17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Trump Meksika sınırına boydan boya duvar kararnamesini imzaladı!

Trump Meksika sınırına boydan boya duvar kararnamesini imzaladı!

Trump Meksika sınırına boydan boya duvar kararnamesini imzaladı!

Yeni Başkan Donald Trump, Başkanlık yetkisini aldıktan sonra çok hızlı giriş yaptı. Ardı ardına hergün ABD’de dengeleri değiştiren farklı kararlar almaya başlıyor. Bunlar biri ise ABD’nin Meksika sınırına duvar örmesi!

ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyasında dile getirdiği Meksika sınırını boylu boyunca kapatacağım söylemleri gerçek oldu. Trump kararnameyi hazırladı ve imzaladı. Kararname senatonun onayına gidecek. Eğer senato onaylarsa Meksika ile aradaki duvar 25 milyar dolar bedelli bir maliyeti olacak.

Trump, bunun bir sürpriz olmadığını zaten aylardan beri bunu tekrarladığını söyledi. Ayrıca belgesiz göçmenlerin hepsini sınır dışı edeceğini de açıklamıştı. Sayıları 3 milyonu bulan Meksikalılar ülke dışına adeta atılacak.

Göçmenlere ev sahipliği yapan eyaletlerin de fonlarını keseceğini söyleyen Trump, Meksika tarafından büyük bir nefretle anılmaya başlandı. Çünkü bu çekilecek duvarın parasını Meksika devletinden alacağını açıkladı. Meksika Vatandaşları bu konuda, ülkesi tarafından zorlanan bu baskıdan rahatsız.

Trump, Amerikan TV kanalı ABC’ye yaptığı açıklamada, 25 milyar dolar bedelinde ki duvarın parasını nakit olmasa da bir şekilde alacağını, karmaşık bir şekilde alacağım diyerek kafaları karıştırdı.

Meksika Trump’ın başkanlığı oturmadan önce, Para değeri yüzde 8 değer kaybetmişti. Kararname sonrası ne olacağı merak konusu.

Fakat ABD Başkanı Donald Trump, kararname imzalasa da hemen işe başlanmıyor. Sonrasında Amerikan Kongresi, Trump’ın bu kararnamesini onaylaması gerekiyor.

Acaba Amerikan Kongresi Trump’ın bu çılgın kararnamesini onaylayacak mı? Bunu göreceğiz!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ