18.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Google 3 yapay zekalı yazılımını özgür bıraktı!

Google 3 yapay zekalı yazılımını özgür bıraktı!

Google 3 yapay zekalı yazılımını özgür bıraktı!

Google’ın yaptığı bir çok yapay zeka yazılımları var. Yapay Zeka’nın sınırlarını zorlayan Google, kendi kendini yöneten ve programcısından bağımsız çalışan, adeta kendi işini kendi yapan 3 yazılımını özgür bıraktı.

Bilimsel adıyla Yapay zeka, insan gibi düşünen, mantığı olan bir analiz yazılımına verilen addır. Yazılımın kontrolünde olan Akıllı Robotlar’da kullanılacak olan Yapay Zeka, ile her alanda kullanılacak.

Terminatör filmini akıllara getiren bu haber, gerçek olabilir mi?

Google 3 yapay zekalı yazılımını özgür bıraktı! | Yapay Zeka insanları da kandırabilir mi?

Google 3 yapay zekalı yazılımını özgür bıraktı! | Yapay Zeka insanları da kandırabilir mi?

Google şirketinin içindeki yapay zeka ile ilgilenen birimi Google Brain’in yazdığı üç farklı yapay zeka yazılımını test amaçlı özgür bıraktı. Alice, Bob ve Eve’nin, aralarında kendi şifreleme sistemiyle haberleşmeye başladılar.

Birbirleri arasında karışık şifreli mesajlar gönderiyorlar!

Google zaten böyle bir gelişmenin peşindeydi. İlginç olan 3 yapay zekalı Alice, Bob ve Eve’nin birbirleri arasında mesaj göndermeleri ve bu mesajları programcısı tarafından okunamaması.

Bob ve Alice kendi aralarında şifreli mesajlaşma yapıyorlardı. Amaç Eve’nin bunların arasında gönderdikleri mesajları okuması gerekiyordu. 15000 mesaj gibi bir deneme sonrası Eve bunu yapmayı başardı. Fakat Alice ve Bob, mesajlarını okuduğunu farkettiği Eve’nin bu işi yapmasını istemiyordu. Şifreleme sistemini kendi aralarında daha zorlu yaptılar ve Eve’yi saf dışı bıraktılar. Böylece iki kişi arasındaki mesajı artık 3. taraf tarafından okunamaz hale gelmişti.

Akılla gelen başka bir şüphe ise şimdiden sorulmaya başladı. Stephen Hawkings gibi bilim adamları yapay zekaya karşı, çünkü yapay zekanın ileride insanoğluna hükm edeceği tezini savunuyorlar. Google’ın bu denemesi ile sanki durum ciddi gibi gözüküyor. Alice ve Bob şifreyi kendi aralarında değiştirmiş ve Eva’yı saf dışı bırakmıştı. İleride her türlü alanlarda kullanılması planlanan bu test ile yapay zeka’nın o zaman insanları da kandırabileceği görüldü.

Endişeler ne kadar devam etse de Google bu çalışmalara son vermeyecek. Bu daha bir başlangıç!…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ