18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

USB Bellekten Bulaşan Virüslere Karşı USG Cihazı İle Harici Güvenlik Duvarı Yapın!

USB Bellekten Bulaşan Virüslere Karşı USG Cihazı İle Harici Güvenlik Duvarı Yapın!

USB Bellekten Bulaşan Virüslere Karşı USG Cihazı İle Harici Güvenlik Duvarı Yapın!

Digital ortamlardaki tehditlere karşı koymak için USG cihazını kullanabilirsiniz.

Özellikler son zamanlarda artmakta olan güvenlik sorunları ve sürekli farklı çeşitlerdeki kötü amaçlı yazılımlar, hemen hemen herkesin canını sıkmaya devam etmektedir. Örneğin; etrafınızdaki birinden almış olduğunuz bir USB belleği kendi bilgisayarınıza taktığınızda, bu tip cihazlardan bulaşan virüsler ile karşılaşabilirsiniz.

USG adı verilen bu küçük cihaz sayesinde bilgisayarınız arasında bir güvenlik duvarı oluşturabilirsiniz. Bu cihazı İngiltere’de bulunan bir donanım uzmanı üretmiş. Bu donanım özellikle güvenlik kısımlarına önem veren kişiler için özel olarak üretilmiş. Peki nedir bu USG cihazı?

USG Cihazı ve Güvenlik Duvarı Oluşturmak

USG cihazının bir ucunu bilgisayarınıza, diğer tarafına da şüpheli bir USB cihazınızı bağlıyorsunuz. Yani cihaz ara bir aparat görevi üstleniyor. USG cihazı o andan itibaren BadUSB adı verilen güvenlik saldırılarını ve kötü amaçlı yazılımları otomatik olarak taramaya başlıyor. USG cihazı, üzerinden yalnızca sınırlı bir komut dizisinin geçmesine izin vererek, seri bağlantı üzerinden iletişim kurmaktadır. Böyle olunca da kötü amaçlıların kendi yazılımına zarar vermesini engellemektedir. Depolama aygıtları, sürücüler, fare ve klavyeleri de desteklemektedir. Üstelik bu cihazlara USB olarak bağlayacağınız akıllı telefonlarınız da dahildir. Daha da geniş bir hizmet verebilmesi için cihaz üzerindeki yazılımın da güncellenmesi beklenmektedir. USG cihazının dosya aktarım hızı yaklaşık olarak 1 MB seviyelerindedir.

Unutmadan söylemekte fayda var. USG cihazları sizleri düşük seviyeli USB saldırılarından korumaktadır. Zaten cihazın kullanım amacı da budur. Kendi kişisel bilgisayarınızdaki dahili diskler üzerindeki virüs ya da zararlılardan, maalesef sizi korumayacaktır. Ancak elinizdeki birden fazla USB bağlantı cihazınız ile sürekli işlemler yapan biri iseniz, USG cihazı tam olarak sizin için tasarlanmış diyebiliriz. Hatta zaman içerisinde vazgeçemeyeceğiniz bir cihaz haline gelecektir.

Son olarak eğer USG cihazına sahip olmak isterseniz, başında söylediğimiz gibi İngiltere’de yaşayan ve cihazı üreten donanımcı ile irtibata geçerek alabilirsiniz. Bu üretici ve donanımcıya ulaşmak için globotron@fastmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. USG cihazına 60 dolar ve kargo bedelini ödeyerek sahip olmanız mümkündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ