19.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinin yeni başbakanı İslam düşmanı!

Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinin yeni başbakanı İslam düşmanı!

Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinin yeni başbakanı İslam düşmanı!

Hindistan’ın kuzey bölgesinde kalan, en büyük eyaletlerinden biri olan Uttar Pradeş’te milletvekilleri seçimleri 2017 Mart’ın 2. haftasında yapıldı. Uttar Pradeş’te seçimleri Bharatiya Janata Partisi ezici farkla kazanmıştı.

200 Milyon nüfusu olan Uttar Pradeş’te 40 milyon Müslüman yaşıyor. Yüzde 20’si Müslüman olan eyalete parti içinde yapılan seçimle Başbakan olarak  Hindu bir başrahip olan 44 yaşındaki Yogi Adityanah atandı.

Seçimlerin sonucunda bizi ilgilendiren ise Yogi Adityanah tam bir İslam düşmanı. Muhalefet partileri Taraflı bir kişinin ülke yönetiminde olmaması gerektiğini söylerken, hükümetin Enformasyon ve Yayın Bakanı Venkaiah Naidu, Parti için tarihi bir gün olduğunu söylüyor.

Uzmanlar ise ülkede hızlıca büyüyen Hindu milliyetçiliğinin kaygı verici, dini azınlıklar arasında kaygıların çoğaldığı görülüyor. Dinsel birinin başa gelmesi kutuplaştırmayı arttıracak ve ilerisi için kargaşa çıkabilme olasılığı çoğalacağı belirtiliyor.

Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinin yeni başbakanı İslam düşmanı! | Uttar Pradeş’in yeni Başbakanı Yogi Adityanah


Trump’ı Destekliyor! İneklere asla dokundurtmuyor!

Uttar Pradeş’te Eyaletinde beş dönemdir milletvekili seçilen Yogi Adityanah, Bir Hindu tapınağının baş rahibi. Hindu dinine göre kutsal inekler ile ilgili yasakların baş savunucusu olan Adityanah, sığır eti tüketimine karşı çıkıyor. Belkide eyalette komple yasaklayabilir.

Diğer taraftan Yogaya karşı çıkanların eyaletten atılmasını söylüyor. Kendi dinsel öğelerini benimsetmeye çalışacak bir dizi yasa çıkartabilir.

Yogi Adityanath, ABD Başkanı Donald Trump’ın mülteci Müslümanlara yaptığı vize yasaklamalarından ve Müslüman yedi ülkeye seyahat yasağına destek vererek, aynısının Hindistan’dada yapılmasını istemişti.

Belki de aynısı Başbakan olduğu Uttar Pradeş’te yapabilir.

Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinin yeni başbakanı İslam düşmanı! | Uttar Pradeş’in Hindistan’daki yeri


Uttar Pradeş hakkında kısa bilgi

243.286 km2 yüzölçümü olan, 200 milyon nüfusa sahip Uttar Pradeş, Hindistanın 28 eyaletinden biridir.

Uttar Pradeş, Hindistan’ın kuzeyinde, Ganj nehrinin yukarı vadisinde bulunur. Kuzeyinde Nepal, kuzeybatısında Uttarakand eyaleti, batısında Haryana eyaleti ve Delhi birlik toprağı, güneybatısında Racasthan, güneyinde Madhya Pradeş ve Çhattisgar, güneydoğusunda Carkand ve doğusunda Bihar eyaletleri bulunmaktadır.

Hinduizm’de Tanrının şekillerinden biri olan Vişnu’nun avatarlarından olan Rama ve Krişna’nın doğum yeri olan Uttar Pradesh, başlangıcından beri Hinduların merkezi olmuştur. Buda (Buddha) ilk defa halka burada vaaz vermiş, Parinirvana’ya (ruhun bedenden ayrılarak özgürleşmesi) Kuşinagara’da ulaşmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ