23.01.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Robotik Teknolojide ilk Olimpiyat İsviçre’de yapılacak

Robotik Teknolojide ilk Olimpiyat İsviçre’de yapılacak

Robotik Teknolojide ilk Olimpiyat İsviçre’de yapılacak

Dünyada ilk defa yapılması planlanan Biyonik Olimpiyatları 2016 ekim ayının 8’inde İsviçre’nin Kloten şehrinde başlayacak. Bir çok ülkeden katılan Robotik Teknoloji şirketleri, engelliler üzerine yaptıkları projelerle yarışacaklar.

Projenin fikir babası ise  ETH Zürih Üniversitesi’nden Profesör Robert Riener.

Biyonik olimpiyatlarda yaklaşık 50 grup olacağı belirlendi.Fiziksel engelliler için yaptıkları,ayaklar, kollar,sandalyeler, dış iskeletler ve bir çok kategoride farklı projeler var.

Yarışmaya katılacak kişiler biyonik el ile ev işlerini yaparak , tekerlekli sandalye ile merdiven çıkma tırmanma, beyin sinyallerini algılayan bir bone ile bilgisayar oyunu bile kullananlar 1 seneden fazla testlerini yaptıklarını söylüyor.

Engelliler için büyük bir moral olacağını söyleyen yetkililer, böyle yarışmalarla daha yeni teknolojiler gelişebileceğini bildirdiler.Yarışmada olacak her grubun bir engellisi olacak ve o engelli ile yarışacak.

Her grupta bir engelli temsili olarak yarışıyor

50 takımdan biri olan Imperial College University adına yarışacak olan Kevin Evison  30 yıldır biyonik el kullanıyor. Aynı zamanda Imperial College University merdiven inip çıkabilen tekerli sandalyeyi tanıtacak. İngiltere’nin Essex Üniversitesinin  takımından David Rose 29 yıl önce bir dalış sırasında felç geçirdi. O da beyin kontrolü ile bilgisayar oyunu oynamayı gösterecek.

Robotik Teknolojide ilk Olimpiyat İsviçre'de yapılacak

Robotik Teknolojide ilk Olimpiyat İsviçre’de yapılacak

Kaynak

  • BBC
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ