25.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Dünyada artık 8 kıta var! Yeni kıtanın ismi: Zelendiya

Dünyada artık 8 kıta var! Yeni kıtanın ismi: Zelendiya

Dünyada artık 8 kıta var! Yeni kıtanın ismi: Zelendiya

Dünyanın neresine giderseniz gidin kaç kıta var diye sorsanız, herkesten 7 sayısını duyabilirsiniz. Fakat bu durum maalesef değişecek çünkü 1995 yılında bulunan ve yıllardır araştırma yapan jeologlar, bulunan bu yerin Kıta şartlarına uyduğunu ve artık 8. kıta olarak anılması için çalışmalar başlandı.

Pasifik Okyanusu’nun altında kalan bu kara parçası Türkiye’nin yüz ölçümünün neredeyse 6 katı büyüklükte. Yeni Zelanda’nın içinde bulunduğu bölge, Avusturalya’nın doğusunda kalan bu kıta 1995 yılında jeofizikçi Bruce Luyendyk tarafından araştırmalarda bulunmuş ve adını Zelandiya koymuş.

Bruce Luyendyk, Kıta olduğunu öne sürmüş ama kıta şartlarına uyup uymadığı o yıllardan beri araştırılıyordu.

Kıta olmanın koşulları ise  okyanus tabanından ayrılan kendine ait bir kabuğu olması, Jeolojik yapısı kendine has olmalı, bölgenin tanınmış olması, okyanusun üst sınırından ne kadar olması yani rakımına bakılıyor.

Zelandiya’nın yüzde 94’ü su ile kaplı ve 3 tane büyük kara parçası bulunmakta. Bu adalar şu an için Yeni Zelanda’ya ait olan Kuzey, Güney ve Yeni Kaledonya adaları.

Yeni Zelanda’nın zirvesi Mount Cook dağının önündeki Zelandiya’nın kıta olduğu kabul edilirse, Yeni Zelanda artık ada değil kıta olarak anılmaya başlayacak.

Araştırmacılardan Nick Mortimer ve Hamish Campbell’in yayınladıkları kitapları, Amerika Jeoloji Topluluğu dergisinde yayınlandı ve incelenmeye başlandı. Zelandiya’nın yüzölçümünün 5 milyon kilometrekare olduğunu belirtiyor.

“Zelandiya: Açığa Çıkan Kıtamız” kitabında bilimsel araştırma notlarını paylaşan Nick Mortimer, Zelandiya’nın tabanının okyanus tabanı ile birleşmediği yani suda yüzdüğünü söylüyor. Ada olarak anılmasından çok apayrı bir kıta olduğunu belirtiyor.

İlgili LinkUzak bir yerlere gidelim Uzun Bulutlar Ülkesine: Yeni Zelenda

Kıtanın suda bozulmadan böyle bir yapıda kalması içindeki minerallerden kaynaklandığını belirtiyor. Eğer araştırılmaya devam ederse ülke ekonomilerine çok büyük etkisi olacağı görüşünde.

Dünyada artık 8 kıta var! Yeni kıtanın ismi: Zelendiya


Kıtaları kim belirliyor?

Kıtaları tanımlayan ve ilan eden bilimsel bir kurum yok. Fakat mevcut kıtaların hepsinin ortak özelliği var. Zelandiya bu şartlara uyuyor.

Eğer bilim araştırmalarında, otoriteler artık Yeni Zeland’ı bir ada değil bir kıta olarak kabul ettiği takdirde değişebilecek.


Zelandiya Nerede?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ