25.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Neden ilk 6 ay bebekle uyumamalı? Ani bebek ölümü nedir?

Neden ilk 6 ay bebekle uyumamalı? Ani bebek ölümü nedir?

Neden ilk 6 ay bebekle uyumamalı? Ani bebek ölümü nedir?

En son İngiltere’de yaşanan bir bebek ölümü ile yeniden gündeme gelen Ani Bebek Ölümü sendromu (SIDS) tehlikesinden dolayı Uzmanlar ilk 6 ay bebeğin anne yada babanın yanında uyumaması gerektiğini hatırlatarak tekrar uyardı.

İlk altı ay bebeğin devamlı anne sütü ile besleniyor. Daha hızlı acıkmasının yanında gaz çıkarma durumları annelerin onlarla daha yakın temasları söz konusu. Gece yada sabaha karşı bu durumda bebek annenin yanındadır. Bu sebepten dolayı aslında risk oluşturmaktadır. Çünkü en sık karşılaşan durumların başında yataktan düşme, yorgan altında havasız kalma, fazla sıcağa maruz kalması gibi ölümcül nedenler ortaya çıkıyor.

Uzmanlar özellikle bebeklerin anne ile aynı yatağı paylaşması durumundan kaynaklanan bu hataların yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Özellikle soğuk aylarda ortaya çıkması ve annenin yeterince uyumamasının dikkatsizliği ile birleşince ortaya geri dönülemez hata meydana çıkabiliyor.

Neden ilk 6 ay bebekle uyumamalı? Ani bebek ölümü nedir? | Bebeğin anne ile uyuması güvenli değil.


Yeni Anne ve babaların ilk deneyimlerinde bu sorunlar ortaya çıkıyor

Dawn Barclay adında İngiliz bir genç Annenin başına gelen olayda, Fern adındaki kız bebeğin yanında yatmadan uyumadığını bu yüzden devamlı yanında yatırdığını, en güvenilir şekilde yaptığını söylüyor. Beraber yattığında eşinin yatağa gelmediğini geniş bir ortamın olduğunu söylüyor. Fern’i 8 haftalık iken sabah koltukta emzirdiğini, sonrada uyuyakaldığını, kalktığında bebeğin nefes almadığını anlamış, kocası suni tenefüs yapmasına rağmen kurtarılamamıştı.

Adli makamlar olayı incelediğinde bebeğin nefessiz kalıp, beyin hasarı oluştuğunu söylemiş. Fakat Anne bunun farkında bile değil.

İngiliz Sağlık Bakanlığı özellikle Annelerin yada babaların çocuklarını göğüslerinde uyuması, yada koltukta beraber uyuması gibi durumlarda çok dikkatli olmaları ve her zaman kendi yatağında yada yakın yerde daha güvenli bir zemin üstünde uyuması gerektiğini hatırlatıyor.

Bebekle birlikte Uyuma anında farkında olmadan, yapılabilecek bir hareket ile bebeğin düşme yada nefessiz kalması olabilir.

NCT adında Sosyal bir yardım örgütü ise yeni anne-babalara ani bebek ölümü sendromu hakkında bilgi vermeye çalışıyor. Özellikle dünya genelinde çok sık görülen Ani Bebek Ölümü Sendromunun başlıca nedeni  ailelerin bebekleriyle uyurken meydana geldiğini anlatmaya çalışıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ