18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Tatlandırıcılar iştahı mı kabartıyor?

Tatlandırıcılar iştahı mı kabartıyor?

Tatlandırıcılar iştahı mı kabartıyor? | Zararlı mı?

Yapay tadlandırıcılar ile ilgili yapılan bilimsel bir araştırma sonucunda yapay tadlandırıcıların gerçek şekerin veremediği enerjiyi karşılatmak için iştah açıp, daha çok yemek isteği meydana getiriyor.

“Artık şekerin gizli bir zehir olduğu konuşulan dünyada ,yapay şekerin vereceği zarar nice olur.”

Konumuza başlamadan önce Yapay tatlandırıcalar hakkında kısa ve genel bir bilgi verelim.Tatlandırılan hemen hemen hepsinin kimyasal yapılarından dolayı dilde bulunan tat alma alıcılarına bağlanarak tatlılık hissini oluşturmasıdır. Kimyasal olarak  %3 veya %4’lük sakkaroz çözeltisi baz alınarak tatlılık derecesi belirlenir.Mesela tatlılık derecesi 500 olarak bildirilen bu tatlandırcının  sakkaroz çözeltisininde 500 defa inceltilmesi anlamına gelir. Bunun yanı sıra Tatlandırıcının tatlılık derecesi ortam şartlarına bağlı olarak da değişiklikler göstermektedir.Tatlandırıcıların hepsinde sakkoroz kimyasalının izleri vardır.

Yapay Tatlandırıcılar iştahı açıyor mu?

Haberimizin kaynağı Avusturalya’daki Sydney Üniversitesi.Sydney Üniversitesi araştırmayı Qiao-Ping Wang ve ekibi bu araştırmayı 5 günden aşırı bir zamanda sirke sinekleriyle yaptı.Sineklere verilen yapay tadlandırıcılı besinlerden tüketimi normal sineklerin yediklerinden 1/3’ü kadar  daha fazla yemek yedikleri belirlendi.Araştırma sonucu acaba bu memelilerde de böyle midir sorusu ortaya çıktı.Sydney’deki  Garvan Enstitüsü araştırma görevlisi Herbert Herzog benzer etkinin olup olmayacağını fareler üzerinde denedi.Hatta bir kaç defa üst üste deneyleri tekrarladı.Ortaya çıkan sonuç tıpkı sineklerde olduğu gibiydi.

İşi bilimsel anlamda açıklamak için araştırma yapıldı.Araştırma sonucu ise şekeri algılayan beyindeki bir dizi sinir bütünün yaptığı yanlış yorumlama.Yani tatlandırıcılar beyni kandırıyordu.Beyin alınan şekerden yaptığı hesaba göre alması gereken kaloriyi almamıştı.Bu nedenle eksik olan kaloriyi daha fazla yiyerek kapatmak istiyordu.Bu sinir bütünü, Eğer daha fazlasını alamassa beyine açım sinyali gönderiyor.

Fakat deneyde alıştırılan yapay tadlandırıcılı yemekler kesilip yerine gerçek şekerin kullanıldığı yemekler verildiğinde, sinekler yine daha fazla yemeye devam ettiler.Kandırılan beyin ,hala gerçek şekeri algılayamamıştı.

Tatlandırıcılar iştahı mı kabartıyor? Zararları tartışılıyor.

Tatlandırıcılar iştahı mı kabartıyor? Zararları tartışılıyor.

Araştırmaları insanlar üzerindede hemen hemen aynı etki olacağı kanısında olan , grubun üyelerinden Greg Nelly, zayıflamada şeker ve yapay şekerin  kullanılmamasını dile getiriyor.

Tubitak

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ