzerinde birkaç dakika gezdirin. Daha sonra cildinizi yıkayın. Ayrıca Kuru cildi nemlendirici özelliği vardır. Derinin normal PH seviyesini düzenleyerek kuru cildi besler. Aynı zamanda çatlamış ve çok derin cilt katmanlarını besler nemlendirir.

Yüz temizliğine doğal çözüm: Muz kabukları |

Yüz temizliğine doğal çözüm: Muz kabukları | Cildinizi canlandırın

Cilt Kırışıklıkları için Muz Kabuğu Maskesi

Ciltteki kırışıklıklarına karşı düzenli tekrarlar ile cildin güzelleşmesini sağlayabilirsiniz. Bunun  için bir muzu tamamen ezip İçine bir yumurta kırdıktan sonra  iyice karıştırın ve yüzünüze sürün. Yüzünüzü 15 dakika sonra yıkayıp kurulayın. Bu formül ile yüzünüzdeki lekelerden kurtulabilir ve cildinizin güzelleşmesini sağlayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ