DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Replika Ürün Nedir? Taklit Ürün Nedir? Orjinal üründen farkı nedir?

Replika Ürün Nedir? Taklit Ürün Nedir? Orjinal üründen farkı nedir?

Replika Ürün, son zamanlarda taklit ürün adı altında revizyona çevrilmiş birebir benzer yada orjinalinin kopyası anlamına gelen bir satış taktiğidir. Özellikle internet üzerinden satış yapan bir çok firma bu terimi kullanarak, ürünün ana marka modelini baz alarak birebir yapması gibidir. Normal bir bakışla replika ürünleri, asıl orjin üründen farkı ayırt edilemez. Bu yüzden amaç kalite değil benzerlik olduğu için, fiyatı da çok uygun ürünlerdir.

Replika Ürünler, ucuz olmasına karşın, içinde kullanılan maddelerin belirsizliği, kalite ve sağlığa etki edebilir.

Replika Ürün Nedir? Taklit Ürün Nedir? Orjinal üründen farkı nedir?

Replika kelimesi replik kökünden gelmekte, tekrarlamak yada tıpkısının aynısı anlamına gelmektedir. Replika giyimden elektroniğe kadar bir çok üründe görülebilir. Taklit kelimeleri ile aynı sınıfa giren Replika, orjinal ürünün kopyasıdır diyebiliriz. Fakat yasal olarak satışında bir problem gözükmez. Çünkü marka kullanılmadığı için, karşı tarafta dava açacak kişide bulmak zordur.

Örneğin Çin’den gelen telefonların birebir Apple iphone benzeri olması gibi. Hatta içindeki yazılım bile benzeyebilir. Alınan iphone replika ürünü, içindeki kalitesiz malzeme ile uzun süre kullanılmayabilir, sizi yarı yolda da bırakabilir. Fakat 3 bin liralık bir ürünü, 300 liraya almak ilk zamanlar size keyif verse de, sonraları çekilen sıkıntılar bu keyifli süreyi gittikçe kısaltır.

Replika ürünlere örnek vereceğimiz bir diğer ürün geçen çok konuşulan Lego markalı oyuncaklardı. Çin’deki fabrikası bulunan Lego firması ürünlerinin birebir yani Replikalarını ayırt etmekte zorluk çektiler. Görüntü aynıydı ama kullanılan malzeme farklıydı. Orjinal lego ürünleri geri dönüşüm malzemeleri kullanmıyordu. Bu yüzden fiyatı pahallı oluyordu. Fakat replikaları geri dönüşüm plastik kullanıyordu. Bu tip oyuncaklar çocuklarda alerji yapabilirdi.

Replika Ürün Nedir? Taklit Ürün Nedir? Orjinal üründen farkı nedir? | Lego serisi replikaları

Replika Ürün Nedir? Taklit Ürün Nedir? Orjinal üründen farkı nedir? | Lego serisi replikaları

Replika Ürünleri ve Taklit ürünleri, Orjinal ürünlerden nasıl ayırabiliriz?

Eğer size Replika üründür olarak açıklama yapılıyorsa, ihtiyacınıza göre bilin ki Orjinal değil. Kullanılan maddelerin içeriğini araştırmanız gerekmektedir. Şayet aldığınız ürünü orjinalinin aynısı söylenip, satılmışta olabilir.

Replika Ürünler genelde, orjinal ürüne göre daha hafiftir. Çünkü içindeki malzemelerin çoğu orjinale göre daha ucuz olacağından, ciddi farklar yaşanabilir.

Replika ürünlerin fiyatları ucuzdur. Bir Samsung telefonun 3 aşağı 5 yukarı fiyatları internet üzerinden yada telefoncularda aynıdır. Replika bir Samsung telefon ise neredeyse 10 kat daha ucuz satılması sizce mantıklı da gelmez. Örneğin geçenlerde açıklanan bir yazıda Samsung Galaxy telefonlarının Güney Kore’de fabrikadan çıkış fiyatı 280 dolar ile 350 dolar arasında değiştiğini yazmıştık. Düşünün ki bir Samsung’un Replika ürünü, milyonlarca basan fabrikadan daha ucuza satılması normal mi?

Replika ürünler giyim sektöründe de çok görülmekte. Replika olduğunu söylediğinde, sizin için fiyat ucuz olsada tavsiye edilmez. Çünkü tanınmış firmalar, ürünlerini basarken bir çok standartlara uygun hareket edip, insan sağlığına minumum zarar verecek düzeyde denetim görmektedir. Fakat Replika yada taklit ürünler için sağlık değil önemli olan birebir benzemesidir.Bir çok Replika ürünler daha çok rengi tutturmada sorun yaşar. Hatta orjinal bir üründe hologram yapısı varken, replikalarda yada taklitlerde gözle ayırt edecek kadar farkedebilirsiniz.

Replika Ürün Nedir? Taklit Ürün Nedir? Orjinal üründen farkı nedir? | Rayban replikaları

Replika ürünleri dıştan algılanması zor olsa da alınan bu tip elektronik cihazlarda kullandıkça içindeki malzemenin ısındıkça performansı gittikçe düşüp, sonraları kart bozukluğu, bellek ve işlemci sorunları çıkmaktadır.

Replika ürünün ne demek olduğunu biliyorsanız ve alıyorsanız, o zaman fatura ve garantisi gibi eklentilere çok önem vermelisiniz. İnternet üzerinden alınan ürünlerde fatura kesinlikle istenmelidir. Eğer birebir dükkandan alıyorsanız, alacağınız fatura dahilinde garanti belgesine de kaşe vurdurmayı unutmayınız.

Replikalar günlük yaşantımızda her yerdeler!

Replika ürünler ayakkabı, çanta, saat ve kokularda da çokça görülmektedir. Kesinlikle sağlığınızı tehdit edecek bu ürünlerden kaçınınız. Amaç benzerlik olduğu için geri kalan her şeyi maliyeti yükselten nedenler olarak görüldüğü için, ucuz ve kalitesiz ham madde tercih edilir.

Özellikle takım formalarının replikalarını bir çok yerde bulabilirsiniz. Bu tip ürünler özellikle deri ve cilt üzerinde, çocuklar üzerinde alerjik rahatsızlıklara neden olabilir.

Güneş Gözlüklerinin replikaları ise, uzun süre kullanıldığında gözü UV ışınlarına karşı koruyamaz ve ciddi göz hücrelerinde zarar oluşturur. Özellikle Katarakt bu tip gözlüklerden kaynaklanmaktadır.

Kadınlarda en çok Replika ürünler, makyaj malzemelerinde gözlemlenmektedir. Yurt dışındaki bir çok sitede replika altında, sahte ve kalitesiz malzemeler satılmaktadır. Bu ürünlerin hiç bir sağlık dayanağı yoktur.

Replika Ürün Nedir? Taklit Ürün Nedir? Orjinal üründen farkı nedir? | makyaj setlerinin replikaları çok tehlikeli

Replika ürünler neden alınır? Zararları nelerdir?

Eğer hava atmak maksadıyla alınmamış Replika ürünlerin hedef kitlesi bilinçsiz müşterilerdir.

Mesela “2 bin lira telefona verilmez, 200 liraya alırım, bozulduğunda da atarım” söyleminde olan tipte alıcılarda bulunmaktadır.

Bazende orjinalini aldım havası ile bir çok kişiye caka satmak amacıyla da alınmış olabilir.

Birde özel TV ve Radyo kanallarından satış yapan Replika Ürün satıp, ucuz olmasıyla kandırılan kişilerde bu ürünleri alabilir.

Replika ürünler alarak para çöpe atılmamalıdır. Bunu satan kişiler de ülke ekonomisine bilmeden de olsa zarar vermektedir. Alan kişilerde de durum aynı.

Özellikle elektronik ürünlerin replikaları çok sıkıntılı. Çünkü vücudun tolere edebileceği Radyasyon yayılımı çok fazladır. Bu değerlere SAR (Spesific Absorption Rate) yani Özgül Emilim Oranı denir. Orjinal ürünler bu emilimi test edip, buna göre dünyanın her bölgesinde rahatça satabilmektedir. Eğer SAR değerleri yüksek olursa, uzun süreli kullanım sonucu, kanser riski artacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.