21.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Schiaparelli Mars’a indi!

Schiaparelli Mars’a indi!

Schiaparelli Mars’a indi! | Avrupa Uzay Ajansı (ESA)

19 Ekim 2016 tarihi itibari ile Türkiye saati 17:58’de Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA)  uzay aracı Shiaparelli Mars’a indi.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) yıllardır bir Mars Projesi için çalışıyor.Bu çalışmada Rus Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) ile beraberler. Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın Mars projesinin ilk ayağı olan Schiaparelli sadece küçük bir adım.Proje’nin tüyolarından birisi ise 2020 yılında devasa mekikle Mars’a insan taşınması. Schiaparelli bu konuda bir test.4 yıl orda kalıp tüm araştırmaları yaptıracaklar ve 2020’de koloniler kurulması hayal ediliyor. Schiaparelli her ortama ayak sağlayacak şekilde üretildi 6 tekerleği olan cihazın bir de sondaj yapabilme özelliğini de eklemişler. Yani aynı zamanda Mars’ta suyu bulmak.

 

Schiaparelli Mars'a indi. | Testleri ESA'da yapıldı.

Schiaparelli Mars’a indi. | Testleri ESA’da yapıldı.

 

Schiaparelli, donanımı yüksek bir  iyi bir uzay robotu.İtalyanlar tarafından dizayn edildi. 2 metreye kadar da kazma özelliği olan robotun, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ExoMars adındaki Mars’a taşınma projesinin parçası.

Marsın yüzeyine inerken Atmosferden inişte 21.000 hızla girecek, buna göre de paraşüt, ısı kalkanı ve roketlerle güçlü bir tasarım haline getirildi. Projenin yöneticisi Paolo Ferri bu projenin Avrupa için ilk olduğunu ve tecrübelerinin bu denemelerle artacağını belirtti.

Schiaparelli aslında Avrupa’nın 2003 yılında düşen karizmasını belki yeniden kazandıracak. Hatırlarsanız  2003 yılında ESA’nın  Mars’a gönderdiği uzay robotu Beagle-2 kaybolmuştu.

 

Schiaparelli Mars'a indi!

Schiaparelli Mars’a indi!

 

Schiaparelli Mars’a indi fakat haber yok

20 Ekim 2016 itibari ile Mars’a inen Schiaparelli 7 yıl önce uzaya fırlatılıp 500 milyon km lik bir yol yaptı. Mars’a inerken Schiaparelli Keşif robotundan ise şu anda haber alınamıyor.

TGO uydusundan fırlatan uydudan  Schiaparelli hakkında telemetrik veriler alan ESA, Schiaparelli robotunun, hesaplarından önce paraşütünü açtığını bildirdi. Ayrıca yere inen robotun roketleri beklenenden önce ateşlendiği için yere çarpış olabileceği tahminler arasında.

Bu konuda NASA’dan yardım isteyen, ESA  Amerikan mars yörüngesi uydularından fotoğraf talep etti. Fakat Schiaparelli çok küçük ve ihtimaller dahilindede belki fotoğraflarda da gözükmeyebilir.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) parçalanmadığından pekte emin değil.  Zaman bize gösterecek.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ