25.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Kalp yetmezliğinden ölen ünlü milyarder David Rockefeller kimdir?

Kalp yetmezliğinden ölen ünlü milyarder David Rockefeller kimdir?

Ünlü milyarder David Rockefeller kalp yetmezliğinden öldü

Yeni Dünya düzeni sloganı ile bir çok kişinin tepkisini çeken ve istenmeyen adam ilan edilen ABD’li Bankacı ve milyarder iş adamı David Rockefeller (Doğum Tarihi: 12 Haziran 1915) 20 Mart 2017 tarihinde 101 yaşında, Pocantico Hills’deki evinde kalp yetmezliğinden dolayı öldü. Evinde uyurken öldüğü açıklandı.

Amerikan iç savaşında kesesini dolduran Standard Oil Company şirketinin kurucusu olan John D. Rockefeller’in oğlu D. Rockefeller Jr.’nin altı çocuğundan en küçüğüydü.

Rockefeller, 1936 yılında ABD’deki zor okullardan biri olan Harvard’dan mezun olmuş ve 1940 yılında Chicago Üniversitesi’nde ekonomi doktorası yapmıştır. Mezun olduğunda hem para yönünden güçlü hemde geniş bir ailesi vardı.

İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusunda görev yapan David Rockefeller, savaş sonrası Chase Bank’ın yönetimine girerek, kısa dönemde yönetim kurulu başkanlığına çıkmıştır. Chase Bank’ın 1955 yılında Manhattan ile birleşmesi sonucu şirketin başına geçmiştir. Şimdilerde ise halen bu bankanın uzantısı olan JPMorgan Chase’in sahiplerinden biridir.

1981’de 65 yaşında emekliye ayrılan David Rockefeller, 1905 yılında kurulan Rockefeller Vakfı’nın yöneticiliğini yapmış. Tüm dünyadan akıllı beyinlere burs verip, onları daha sonra ülke siyasetlerinde rol almasını sağlamıştır. Dünya genelinde Rockefeller Vakfı’ndan burs alıp ülke Siyasetine damga vuran bir çok kişi vardır. Türkiye’dende tabi ki bulunmaktadır.

Abby, John D. III, Nelson, Laurance and Winthrop adlarında 5 kardeşi olup, ondan önce hepsi ölmüştür. Dolayısıyla miras olarak tek varis olup, Newyork’un sayılı milyarderlerinden biri olmuştur.

2008 yılında mezun olduğu Harvard Üniversitesi’ne 100 milyon dolar bağışta bulunmuştur. Daha bir çok sanatsal faaliyetler düzenleyip, yardım kampanyaları planlamıştır.

100. doğumgününde 1000 dönümlük bir araziyi Maine eyaletindeki bir ulusal parka bağışlamıştı

Rockefeller vakıf başkanı David Rockefeller’in yaptıkları hayırseverlikler yaptığı organizasyonlar ve kurduğu dernekler dünya genelinde birçok yazar ve aktivist tarafından devamlı sorgulanmış ve tepki gösterilmiştir.

Rockefeller’ın ölen kardeşlerinden biri olan Nelson Rockefeller New York Valiliğinin yanında, 1974-1977 yılları arasında ABD Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Ölen kardeşlerinden biri olan Winthrop Rockefeller da Arkansas Valiliği yapmıştır.


Ayrıca Bakınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ