20.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Virüslü Telekom Fatura Postalarına Dikkat!

Virüslü Telekom Fatura Postalarına Dikkat!

Virüslü Telekom Fatura Postalarına Dikkat!

Son zamanlarda hepimizin görmekten sıkıldığı Türk Telekom tarafından gönderilmiş gibi görünen e-postalar bulunmaktadır. Eğer bu e-postaları dikkat etmeden açarsanız bilgisayarınıza virüs girmesine ve bilgilerinizi şifrelemesine sebep olabilirsiniz.

Daha önceki yıllarda da sıkça rastladığımız sahte ve virüslü e-postalar klubüne bir yenisi daha eklenmiş durumdadır. Şimdiki tuzak ise Türk Telekom‘dan gönderilmiş gibi görünen sahte ve virüslü e-postalardır. Aldığınız maildeki eki açtıktan sonra bilgisayarınıza virüs giriyor ve tüm bilgilerinizi şifreliyor. İnternet korsanları tarafından yapılan bu sahtekarlıkta 200TL ve üzeri faturalar kullanıcıların mail adreslerine gönderiliyor. Doğal olarak nasıl bu kadar fatura geldi diyerek mail ile gelen eki açmaya çalışıyorsunuz. Yani ekmeklerine yağ sürmüş oluyorsunuz.

Burada tuzaktan kurtulabilmenizin yolu maildeki adrese bakmak olacaktır. Türk Telekom normal şartlarda fatura ile ilgili gönderdiği mailleri faturahatirlatma@ttnetbilgilendirme.com.tr adresinden göndermektedir. Sahte e-postalar ise ttnet.org uzantılı e-posta adreslerinden göndererek inanmanızı sağlamaktadırlar. Sizleri tuzağa rahatça çekebilmelerinin yolu ise 200TL üzeri faturalandırmış Türk Telekom şirketinin bilgilendirme maili ile aynı formatta göndermektedir. Kullanıcıların da şok etkisi ile faturanın detayına bakmak istemesi sonucu, internet korsanlarının istediği oluyor.

Korsanlar, bu teknik ile birçok şirket maillerine de dadanmış durumdalar. Bu mailler Türk Telekom ile ilgisi olmayan ve sizlerin bilgilerini şifrelemek için yapılan bir internet korsanlığıdır. Mail kutunuza gelmiş olan mail adresini kontrol ederek okumanızı ısrarla tavsiye etmek durumundayız. Son olarak şunu da belirtelim ki, mail içeriğinde bulunan herhangi bir linke dahi tıklamanız halinde bilgisayarınız üzerinde bir kapı açtığınızı unutmayın. Ve kesinlikle mail ile gelen adrese çok dikkat edin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ