16.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvası açıldı!

Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvası açıldı!

Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvası açıldı!

İstanbul ilçesi Kadıköy Belediyesi Türkiye‘de bir ilki başardı. 15 Ekim 2016 tarihinde Kemal Kılıçdaroğlu‘nun kurdeleyi kesmesi ile hayata geçen yeşil yuva, her şeyiyle tam bir doğa dostu.

Kadıköy Belediyesi’nin tamamladığı Yeşil Yuva Projesinin ilk meyvesi Sahrayıcedit Mahallesi‘nde açıldı.İnşaat malzemesinden tutun, iç donatım malzemesine kadar tamamıyla çevre sağlığına uygun bir tasarım gerçekleştirdiler. Yuvanın ısınması ve aydınlatması bile güneş panelleriyle yapılıyor.

Yeşil Yuvada eğitimde kullanılacak ürünlerin hepsi doğa dostu. Su problemi de çözülmüş. Yağmur sularını biriktiren deposu ile, bahçe sulama, yuva temizliği ve tuvaletlerde kullanım için ayarlanmış.

Türkiye'nin ilk ekolojik çocuk yuvası açıldı! | eğitimde kullanılacak tüm ürünler geri dönüşümlü doğa dostu

Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvası açıldı! | eğitimde kullanılacak tüm ürünler geri dönüşümlü doğa dostu

Yeşil Yuva’da 110 kişilik bir öğrenci kadrosu var. Ortalama 30 metrekarelik sınıflarda eğitime başlayan yuva, 1208 metrekare kapalı, 1633 metrekare ise yeşil alan bulunuyor. Yeşil yuva için yapılan maddi desteği ise Kadiköy Belediyesi tarafından karşılandı. Yuvaya Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası adı verildi.

Türkiye'nin ilk ekolojik çocuk yuvası açıldı! | Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası

Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvası açıldı! | Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası

Yeşil Yuva’nın bahçesinde ise yenilebilir meyve ağaçları ile dolu.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, çocuklarımıza örnek olup, doğayı kirletmemeli ve tahrip etmeden yaşamayı öğretmemiz gerektiğini söylüyor.Okula başlayan çocukların doğa için temel çevre bilgilerini burada öğreneceğini ve bu projenin tüm bölgelere dağılacağını bildirdi.

Teşekkür

Doğa konusunda eksik büyüyen çocuklarımıza böyle bir projede örnek olduğu için, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve ekibini Gelgez ekip olarak tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ