20.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Dünyada her 7 saniyede bir çocuk gelin evleniyor!

Dünyada her 7 saniyede bir çocuk gelin evleniyor!

Dünyada her 7 saniyede bir çocuk gelin evleniyor!

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü geçmesi ardından bir araştırma ortalığı karıştırdı.Araştırmaya göre çocuk gelin sayısı 700 milyon kadar. Hesaplara göre ise her 7 saniyede 1 kız çocuk evlendiriliyor. Bu araştırmada Türkiye’nin kız çocuklarının en rahat olduğu 144 ülkeden 55. sırada olması umut verici.Fakat…

Türkiye’de duyduğumuz çocuk gelin haberi daha 2 gün önce (13.10.2016) yürek burkmuştu. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü hastaneye kaldırılan ve 2 gün yoğun bakımda kalan Derya B., 14 yaşında imam nikahı ile evlenip, 15 yaşında da doğum yaptı. 4 ekimde evde doğum yapan Derya B., baş ağrısı,mide bulantısı ve kusma yaşaması ile Muş Devlet Hastanesine gitti.Beyin kanaması görüldükten sonra acilen Batman’a sevk edildi.Fakat kurtulamadı.

Şimdi ise dava açılacakmış. Resmi yaşından önce evlendirilen çocuk gelinlerin Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aydan Biri’ye göre, Çocuk gelinlerin hamile kalmasının tehlikeli sonuçlar doğuracağını belirtiyor.Organları tam olarak gelişemeyen bir kız çocuğunun gebe kalamasının ölümle sonuçlanmasının normal olduğunu belirtiyor. Yani bir nevi cinayet. Eğer dava açılacak sa bu bir cinayet davası olmalı.

Dünyada her 7 saniyede bir çocuk gelin evleniyor! | Norveç'te yaşanan ender bir çocuk gelin vakası

Dünyada her 7 saniyede bir çocuk gelin evleniyor! | Norveç’te yaşanan ender bir çocuk gelin vakası

Dünyada çocuk gelinler

Özellikle islami coğrafyada görülen 10 yaşındaki kız çocukların evlenmesi. Afganistan, Yemen, Hindistan, Somali gibi ülkeler bu işte lider. Fark ettiyseniz eğitim seviyelerininde en berbat olduğu ülkelerde bunlar. Kız çocuklarını 10 yaşında evlendirerek, islami yaşam tarzıyla benimsetilmesi gerçekten adiliktir.

18 yaşından küçüklerin evlilik sayısı ise 700 milyon. Azalacağına artan bu sayı 2050 yılında 1 milyar 200 milyonu devirecek diyorlar.Temennimiz böyle olmaması.

 

Kız Çocukların en iyi yaşam yeri İsveç

15.Nisan 1919 yılında Eglantyne Jebb’in  kurduğu Save the Children, dünya genelinde çocuk yaşta evlilikleri araştırıyor ve yardım fonları var. Erken evlilik, çocuk anneler ve çocuk annelerin ölümleri kriterlerine göre ülke sıralamasında 144 ülkenin en iyisi İsveç en sonuncuları ise Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad ve Nijer.

ilk 5’ide yazalım 2. Finlandiya,3.Norveç, 4.Hollanda, 5.Belçika… 55.Türkiye

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ