23.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Yeni Kimlik Kartları İçin Ne Zaman Başvuru Yapılacak?

Yeni Kimlik Kartları İçin Ne Zaman Başvuru Yapılacak?

Yeni Kimlik Kartları İçin Ne Zaman Başvuru Yapılacak?

Bildiğiniz gibi yasa ile netleşen çipli kimlik kartlarının Pilot bölge olarak belirlenmiş illerde başvuruları çoktan başladı.Peki dağıtıma başlanmış olan çipli kimlik kartlarının ülkedeki başvuruları ne zaman başlayacak?

Öncelikle çipli kimlik kartları ile neler olabilir onlardan bahsedelim. En önce vatandaşların tüm işlerini kolaylaştırmak adına yapılmaktadır. Özellikle de devlet kurumlarındaki işlerinizi bir hayli kolaylaştıracak.

Günümüz, teknoloji çağı olarak bilinmektedir. Bu sebeple teknoloji çağına ayak uydurabilmek açısından geliştirilen çipli kimlik kartları, Ekim ayı itibariyle Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum ve Erzincan illerinde başvurular başlamıştı. Dün itibariyle de Burdur ilinde dağıtılmaya başlanan çipli kimlik kartları ülke geneline yayılmaya başladı.

Çipli kimlik kartları ile özellikle E-devlet içeriğinde sunulan hizmetlere, internet ortamı bulunan her yerden erişim imkanı sağlanacak. Erişim içinse tek kart-tek şifre özelliği ile yapılacak. Kimlik kartınızı kullanmanız gereken işlemler için bir kereye mahsus olmak üzere şifre alacaksınız. Bu şifre güvenlik açısında son derece önemli. Bu sayede kimlik bilgileriniz korunmuş olacak. En önemlisi ise evrak sahteciliği gibi durumlara maruz kalınmayacak.

Şu anda Pilot bölge olarak belirlenen illerde dağıtımına başlanan çipli kimlik kartları, ülke geneli için Ocak 2017 itibariyle başlayacak. Öncelikle resmi olarak başvurular yapılmaya başlanacak. Daha sonra da kimlikler dağıtılmaya başlanacak. Türkiye ülke geneli kimlik kartlarının dağıtım ortalama süresi ise yaklaşık 3 sene olarak belirlenmiş. 3 senenin sonun tüm vatandaşların kimlik kartlarına sahip olacakları öngörülmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ