DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Pedofili (Sübyancılık) nedir? Pedofilinin nedenleri ve tedavisi mümkün mü?

Pedofili (Sübyancılık) nedir? Pedofilinin nedenleri ve tedavisi mümkün mü?

Son yıllarda Çocuklara yapılan tacizler ve istismarı ile ilgili Türkiye’de ve Dünyada ciddi artışlar gözlemlenmeye başlandı. Uzmanlar ise bunun nedenlerini ve engelleme yollarını uzun süreden beri araştırıyor. Bu yazımızda Pedofili (Sübyancılık) nedir? Pedofil ve Çocuk istismarı nedir? Pedofili hastalık mı? Pedofili belirtileri ve nedenleri nelerdir? Pedofili tedavi edilebilir mi? Çocukları Pedofiliye karşı nasıl korumalıyız? Sorularına uzmanlardan aldığımız bilgilerle cevap vermeye çalışacağız.

Pedofili (Sübyancılık) nedir? Pedofili nasıl anlaşılır? Pedofiller tedavi edilebilir mi?

Pedofili (Sübyancılık) nedir? Pedofilinin nedenleri ve tedavisi mümkün mü? | Dünya genelinde çocuk istismarına uğrayan çocukların yüzde 70'i 10 yaşın altında

Pedofili (Sübyancılık) nedir? Pedofilinin nedenleri ve tedavisi mümkün mü? | Dünya genelinde çocuk istismarına uğrayan çocukların yüzde 70’i 10 yaşın altında

Pedofili (Sübyancılık) nedir?

İngilizce’de Paedophilia, Türkçe’ye Pedofili olarak geçen bu kelimenin kökü aslında eski yunan dilinde Paid yani Çocuk yada oğlan anlamında olup, Philia yani tutkulu aşk yada sevgi kelimesiyle birleşerek Paedophilia kelimesini oluşturmaktadır. Aynı anlam olarak kullanılan Sübyancılık ise Arapça “Sübyan” kelimesinden yani “Çocuklar” kökünden gelmektedir.

Ergenliğe yeni girmiş yada girmemiş çocukları cinsel açıdan çekici bulan, cinsel eğilimlerini çocuklarla tatmin etmeye çalışan psikoseksüel bozukluğa sahip olan hastalara Pedofil, bu hastalığa da Pedofili denir. Türk toplumunda daha çok halk dilinde Sübyancılık olarak geçen Pedofili son zamanlarda genel bir artış görülmeye başlanmıştır.

Pedofili hastalarının cinsiyetine bakıldığında ise büyük bölümünün erkeklerden oluştuğu görülmektedir. Pedofil kadınların sayısı genelde azdır.

Pedofil ya da sübyancılar toplum içinde kabul olmayan bu tür arzularını saklamaya çalışırlar. Bu yüzden 40 ile 70 yaş arasında çokça gözükmektedir. Yetişkinlerle evlense de pek bir haz alamayan bu hastaların, evli ve çocuk sahibi hatta torunları bile olduğu görülmektedir. Pedofili Hastalar uygun ortamı ve şartları oluşturmak için bir çok kafada plan yaparlar. Çocukların savunmasız hallerini takip eder ve onları kandırmak için bir çok oyuna da başvurabilirler.

Pedofili ya da sübyancılık hastaları aynı cinsten çocuklara yada karşı cinsteki çocuklara da ilgi duyabilirler. Pedofili hastalarının bazıları gizli olarak taciz ederler ve bundan haz alırlar, bazıları da kaçırarak şiddet içeren eğilimden zevk alırlar.

Son yıllarda özellikle Pedofililer kurbanlarını kaçırıp, cinsel zevke ulaştıktan sonra öldürdükleri görülüyor. Bunla ilgili örneklerden biri Ekim 2012’de Pedofil Mark Bridger, April Jones adındaki bir kız çocuğunu kaçırmış, sakladığı süre boyunca internetten çocuk pornosu izletip öldürmüştü.

Pedofili (Sübyancılık) nedir? Pedofilinin nedenleri ve tedavisi mümkün mü? | Dünya genelinde çocuk istismarına uğrayan çocukların yüzde 30'u 10 ile 17 yaş arasında

Pedofili (Sübyancılık) nedir? Pedofilinin nedenleri ve tedavisi mümkün mü? | Dünya genelinde çocuk istismarına uğrayan çocukların yüzde 30’u 10 ile 17 yaş arasında


Pedofili neden olunur? Sebepleri nelerdir?

Sübyancılık olarak bilinen pedofili (Pedophilia) bir hastalığı için Psikologların tanı kitabı DSM-IV-TR’ göre (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı- 2010) bu hastalığın kişide var olması için son 6 ayda çocuklara ilgi duyması ve beslemesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca pedofili hastası tanısı koyabilmek için de en az 16 yaşında olması, hatta istismara uğrayan çocuktan en az 5 yaş büyük olması gerektiğini söylüyorlar. Peki bu ne kadar doğru?

Pedofili hastasının son 6 ayda yaptığı icraatlar nasıl belirlenecek? Yakalanan bir pedofili için son 6 ayda çocuklara yönelik tacizin var mı diye sorulacak? Cevap evet mi olacak? Açıkcası Pedofil tanısına pek güvenemedik. Bu yüzden dolayı daha çok tıbbi teknikler ve bilimsel araştırma yapan başka bir uzmanın açıklamalarına geçelim.

Kanada’nın Toronto eyaletinde bulunan Ruh sağlığı merkezi uzmanı Dr. James Cantor, pedofili hastaları üzerinde ciddi araştırmalar yapan biri. Teşhis edilen Pedofili hastaları üzerinde Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) taramalarını kullanarak çok şaşıracağınız bilgilere ulaştı.

Dr. James Cantor, Pedofil hastalığının nedeni gebelikte oluşan sorunlardan kaynaklandığını belirtiyor. Nasıl normal bir erkek doğuştan normal bir cinsel eğilimi var ise, pedofil hastalarındaki bu sapkın dürtülerin doğuştan geldiğini söylüyor. Nasıl doğuştan gelen cinsel eğilimi büyüdüğünde de değişmezse, pedofili olarak doğan birinin hayatının sonuna kadar aynı yönde cinsel eğilime sahip olacağını da ekliyor.

Nasıl yani? diye sormayın çünkü gerçekten şaşırmaya devam edeceksiniz.

Pedofili Hastalarının genel özelliklerine bakıldığında her iki elini de kullanabilen yada sol elini kullanan kişilerde sıklıkça görülebildiğini, değişik suçlar işleyip şu anda mahkum olan kişilerin boy ortalamasından bile kısa oldukları söyledi.

Kısa boylu ve solak kişiler pedofili hastalarıdır diye bir şey demedik. Ama bir çok pedofilinin ortak özellikleri bunlar.

Dr. James Cantor Pedofili hastalarının hamileliğin ilk 3 ayından sonra teşhis edilebildiğini de ekliyor. Aslında pedofil olmanın nedeni, Anne’nin gebelik döneminde beslenmesine önem vermemesi ve mutsuz, kaygılı ve huzursuz bir ortamdan dolayı devamlı stres altında olmasından kaynaklanıyor.

Dr. James Cantor Pedofili olacak bebeği daha anne karnında iken gelişen bu rahatsızlığı engellemenin yollarını araştırdığını ve bu işe odaklandığını söylüyor. Eğer bu tez hayata geçerse pedofili önceden saptanacak.

Pedofili (Sübyancılık) nedir? Pedofilinin nedenleri ve tedavisi mümkün mü? | Türkiye'de çocuk istismarına uğrayan çocukların cinsiyetine göre sayıca hemen hemen aynıdır

Pedofili (Sübyancılık) nedir? Pedofilinin nedenleri ve tedavisi mümkün mü? | Türkiye’de çocuk istismarına uğrayan çocukların cinsiyetine göre sayıca hemen hemen aynıdır


Pedofili hastalığı tedavi edilebilir mi?

İngiltere’de cinsel istismara maruz kalmış bir çok kişinin sığındığı ve terapi aldığı yardımlaşma derneği üyelerinden Duncan Craig, pedofili hastalığının yayılmasını başka bir örnekle açılıyor. Onların düşüncelerinde eğer bir çocuk küçük yaşta cinsel istismara bir pedofili tarafından maruz kalırsa, büyüdüğünde oda aynı şekilde pedofili hastası olduğunu ve cinsel dürtülerini cinayetlerle süsleyen ciddi psikopatlar olacağını belirtiyor. Cinsel istismara uğrayan kişilerin psikolojik destek alarak büyümeleri gerektiğini vurguluyor.

Tıpkı geçmişte gördüğümüz bir olayda farkında olmadan AIDS hastası olan kişinin, intikam uğruna bilerek bunu diğer kişilere yayması ile örneklendirebiliriz.

İlgili Link: Pişman olmadığını söyleyen Sosyapat bir Çocuk Katili: Ian Brady

Pedofili tacizine uğramış ve şiddet görmüş hatta cinsel saldırı yaşamış mağdur kişiler özellikle erkekler, araştırmalara göre yetişkinlik dönemlerinde de cinsel suçlar yani tecavüz gibi suçlara karışabiliyor. Kadınlar ise genelde ya hayat kadını yada uyuşturucu bağımlısı yada alkolik olma gibi kişilik yıkımına sebep olan davranışlar gösterebiliyor.

Cinsel istismara maruz kalmış insanları psikolojik destekle yardım mümkün, peki Pedofili hastalarını tedavi etmenin yolları var mı?

Bu konuda ciddi araştırma yapanlardan biri Kanada’da bulunan Ottawa Ruh Sağlığı Merkezi Cinsel Davranışlar Kliniğinin Başkanı Dr. Paul Fedoroff.

Erkeklik hormonlarını azaltan ilaçlar tıbbi olarak Anti-androjen ilaçlar ile Pedofil hastalarının cinsel eğilimlerinin önüne geçilebileceği belirtiliyor. Dr. Paul Fedoroff eğer seksi yaşamdan kaldırabiliyorsak, bu hastaların cinsel isteksizlikleri ile topluma adapte olabileceğini ve hatta tedavi edilme süresi bittiğinde yavaş yavaş bu ilaçları kesip, herhangi bir yetişkinle karşılıklı isteyerek ilişki bile kurabileceğini söylüyor. Bu tip tedavilerle bir çok pedofilde güzel neticeler çıkmış.


Çocuk İstismarı Nedir ?

Çocuk istismarının dünya genelinde ve Türkiye’de hem toplumun onayladığı hemde nefret ettiği şekilde inceleyebiliriz. Bir taraftan küçük çocuklara yapılan bu cinsel tacize lanet okurken, diğer taraftan çocuk yaştaki kızların gelin edilmesini gösterebiliriz. Mesela 1o yaşında cinsel istismara uğramış bir kız çocuğu için ortalık ayağa kalkarken, 50 yada 50 yaşındaki kişilerle evlendirilen 10 yaşındaki çocuk gelinlere bir tepki verilmiyor.

İlgili Link: Dünyada her 7 saniyede bir çocuk gelin evleniyor!

Çocuk istismarı bir çocuğa yetişkin bir birey tarafından fiziksel olarak veya ruhsal olarak çöküntüye uğramasına sebep olduğu tüm eylemlerin adıdır. Genel anlamda Çocuk istismarı, bir devlet yada toplum yada bir yetişkin tarafından Çocuğun sağlığını etkileyecek, fiziki ve ruhsal gelişimini zedeleyecek, bilerek yada bilmeyerek yapılan tüm eylemlere denir.

Çocuk kimdir? soruyorsanız, 2 Eylül 1990 tarihinde Türkiye’de yürürlüğü giren Çocuk Hakları Sözleşmesine göre 18 yaşın altındaki her insan çocuktur. Çocuklara yapılan cinsel taciz, Türk Ceza Kanunu 77. maddesi İnsanlığa karşı işlenen suç kapsamına almaktadır.

Çocuk istismarının toplamda yaşa göre dağılımları yüzde 30’u 2 ile 5 yaşındakilere, yüzde 40’ı 6 ile 10 yaş arasındaki çocuklara, kalan yüzde 30’lık kısmı da 11 ile 17 yaş arasındaki çocuklara yönelik olduğu görülmüştür. Dünya genelinde Sayı bakımından cinsiyet oranı ise kızlar erkeklere göre 3 kat daha fazla istismara uğramıştır. Fakat Türkiye’de kız ve erkek çocukların sayıları hemen hemen aynıdır.  Çocuk istismarı yapan Pedofillerin yüzde 96’sı erkek iken yüzde 4’lük kısmı kadındır. Dünyada tüm çocukların içinde çocuk istismarına uğrayan çocuklar yüzde 1 ile 10 arasında değişen bir oranda seyir etmektedir. Maalesef Türkiye’de çocuk istismarı oranı yüzde 10 ile 53 arasında yıllık olarak değişebilmektedir.

Çocuk İstismarı Nedir? Çocuk İstismarından nasıl korunulabilir? ve daha çok bilgi almak isterseniz, hemen alt linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.