16.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Veri Merkezleri İçerisinde Bağırmayın!

Veri Merkezleri İçerisinde Bağırmayın!

Veri Merkezleri İçerisinde Bağırmayın!

Bilgisayar sistemleri; bildiğiniz üzere yüksek sıcaklık ve statik elektrik gibi etkenlerden etkilenmektedir. Bu tip dış etkenlerden zarar görebilmektedir.

ING Bank’ın Bükreş’teki ana veri merkezinin başına gelenler, tüm bu etkenlerin yanında yüksek sesin de ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Evet yüksek ses te bilgisayarlar ve sunucular için zararlıdır. Olay şu şekilde gerçekleşiyor. ING Bank’ın Bükreş’teki ana veri merkezinin yöneticileri, yangın söndürme sistemini test etmek amacıyla bir yangın tatbikatı düzenlemek istiyor. Bu arada bu tarz veri merkezlerinde, söndürücü maddenin elektrik sistemi ile etkileşime girerek zarar vermemesi için yüksek basınçlı tüplerde soy gazlar kullanılır. Bu gazın veri merkezi içerisine aynı oranla dağılması içinse püskürteçler kullanılır. Devam edelim. Tatbikat başlamış ancak tüplerdeki basınç olması gerekenden daha fazlaymış. Hal böyle iken püskürteçlerden çıkarken şiddeti 130 desibel olan gaz, vapur yahutta tren düdüğüne benzer tiz bir sesin veri merkezinde yankılanmasına sebep oluyor.

 

Veri Merkezleri İçerisinde Bağırmayın!

Veri Merkezleri İçerisinde Bağırmayın!

 

Bu da sabit disk raflarını sallamaya yetiyor. İçerisindeki diskler hareket ediyor ve okuma kafaları rotasından çıkıyor. Kısacası veri altyapısı çöküyor. Veri merkezi 10 saat kadar hizmet veremiyor. Ancak bilinmesi gerekiyor ki, veri merkezlerinin zarar görmesi için bu kadar sese dahi ihtiyaç yok. Veri merkezlerinde normal bir bağırmanın bile depolama sistemlerinde soruna neden olacağı biliniyor. Hassas depolama sistemlerinin sese duyarlılığı vardır. Çok ciddi problemlere yol açabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ